Lütfen bekleyin..

Faizsiz emeklilik fonları patladı

14 Haziran 2018 11:46

Faizsiz fonlara halkın ilgisi giderek artıyor. Nitekim 2018 yılının ilk 4 aylık verilerine göre faizsiz emeklilik fonları, yüzde 43 seviyesinde büyüdü.

Haberler > Ekonomi Haberleri > Faizsiz fonlar 2018 yılında 6 kat daha hızlı büyüdü

Türkiye’de çok eski bir tarihi olmamasına rağmen faizsiz emeklilik fonları, kartopu gibi büyüyor. Nitekim 2018 yılının ilk 4 aylık verilere göre BES’te faizsiz fonlar, toplam BES fon büyüklüğüne göre yaklaşık 6 kat hızlı büyüdü. Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Faizsiz emeklilik fonlarına ilgi rakamsal olarak kendini göstermeye başladı” dedi.

Katılım esaslı BES’in önümüzdeki 5 yıla damga vuracağını belirten Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Katılım esaslı BES’e olan ilgiyi artık rakamsal olarak da görüyoruz. Yılın ilk 4 aylık verilerine göre toplam BES fon büyüklüğü yüzde 7 büyürken faizsiz fon büyüklüğü yaklaşık 6 kat daha hızlı arttı. Faizsiz emeklilik fonları, yüzde 43 seviyesinde büyüdü. 2018 yılı Nisan ayı verilerine göre BES içerisinde faizsiz fon büyüklüğünün pazar payı, 3. basamak gönüllü BES ve Otomatik Katılım Sistemi (OKS) dahil olmak üzere yüzde 7.83’ten yüzde 10.17’ye yükseldi. Bu hızlı artış bize önümüzdeki 5 yıl içinde katılım esaslı BES’i tercih edenlerin hızla artacağını ve pazar paylarının katlanarak büyüyeceğini gösteriyor” dedi.

TÜRKİYE’YE TASARRUFU AŞILAYACAK
Ayhan Sincek şöyle devam etti; “Gönüllü BES’in başlamasından itibaren geçen 14 yılda katılımcı sayısı 7 milyon kişiye, fon tutarı da 82 milyar liraya ulaştı. Burada geçmişte düzenli bir büyüme olduğunu görüyoruz. Ancak Türkiye’nin tasarruf kapasitesi daha yüksek ve biz faizsiz ürünlerle bu derinliği sağlayacağız. Geçtiğimiz son 6 yıllık verilere baktığımızda faizsiz fon büyüklüğündeki artışın hep toplam BES fon büyüklüğündeki artışın daha üzerinde olduğu görülüyor. Bu sene de ilk 4 ayda faizsiz fonlar 6 kat daha hızlı büyüdü. Bu yıl bu ivmenin aynı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de güçlü bir faiz hassasiyeti olan kitle olduğunu görüyoruz. Otomatik Katılım Sistemi, faizli ve faizsiz alternatiflerin aynı anda ve eşit şartlarda sunulduğunda faizsiz alternatife yüksek bir teveccüh gösterildiğini bize gösterdi. Katılım Emeklilik başta olmak üzere katılım esaslı emeklilik bu geniş kitlenin ihtiyacına cevap verdiği için büyüme potansiyeli çok yüksek. Faizsiz BES’in ve katılım sigortacılığının büyüme hızı BES’deki genel büyümeyi katlayarak geçecektir.”

Sabah

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=