Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 22°
  26 Nisan 2018 10:12
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Elektrik ve doğalgaza zammın devamı var...

03 Ekim 2011 14:40

Doğalgaz ve elektrik zammı geç ve yüksek geldi. Zamların devamı da gelecek. İşte bunun sebebi.

Elektrik ve doğalgaza zammın devamı var...

Milliyet Gazetesi yazarı Göngör Uras zamların devamı olduğunu söylediği yazısında nedenlerine yer verdi.

"26 Ağustos 2011 tarihinde bu köşede yayınlanan yazının başlığı “Doğalgaz ve elektriğe zam gecikti, bu nedenle büyük olacak” idi. Gerçekten de büyük oldu.

-Geçen perşembe önce elektrik fiyatlarına zam geldi. Meskenlerde kullanılan elektriğin fiyatı yüzde 9.57 oranında artırıldı.

-Cuma günü doğalgaz zammı açıklandı. Konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatları yüzde 12.2 ila yüzde 14.3 oranında zam gördü. Bir ay önce de yazmıştım.

-Doğalgaz ve elektriğe zam kaçınılmaz. İşin kötüsü zamda gecikildiği için büyük ölçüde zamma ihtiyaç var. Şimdilik zammın ucu görüldü. Bu yetmez. Arkası gelecek.

-Zammın nedeni (1) Doğalgaz anlaşmalarındaki hatalar, yanlışlar, bu nedenle yenilen kazıklar. (2) İthal ettiğimiz doğalgazın fiyatındaki artış. (3) Döviz fiyatındaki artıştır.

-Bundan önce de doğalgaz ve elektriğe zam gelirdi ama, “Otomatik Fiyat Ayarlaması Sistemi” içinde fiyatlar en geç 3 ayda bir düzeltilirdi.

-Geliniz görünüz ki “Otomatik Ayarlama Sistemi” 34 aydır çalıştırılmadı. Bu nedenle ufak ufak yapılması zorunlu zamlar birikti. Doğalgaza (Şimdilik yapılan zam dahil, toplam) yüzde 35 dolayında, elektriğe ondan birazcık daha düşük zam yapılması gerekiyor.

-Rusya son 29 ayda sattığı doğalgaz fiyatını yüzde 39 artırdı. Diğer gaz satıcıları da fiyata benzer ölçüde zam yaptı. Unutmayalım santrallar ve sanayi gazla çalışıyor.

elektrik_ve_dogalgaza_zammin_devami_var_2.jpg-Doğalgaz ithalatçısı Botaş’ın ithal ettiği doğalgaza 2010 yılında toplam ödemesi 16.4 milyar TL. Demek ki, doğalgaz fiyatındaki artışın Botaş’a yıllık yükü 5-6 milyar TL’ye ulaşıyor. Ayrıca kullanmadığımız gaza 3 yılda ödenen toplam 2.5 milyar dolar büyüklükte bir fatura var. Bütün bunlar daha önce yapılan gaz anlaşmalarındaki hatalardan-yanlışlardan kaynaklanıyor.

-Doğalgazın yüzde 55’ini elektrik üretmekte, yüzde 23’ünü sanayi cephesinde, yüzde 22’sini ise konutta kullanıyoruz.
 
Doğalgaza zam gelince toplam elektriğin yüzde 48.9’unu üreten doğalgaz santralları da elektrik fiyatını arttırmak zorunda kalıyor.

-Elektriğin yüzde 45’ini sanayi, yüzde 15’ini ticarethaneler kullanıyor. Elektrik ve doğalgazda yaşahah fiyat artışı konut halkı kadar sanayiciyi de üzüyor. Çünkü maliyetler yükseliyor. Sonunda fatura mal ve hizmet fiyatlarındaki artış yolu ile gene halkın sırtına biniyor.
 
Açık anlatımıyla doğalgaz ve buna bağlı elektrik zammı doğrudan ve dolaylı olarak hane halkını hem üzüyor, hem eziyor. Unutmayınız, bu zamlar son değil. Devamı da gelecek... (1) Elektrik üretiminde doğalgaza bağlandık. (2) Sorumlular doğru dürüt doğalgaz anlaşması yapamadı, yapamıyor. Petrol fiyatları inse de bizde doğalgaz faturası büyüyor. (3) Döviz fiyatındaki artış faturayı büyütüyor.

RUSYA GAZ KESER Mİ?
Enerji Bakanı Rusya’nın fiyat indirimine yanaşmaması nedeniyle Botaş’ın Batı Hattı’ndan gaz alımını durdurduğunu açıkladı. Bu hat üzerinden yılda 6 milyar m3 gaz geliyordu. Biz 2008 yılında 37.8 milyar metreküp gaz kullandık. Tüketim 2010 yılında 32.4 milyar metreküpe düştü. Botaş’ın 6 ülke ile yılda toplam 57.8 milyar metreküp gaz alım anlaşması var. Rusya’dan 3 hatdan yılda 30 milyar metreküp gaz alıyoruz. Rus gazının özelliği sorunsuz-kesintisiz olması. Diğer ülkeler genelde “kaprisli” satıcı.

Hükümetimiz Rusya ile iyi ilişki içinde gibi görüntü veriyor. Enerji Bakanı Rusya’ya gidip geliyor. Anlaşmalar imzalıyor. Nükleer santral işinde bağlandık. O nedenle Enerji Bakanlığı’nın açıklamaları ve kararı kafa karıştırdı. Enerji Bakanı, Botaş’ın kullanmayacağı Batı Hattı’ndan özel sektörün gaz alımı yapabileceğini söylüyor. Mevcut gaz alım anlaşmaları kesintisiz işler ise Botaş’ın sona erdirdiği 6 milyar m3’lük alım anlaşmasının ülkenin gaz ihtiyacında olumsuz etki yapmayacağı anlaşılıyor. Ümit edilir ki bu anlaşmazlık sonucu Ruslar diğer hatlardan gaz sevkiyatını kesmez. Keserler ise, bu kış hem ısınamayız hem de elektrik santralları stop eder ve karanlıkta kalırız."

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (5)
YILMAZ
7yıl önce
OH OH HÜKÜMETTEN DOĞAL (GAZ)ZIK HAYIRLI OLSUN
ressam sadık
7yıl önce
Ekmekten , Toplu taşımacılığına, Peynirden lahanaya vergi veriyoruz verdiğimiz vergiler , ödediğimiz vergiler , Yol su elektrik olarak geri dönmesi lazım, Elektrik Faturası ödemek yerine , Harç ödüyoruz devlet bizden haraç alıyor diye düşünüyorum önümüzdeki yıllarda elektrik su ve doğalgaza ödeme yapmak istemiyorum ... Devletin mazereti , maliyenin mazereti ne olursa olsun .. ödenmemesi gereken paraları halkın sırtına yükleyen marifetli becerikli .. hesabını çok iyi bilen ve bunu halkın yararına kullanmayan yönrtimi kınıyorum .
zırterenköy
7yıl önce
MEDYA’DAN:

Elektrik zammı fena çarptı!..

ZIRTERENKÖY’DEN:

Biz araştırdık,bazı uyanık ülkeler bizim gibi 220 volt değil,110 volt elektrik kullanarak bu işi kökten çözmüşler!..

Demek ki onlar bize göre elektriği yarı yarıya daha ucuza kullanıyorlar!..

Eee,biz niye hala 220 volt’ta ısrar ediyoruz ki?..

İndirelim elektriği 110 volt’a,hatta hızımızı alamazsak 55 volt’a indirelim,millet şimdikinin dörtte bir fiyatına elektrik kullansın!..

Elektrik elektriktir,ha 220 volt,ha 55 volt,ne farkeder?..

Marifet zam yapmakta değil ki!..

www.zirterenkoy.com
cem
7yıl önce
memurazamma gelince enflasyon düşük değil mi?
açıkladığınız sözde enflasyondan daha yüksek zam nasıl yapabiliyor sunuz?
Dolar vs artışları imiş.Peki bu dolar düşünce zam neden aynı oranda geri alınmıyor? çünkü bizler akılsızız...
izmirden murat
7yıl önce
Bu hükümet nasıl çalışıyor, ileriyi göremiyorlar mı, büyük istanbul projesi yapmayı düşüneceklerine, önlerine baksınlar da halkın durumunu görsünler, yoksa teğet içimizden mi geçecek, herşeye zam kapıda, seçimin faturası yine bizden çıkacak. böyle yöneticilik olmaz, sokaktaki insan da sizin yaptığınızı yapabilir. halkın gıkını çıkartacak hali yok, yöneticilerin hatasını yükle vatandaşa, insan olun da aldığınız maaşların hakkını verin. Ergenekonlarla uğraşacağınıza biraz vatandaşın geçim derdini düşünün. Yolsuzlukların, kayıp kaçakların peşine düşün.Artık anlayana...
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  04:2606:0413:0916:5520:0221:32
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=