220 milyon kadın korunamıyor - Haber 1 Anasayfa'ya git | Anasayfam yap | Sık kullanılanlara ekle | RSS

220 milyon kadın korunamıyor

Birleşmiş Milletler Dünya Nüfus Fonu, açıkladığı 2012 Dünya Nüfus Raporu’nda yoksul ülkelerde 220 milyondan fazla kadının, yoksulluk, sosyal baskılar ve cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle doğum kontrol yöntemlerine ulaşamadığına dikkat çekti.

 Aile planlaması imkanlarına ulaşamadıkları için her yıl ortalama 80 milyon kadının istemeden gebe kaldığına yer verilen raporda, bu nedenle planlanmayan gebeliklerin yaklaşık yarısının kürtajla sonlandırıldığına işaret ediliyor.

Doğum kontrol olanaklarının özellikle Güney Asya ve Afrika ülkelerinde yetersiz olduğu belirtilen raporda, doğum kontrol yöntemlerine ulaşamayan kadınların çok büyük bir kısmının, kırsal kesimlerde yaşadığı ve eğitim seviyelerinin oldukça düşük olduğu vurgulanıyor.

'BU TEMEL BİR HAK'
Etkili bir doğum kontrolü önündeki başlıca engelin bu yöntemlere erişememek olduğunu ifade eden BM Nüfus Fonu yetkililerinden Babatunde Osotimehin, hükümetlerin de bu sorunu çözmekte aciz kaldığı eleştirisinde bulundu.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Osotimehin, gebelikten korunma olanaklarına sahip olmanın temel haklardan biri olduğunu vurguladı. BM uzmanları, doğum kontrol yöntemlerinin hamileliğe bağlı anne ölümleri ve hastalıklarıyla mücadelede büyük başarı sağlayacağına da dikkat çekti.

DAHA FAZLA KAYNAK GEREKİYOR
Raporda bütün kadınların korunma yöntemlerine ulaşmasını sağlamak için yılda 8 milyar 100 milyon dolara ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Gelişmekte olan ülkelerde anne ve çocuk sağlığına yapılan yılık harcama ise 5 milyar 700 milyon dolar civarında.

 

İlgili Haberler
3 milyon Sterline Premier Lige transfer oluyor

3 milyon Sterline Premier Lige transfer oluyor

Fenerbahçe’de beklenmedik bir ayrılık gerçekleşmek üzere.
IŞİD o isimden 1 milyon dolar istiyor

IŞİD o isimden 1 milyon dolar istiyor

Vali Nüceyfi terör örgütü IŞİD’ten atlarını isterken, karşılığından kendisinden 1 milyon dolar istendiği belirtildi.
600 milyon liradan fazla ceza affedilecek

600 milyon liradan fazla ceza affedilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirimde bulunma yükümlülüğünü yerine getirmedikleri gerekçesiyle esnafa kesilen 617 milyon lira ceza affedilecek.

Yorumlar yükleniyor...