220 milyon kadın korunamıyor - Haber 1 Anasayfa'ya git | Anasayfam yap | Sık kullanılanlara ekle | RSS

220 milyon kadın korunamıyor

Birleşmiş Milletler Dünya Nüfus Fonu, açıkladığı 2012 Dünya Nüfus Raporu’nda yoksul ülkelerde 220 milyondan fazla kadının, yoksulluk, sosyal baskılar ve cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle doğum kontrol yöntemlerine ulaşamadığına dikkat çekti.

 Aile planlaması imkanlarına ulaşamadıkları için her yıl ortalama 80 milyon kadının istemeden gebe kaldığına yer verilen raporda, bu nedenle planlanmayan gebeliklerin yaklaşık yarısının kürtajla sonlandırıldığına işaret ediliyor.

Doğum kontrol olanaklarının özellikle Güney Asya ve Afrika ülkelerinde yetersiz olduğu belirtilen raporda, doğum kontrol yöntemlerine ulaşamayan kadınların çok büyük bir kısmının, kırsal kesimlerde yaşadığı ve eğitim seviyelerinin oldukça düşük olduğu vurgulanıyor.

'BU TEMEL BİR HAK'
Etkili bir doğum kontrolü önündeki başlıca engelin bu yöntemlere erişememek olduğunu ifade eden BM Nüfus Fonu yetkililerinden Babatunde Osotimehin, hükümetlerin de bu sorunu çözmekte aciz kaldığı eleştirisinde bulundu.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Osotimehin, gebelikten korunma olanaklarına sahip olmanın temel haklardan biri olduğunu vurguladı. BM uzmanları, doğum kontrol yöntemlerinin hamileliğe bağlı anne ölümleri ve hastalıklarıyla mücadelede büyük başarı sağlayacağına da dikkat çekti.

DAHA FAZLA KAYNAK GEREKİYOR
Raporda bütün kadınların korunma yöntemlerine ulaşmasını sağlamak için yılda 8 milyar 100 milyon dolara ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Gelişmekte olan ülkelerde anne ve çocuk sağlığına yapılan yılık harcama ise 5 milyar 700 milyon dolar civarında.

 

İlgili Haberler
Tanrıkulu’ndan ’99 milyon 999 bin 990 dolar’ sorusu

Tanrıkulu’ndan ’99 milyon 999 bin 990 dolar’ sorusu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a ’Türkiye genelinde 99 milyon 999 bin 990 dolar bağış alan başka bir vakıf var mıdır?’ diye sordu.
EPDKdan 10,4 milyon lira ceza

EPDKdan 10,4 milyon lira ceza

Kurul’un konuya ilişkin kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.
1 milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme ilgili flaş açıklama

1 milyon çalışanı ilgilendiren düzenleme ilgili flaş açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ’Asıl işçi hangi şartlarda çalışıyorsa taşeron işçi de benzer haklardan yararlanacak’ dedi.

Yorumlar yükleniyor...