Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 26°
  15 Eylül 2019 17:26
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Başbakan Davutoğlu, o twiti atanlara çok kızdı

10 Ekim 2014 23:51

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobani'deki olayları gerekçe göstererek Türkiye'yi yangın yerine çevirenleri twit atarak yönlendirenlere tepki gösterdi, "O tiwiti atanları söylesinler, müfteridirler" dedi.

MALATYA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Öyle bir kışkırtma yaptılar ki bazı Güneydoğu Anadolu'daki vilayetlerimizde, büyükşehirlerimizde. Dış bağlantılı geniş kampanyalar yürüttüler. Sanki Türkiye ile IŞİD arasında işbirliği varmış da Kürtler'e dönük bir takım katliamlara Türkiye sessiz kalmış hatta destek vermiş gibi. Onu söyleyenler, müfteridir. İster ana muhalefet partisi lideri söylesin, ister HDP'nin o provokatif tweet atanları söylesin, müfteridirler" dedi.

Davutoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin hazır bulunduğu yemekte yaptığı konuşmada, şimdi siyasi olarak milli iradeyi hakim kılmanın vakti olduğunu belirtti.

Türkiye'nin etrafındaki 7-8 ülkede fiilen yönetim olmadığını işaret eden Davutoğlu, "Fiilen yönetilemez ülke durumuna düşmüş durumdalar. Suriye, Irak, Libya, Yemen, Ukrayna, Gürcistan'ın önemli bir kısmının zaten fiilen kontrol altında olmaması, bir çok ülke... Türkiye eğer bir istikrar adası olarak bütün bu ateş çemberinin ortasında dimdik ayaktaysa, Malatya'da bugün gördüğüm her kardeşimizin yüzünde bir tebessüm, bir ümit varsa, karamsarlık değil, kendi seçtiği kişiye dönük bir ümit, beklenti, güven varsa işte Türkiye'yi ayakta tutan şey budur" diye konuştu.

Davutoğlu, bir ülkeyi büyük doğal kaynakların, coğrafi büyüklüğün ya da dış desteklerin ayakta tutamayacağını dile getirerek, şunları söyledi:

"Bir ülkeye yüz milyarlarca dolar, avro aksa dışarıdan ayakta tutmaz. Bir ülkeyi ayakta tutacak şey o ülkeyi idare edenlerle o ülke halkı arasındaki görünmez muhabbet bağıdır, rıza bağıdır. Bugün Malatya'da bunu görmekten mutluyum. Eğer bu varsa her türlü tuzak bozulur. İşte bu olduğu için geçen sene ağır tahriklerle bir takım şeyler bahane edilerek Gezi olayında sokağa çıkan kitleler, son derece masum görünüm altında uluslararası kampanyalar yürütüldü ama milletin rızası onu idare edenlerle birlikte olduğu için o oyun bozuldu. Onun için 17 Aralık'tan sonra 25 Aralık'tan sonra bir çok senaryolar üretildi ama biz onurlu bir şekilde 30 Mart'ta halkımızın seçime gittiğini, oyunu kullandığını, 'ben bu insanlardan razıyım' dediğini gördüğümüz zaman Ankara'da rahat oturabildik."

Cumhurbaşkanı seçimi öncesine çok şeyler söylendiğini vurgulayan Davutoğlu, ama yine milletin iradesini konuşturduğunu ve bu rızanın önemli olduğunu anlattı.

 

-"Niyet farklı"

Davutoğlu, Türkiye'de 4 gündür de başka bir oyun oynanmaya çalışıldığına dikkati çekerek, Türkiye'nin sınırları dışında yaşananlara ulusal güvenlik gerektirirse gerekenin her zaman yapılacağını ve kimseye de sorulmayacağını ifade etti. 

Suriye halkının 3,5 yıldır varil bombalarıyla, kimyasal silahlarla, scud füzeleriyle katledildiğine işaret eden Davutoğlu, yapılanları bütün dünyanın seyrettiğini, Suriye halkına bir tek Türkiye'nin sahip çıktığını vurguladı. 

Başbakan Davutoğlu, bugün de IŞİD terör örgütünden kaçanların Türkiye'ye sığındığını, birilerinin çıkıp buna rağmen Türkiye'yi eleştirmesinde iyi niyet ve objektif bir bakış açısı bulmanın mümkün olmadığını kaydetti. 

Davutoğlu, "Niyet farklı. Niyet, dışarıda ve içeride birtakım güçlerin ki, biz onları biliyoruz, Suriye ve Irak'taki istikrarsızlığı, kaosu Türkiye'ye yayma çabasıdır. Biz buna izin vermeyiz, bu millet buna izin vermez" diye konuştu.

 

-"Hiçbirisinin arasında fark gözetmedik" 

Açık ve net sorular sormanın vakti olduğunu, herkese sorumluluk düştüğünü belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Niye bütün bu süreçte hiç kimsenin sesi çıkmadı da şimdi hepsi birden, içeride ve dışarıda tezkereye 'hayır' veren partiler de dışarıda bazı yayın organları da 'Türkiye müdahale etsin, tepki göstersin diye ortak? Biz bunu yine değerlendiririz ve bu kardeşlerim bizim kardeşlerimiz. Biz, bize gelene etnik, mezhebi kimlik sormayız. Hepsi bizim kardeşimiz. Akçakale'nin karşısındaki Telabiyat'taki Arap da Hatay'ın Yayladağ'ın karşısındaki Bayırbucak'taki Türkmen de bizim Suruç'un karşısındaki Kobani'deki Kürt kardeşimiz de bizim için azizdir ama aynı ölçüde azizdir. Birilerine susarken diğerleri için tepki göstermek doğru değil. Onların hepsi bizim akrabamızdır ve hepsine biz aynı muameleyi yaptık. Allah da millet de tarih de şahittir ki hiçbirisinin arasında fark gözetmedik çünkü bizim kültürümüzde, dinimizde, ahlakımızda mazlumun arasında fark gözetmek yoktur. 

Onun için şimdi konuşan Batılı ülkeler, birtakım Batılı liderler ev, köylerinde, başkentlerinde otururken biz üç günde 140 bin, iki haftada 200 bin Kobanili Kürt kardeşimizi misafir ettik. Onların 3,5 yıl içinde kabul ettiği, bütün Avrupa'nın toplam kabul ettiği mülteci sayısı 138 bin. Biz bir hafta, 10 gün içinde 200 bine yakın kardeşimizi kabul ettik. Hepsi Kürt kardeşimiz. Türkiye'deki Kürt vatandaşlarımızın akrabaları. Aynı şekilde Halep'ten kaçanları da biz kabul ettik ama Halep'te Arap da var, Kürt de var, Türkmen de var. Rakka'da aynı şekilde. Oraları rejim bombalarken sesi çıkmayanlar, Kürtler orada katledilirken, rejimle işbirliği yapanlar, nasıl şimdi bize dönüp eleştiri hakkını kendilerinde görüyor. Oradaki, Halep'teki Kürt kardeşlerimizi de savunan biziz. Rejim saldırdığında da IŞİD saldırdığında da. Bizim için zulmün adı, kimliği olmaz. Mazlumun da adı, kimliği olmaz."

 

-"Hepsi bizim kardeşimiz"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kobani'ye her türlü insani yardımı yaptıklarını ve bunu HDP'li milletvekillerin çok iyi bildiğini dile getirdi. 

Bazen bu yardımları yaparken imkanları da zorladıklarını belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bu yardımları yaparken diğer kardeşlerimize yaptığımız gibi hiçbir fark gözetmedik ama öyle bir kışkırtma yaptılar ki bazı Güneydoğu Anadolu'daki vilayetlerimizde, büyükşehirlerimizde. Dış bağlantılı geniş kampanyalar yürüttüler. Sanki Türkiye ile IŞİD arasında işbirliği varmış da Kürtler'e dönük bir takım katliamlara Türkiye sessiz kalmış hatta destek vermiş gibi. Onu söyleyenler, müfteridir. İster ana muhalefet partisi lideri söylesin, ister HDP'nin o provokatif tweet atanları söylesin, müfteridirler. Bu halka, bu ülkeye iftira ediyorlar. Getirsinler belgelerini, getirsinler... Ama bu yolla Türkiye'de istikrarsızlık çıkarmaya çalışmak önce demokrasiye inanması gereken bu partiler için büyük bir zillettir." 

Her iki partinin de tezkereye hayır dedikleri için kendi içlerinde de büyük bir çelişki yaşadığını dile getiren Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Kobani için tezkere çıkaralım" dediğini hatırlattı.

 

-"Ülkenin her bir santimetrekaresine gideceğiz" 

"Peki Kobani'de katledilenler, şehit edilenler bizim kardeşimiz de Carablus'ta Türkmenler, Halep'te şehit edilen Kürtler, Araplar, İdlib'te şehid edilenler bizim kardeşimiz değil mi? Niye şimdi hatırlıyorsunuz? Hepsi bizim kardeşimiz" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Açık ve tekrar söylüyorum; Kobani de Tel Abyad da Resulayn da Haseke de Carablus da Bayırbucak da Halep de İdlib de Humus da bize tarihi emanettir çünkü oralardan gelenler bizim atalarımızla birlikte Çanakkale'de de savaştılar, Yemen'de de şehit düştüler. Bunların arasında bir fark gözetmeyiz. Bu yoldan çıktılar dikkat ediniz. Türkiye'deki güya, 'Türkiye dışındaki Kürtlerin haklarını savunuyoruz' derken Türkiye içindeki Kürtler'e de büyük zulümler yapıldı. 4 gün içinde evler basıldı, talan edildi, binalar yakıldı, yıkıldı ve şunu göstermeye çalıştılar 'burada bizim dışımızda kimseye hayat hakkı yok."

Olaylarda AK Parti'nin bütün teşkilatlarına saldırıldığını açıklayan Davutoğlu, "Bu mu demokrasi? Eğer şunu derlerse; 'bizden başka kimsenin hayat hakkı yok' bilsinler ki ben Başbakan olarak, bakanlarım, milletvekillerim bu ülkenin her bir santimetrekaresine önümüzdeki aylarda gideceğiz kimse de buna engel olamaz. Gittiğimiz her yerde de bu bayrağı dalgalandıracağız" diye konuştu. 

Bu ülkeye aidiyet beklediklerini kaydeden Davutoğlu, "Bu ülkenin meclisinde milletvekili olmuş, bu milletin oylarıyla gelmiş olanlar o aidiyeti hissedecekler" dedi.

Davutoğlu, son günlerde Türkiye'de yaşanan olayların sorumlularının peşine düşüleceğini söyledi.

 

-"IŞİD, İslamı temsil edemez"

Vatandaşlardan, bu oyunları bozmak için yarın gördükleri komşularına, karşılaştıkları dostlarına, arkadaşlarına, tanımıyorsa bile sokaktakine selam vermesini ve kucaklamasını isteyen Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Oyunu bozacak olan budur. 'Nerelisin' diye sormasın. Etnik kimliğin, mezhebin, kimliğin ne diye sormasın. Alevi, Sünni, Kürt, Türk karşılaştıkça 'bu ülke bizim Allah'ın selamı üzerine olsun' desin ve kucaklasın, bağrına bassın, oyunu bozacak olan budur. Buradan bir kampanya gibi şey yapıyorum. Selam haftası ilan edelim. Selam hem barış demektir hem karşılıklı selamlaşmaktır. Bütün Türkiye'de bir hafta selam haftası ilan edilsin. Bu fitnebazlara karşı en etkili olacak şey budur. Büyükşehirlerimizde, özellikle İstanbul'da, bir Diyarbakırlı ile bir Edirneli veya bir Iğdırlı ile bir İzmirli aynı apartmandadır. Kapıları açtıklarında karşı kapıyı çalsınlar veya karşılaştıklarında 'Selamün aleyküm' desinler. Benden sana zarar gelmez, senden bana zarar gelmez. İslam budur. İslam selam dinidir. IŞİD, İslamı temsil edemez. Biz gördüğümüzde selam verirken, aslında selamla birlikte karşı tarafa şunu da söyleriz; Benden sana zarar gelmez. Senin canın, malın benim için azizdir. Benim canım, malım da senin emniyetin altındadır." 

 

-"Selam, insanlık tarihinin en büyük şifresidir"

Davutoğlu, toplumsal kültürü bilmeyen, yabancılaşmış bazı aydınların "Esselamu Aleykum" demeyi basit, halkın verdiği selam olarak gördüklerine işaret eden Davutoğlu, yukarıdan baktıklarını ve başka şeyler söylediklerini kaydetti.

Selamın, insanlık tarihinin en büyük, en güzel ve en yaygın şifresi olduğunu aktaran Davutoğlu, konuyla ilgili seneler önce Hindistan'da yaşadığı bir olayı da anlattı. Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Benden sana zarar gelmez, selam olsun. Şimdi Diyarbakır'da selam verme vaktidir. Batman'da, Mardin'de, Şırnak'ta, Hakkari'de, Van'da, Malatya'da, İstanbul'da, İzmir'de, Türkiye'nin her yerinde selam verme vaktidir. Bu oyunları bozacak olan şey gördüğümüz kardeşimize adını, memleketini, mezhebini sormadan 'Selam olsun, Esselamu Aleykum' demektir. Emin olun bunun şifası budur. Kim ne oyun kurarsa kursun bu tuzağı bozacak olan da bu selamlamadır. Bu şekilde gönlümüzü açacağız. Yüreklerimizi birbirimize açacağız ve bu oyunu bozacağız. Ama birileri hala bir oyunun peşine düşerse de Türkiye'nin gücünden, kudretinden kimsenin şüphesi olmasın. Bütün vatandaşlarımız sabırla, vakarla bu gelişmeleri takip etsin."

Davutoğlu, Türkiye'yi her türlü tedbiri alarak Suriye, Irak, Ukrayna, Mısır ya da başka bir ülke haline getirtmeyeceklerini vurguladı.

 

-"Huzur ve sükunu teminat altına alacağız" 

Bu ülkede huzur ve sükunu teminat altına alacaklarına işaret eden Davutoğlu, "İşte o zaman bugün Malatya'da gördüğümüz bu muhabbet hali ve birbirine bu kenetlenme yeni bir anlam kazanacak" dedi.

Davutoğlu, Malatya'nın 12 yıldır kendilerine büyük destek verdiğini anımsatarak, bütün Malatyalılara tek tek teşekkür etti. 

Malatya'ya yaptıkları yatırımlar hakkında bilgi veren Davutoğlu, sağlık, turizm, alt ve üst yapı alanlarında da yatırımların devam edeceğini söyledi.

Öte yandan, Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldiği akşam yemeğinin gerçekleştirildiği Double Tree by Hilton Otel'e gelişinde, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte otelin açılışını da gerçekleştirdi.

(Bitti)

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  05:0906:3713:0716:3519:2320:44
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=