Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 27°
  21 Haziran 2018 20:55
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Gülen Cemaati ile Hükümet’in arası nasıl bozuldu?

11 Aralık 2011 23:55

Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, AK Parti ile Cemaat ayrışmasının nedenlerini yazdı...

Gülen Cemaati ile Hükümet’in arası nasıl bozuldu?

 

Nihal Bengisu Karaca bir zamanlar Zaman gazetesi'nde yazıyordu. Fethullah Gülen Cemaati'nin önde gelen destekçilerinden Karaca sonra Habertürk'e transfer oldu. Bu transferde kuşkusuz Karaca'nın Gülen Cemaati'nin taraftarı ve de türbanlı olması önemli bir faktördü. Habertürk'e geçtikten sonra zaman zaman AK Parti'ye eleştiriler yönelten Karaca, Şike Yasası ile iyice açığa çıkan Hükümet-Cemaat çatlığını 5 maddede çarpıcı bir analizle kaleme aldı. 

İşte Karaca'ya göre Ak Parti Hükümeti ile Gülen Cemaati arasındaki sürtüşmenin 5 sebebi...

 

AK PARTİ-CEMAAT AYRIŞMASI VE NEDENLERİ

VARDI-yoktu derken cemaat-AK Parti çatışması şayiadan hakikate dönüştü. Partiye ya da cemaate tavır almamış, bilakis her ikisini de desteklemiş kimselerin köşe yazılarında bahsedilmesine bakarak bile “şike” tartışmasının buzdağının görünen kısmı olduğunu anlayabilirsiniz. 

Cemaate yakınım ama sıkı bir taraftarı değilim; AK Parti’ye yakınım ama bu köşeyi takip edenlerin de bildiği gibi sıkça eleştirdiğim vaki... Her iki çevrenin de kıyısında, her iki çevreyi de dinleyen biri olarak, bu ayrışmanın pek çok önemli nedeni olduğunu biliyorum. Objektif gözlemci sıfatıyla kaleme aldığım bu metinde söz konusu nedenleri sıralamaya çalışacağım:

1- Büyük resimdeki en temel ayrışma nedeni, cemaatte AK Parti’nin uyguladığı dış politikanın Türkiye’yi dünya sisteminden koparacağı endişesinin var olması. Cemaat, Türkiye’nin “Müslüman” ama “Batı sistemi içinde yer alan bir Müslüman ülke” olmasını istiyor. 

Ortadoğu’da yapılan yatırımlarla, ticari ve insani ilişkilerin gelişmesine karşı olmadığı gibi destekliyordu; “One minute”e de bir itirazı yoktu. Mavi Marmara’nın yola çıkması ve sonrasındaki gelişmeler, İsrail ile ilişkilerin bozulması ise cemaatin hem hükümetten hem de Türkiye’nin cemaat dışındaki mütedeyyin gruplarından ayrı düşmesine neden oldu. 

Cemaat için Türkiye’nin İsrail’i karşısına alması, Ortadoğu ülkesi olmayı tercih etmesi anlamına geliyor, hükümet içinse bu “bölge gücü” olmanın anahtarı. Hakeza, İran için alınan riskler de cemaate fazla ve gereksiz görünüyor. 

Bu kesimde, hükümetin “bölge gücü” olmak için attığı adımların, kurduğu ittifakların ve dahi kurmaktan kaçındığı ittifakların maceradan ibaret olduğu kanısı hâkim. İsrail’in eskisi kadar “dokunulmaz” olmadığı fikrine katılmıyorlar. Hükümet çevreleri ise Türkiye’nin Arap kamuoyundaki kredisinin bölgeyi değiştirdiğini, cemaatin değişen dengeleri iyi okuyamadığını düşünüyor. 

2- Cemaat, Kürt meselesinde anadilde eğitim gibi temel haklar konusunda ilerleme kaydedilmez iken, terörle mücadelede de “komşu” ülkelere verilen açık çek yüzünden başarısız olunduğunu düşünüyor. Bu komşudan kastın yine “İran” olduğunu söylemeye gerek yok. Dahası İsrail ile ilişkilerin bozulmasının İsrail’in PKK’ya destek vermesini kolaylaştırdığından bahisle de, konu yine İsrail ile ilişkilere geliyor. 

3- Temmuz ayında AK Partili taraflardan edindiğim ve aynı ay içinde cemaat tarafına da tasdik ettirdiğim bir duyuma göre, seçim öncesi Pennsylvania’da bir olay oldu. AK Parti’nin önde gelen simalarından biri, Hocaefendi’yi ziyarete gitti ve orada birtakım yakışıksız sözler zikretti. Konu dönüp dolaşıp Türkiye’deki cemaat mensuplarının Hocaefendi’ye şikâyet edilmesine, cemaat mensuplarının bir türlü memnun edilemediğinin ifade edilmesine kadar geldi. Bu olay, cemaatin seçim sürecindeki tutumunu değiştirmedi ama ilişkiler de yara aldı.

4- Partililer, cemaat mensuplarını “cemaatçilik” yapmakla, her önemli noktaya kendilerine yakın isimlerin gelmesi için kulis yapmakla suçlarken, cemaate yakın kişiler ise partiyi “hemşericilik” yapmakla suçluyor. Gülen’e sempati duyan kimselerin ayıklandığını ve birçok atamanın ve görevlendirmenin “benim köylüm”, “amcaoğlum” gibi medeni olmayan kriterlerle yapıldığını, “kadrolaşma” söylentilerinin bizzat AK Partililer tarafından köpürtüldüğünü düşünüyorlar. 

5- AK Parti, cemaatin siyasi bir parti olmadığı, hele hele iktidar partisi olmadığı halde; siyasi bir erki kullanmadığı dolayısıyla “yıpranmadığı” halde, ülke politikalarını domine etmesinden rahatsız. Cemaate, “Eğitim faaliyetlerini takdir ediyoruz, ama siyaseti belirlemeyin” diyorlar. 

Cemaat ise “Yönetim erki sizdedir, iktidara ortak değiliz ama gönüllülük eksenli hizmet ve düşünce kuruluşları sivil toplumun özüdür” diyor; demokrasilerde sivil toplum baskı grupları oluşturulabileceğinden bahsediyor, bunun sakıncalı görünmesinin üzüntü verici olduğunu ileri sürüyor. 

AK Parti-cemaat arasındaki tartışmanın medyaya yansıması, köşe yazarlarına konu olması mütedeyyin/muhafazakâr kesimin “Nasıl bir Türkiye istiyoruz?” sorusuna verdiği tek ve homojen bir cevabın olmadığını su yüzüne çıkardığı gibi, artık bu tartışmanın kamusal alanda, kamuya açık yapılmak durumunda olduğunu da gösteriyor. Umarım demokratikleşme maceramızın anlamlı bir mecraya akmasına da vesile olur.

 

Habertürk

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (5)
ErtuqruL
7yıl önce
Hükümetle Fethullah Hocayla arasında bence bir sorun yok. Ortaya atılan iddaa yalan yanlış ve bunu ortaya atan bazı medya grubu amaç kendilerini reklam etmek (:
nihal hanım
7yıl önce
nihal hanım hizmeti anlayamadı tabiiki taraftar olamaz uzun konuşunca çok hata yapar
melek uyar
7yıl önce
boş verin kimsenin arası açılmaz millet ne yapacağını iyi bilir siz kafaları karıştırmayın yeter
orhan yıldız
7yıl önce
böyle yalan yanlış bilgilerle insanların kafasını karıştıracağınızı düşünüyorsanız avucunuzu yalarsınız
mustafa celik
7yıl önce
COK İYİ SENERYO YAZIYORSUNUZ HELAL OLSUN KAFAYI YEMİŞSİNİZ VALLAHİ
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  03:2205:2513:1317:1120:4922:40
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=