Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 20°
  18 Ekim 2019 07:09
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

TİDE Kongresi'nde anlamlı tema: İtibar Gelecektir

22 Ekim 2014 15:21

İstanbul’da bu yıl 18.si düzenlenen Türkiye İç Denetim Kongresi’nde, “itibar ve güvenin” başarıyla yakın ilişkisine dikkat çekiliyor.

18 yıldır gerçekleştirilen İç Denetim Kongresi “İtibar Gelecektir; Kurumsal İtibarın Yönetilmesinde İç Denetimin Stratejik Rolü” temasıyla İstanbul’da gerçekleşti.  İki gün süren ve mesleğe dair son gelişmelerin, yeni uygulamalar ve teorilerin paylaşıldığı kongreye yoğun ilgi dikkat çekti. Türkiye İç Denetim Enstitüsü’nün (TİDE) Başkanı Gürdoğan Yurtsever, kongrenin açılışını yaptığı konuşmasında kurumsal itibarın önemine vurgu yaparak, “İtibar Gelecektir” temasını seçme sebeplerini anlattı: “Kaybedilen itibarın yeniden kazanılması, uzun, çok zorlu ve maliyetli bir süreç gerektiriyor. Bu nedenle itibarı kaybettikten sonra kurtarmaya çalışmak yerine kaybetmeden önce önlem almak ve kurumsal itibarı yönetmek çok daha fazla önem taşıyor. İşte bu noktada kurumsal itibarın yönetilmesi ve kurumun itibar risklerinden korunması açılarından iç denetimin stratejik bir rolü bulunuyor.”

ULUSOY: DENETÇİLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Bu bağlamda “İtibar-Denetim” ilişkisi gün boyu çeşitli oturumlarla ve konunun uzmanı isimlerce irdelendi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, turizm alanındaki tecrübeleriyle sektörde itibarın ülke için önemini anlattı: ”Denetimin turizm sektörü için öneminin artık farkındayız. Turizmde büyük atılımlar yaptık ama bazı kötü örneklerin itibarımızı zedelediğinin de farkındayız. Bu noktada denetçilere büyük iş düşüyor.”

BULDURGAN: BAŞARI GÜVENE BAĞLIDIR

Etik İtibar Derneği (TEİD) Başkanı Mehmet Buldurgan, kurumsal açıdan itibarın şirketler açısından önemine değindi, bunun ancak denetimle sağlanabileceğini belirtti: “21. Yüzyılın global ticaret arenasında varlığınızı sürdürebilmek, dünya pazarına açılabilmek, global oyuncularla aynı ligi paylaşabilmek, ancak onlara, içinde bulunduğunuz topluma, çalışan ve müşterilerinize güven verebilmekle mümkündür.”

ÖZGER: DENETİM, ŞİRKETLERİN GÜVENCESİDİR

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Osman Zeki Özger ise rakamlarla konuştu, sektörde kurumsallaşmaya vurgu yaptı: “FKB olarak bugün itibarıyla sektörde faaliyet gösteren 121 şirket, yaklaşık 7 bin çalışan ve toplamda 63 milyar TL’nin üzerinde bir işlem hacmini temsil ediyoruz ve bu noktada kurumsallaşmanın önemine inanıyoruz. Bunun en önemli avantajlarından biri de kuşkusuz iç denetim mekanizmalarının devreye girerek itibarımızın güçlenmesi ve şirketlerimizin de uzun vadede kalıcılıklarını garanti altına almasıdır.”

DÜNYANIN EN İYİ YÖNETİCİLERİNE KOÇLUK YAPAN LOISOT DA KONGRE’DEYDİ

Kongrenin önemli konukları arasında Sorbonne Üniversitesi Profesörü ve Risk Yönetimi Uzmanı Jean Paul Louisot da vardı. Dünya çapında önemli yöneticilere risk yönetimi konusunda koçluk yapan Louisot, Kurumsal İtibarın Yönetilmesinde temel taşların neler olduğunu anlattı, deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Paralel düzenlenen oturumlarda “İç Denetimde Gelişen Teknolojinin Rolü”nden “Üçüncü Taraf Risklerinin Denetimi”ne, “Bilgi Güvenliği Yönetimi ve Denetimi”nden “Uyum Riskinin Yönetimi”ne pek çok önemli konu mesleğinde bir adım daha öteye geçmek isteyenler için masaya yatırıldı.

HİSSE SENEDİ DEĞİL HİSSİ SENET

Şair ve yazar Sunay Akın da kongrenin bir diğer konuşmacısıydı. Akın, kendine has üslubu ve derin tarih bilgisiyle “itibar”ı anlattı, geçmişle bugün arasında köprüler kurarak “denetim-denetçi” kavramlarına farklı bir bakış açısı getirdi. Kongrenin bir başka uluslararası konuğu, finans ve denetim alanlarında önemli birikim sahibi, profesyonel eğitmen ve danışman Larry Hubbard da ilk gün konuşmacıları arasındaydı. Hubbard, katılımcılarla birlikte, “Kök Neden Analizi”nin denetçiler tarafından kullanılan geleneksel ideolojik yapısını sorguladı. Ülkelerin geleceğinin hisse senetleriyle orantılı olmadığını savunan Akın, bilgi ve kültür mirasına sahip çıkan ülkelerin ancak gerçek anlamda gelişime açık olabileceğine dikkat çekti.

TİDE KONGRESİ 2 GÜN SÜRDÜ

20 Ekim Salı günü sabah saatlerinde başlayan ve ertesi gün de devam eden Kongre’nin ikinci gününde açılış konuşması TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun tarafından yapıldı. Uzun, Kongre’de ilk günün değerlendirmesi yaptı. Hemen ardından kongrenin diğer konuğu; profesyonel eğitimci Larry Hubbard, iç denetimde üçlü savunma konusunu ele aldı. Yine paralel düzenlenen oturumlarda ikinci günün başlıklarından ilki BDDK Başkan Yardımcısı Vekili Fatih Öztürk tarafından değerlendirilen “İSEDES Düzenlemesinin İç Denetime Etkisi” oldu. “İş Kanunundaki Değişiklikler ve İç Denetim Departmanlarının İş Kazalarını Önlemedeki Rolü ise bir diğer oturumda İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Resul Kurt tarafından anlatıldı. Günümüzün en önemli trendlerinden sosyal medya da öğleden sonraki oturumda tartışıldı. “Sosyal Medya Yönetiminin ve Denetiminin Kurumsal İtibar Üzerindeki Etkileri”ni konunun uzmanı, televizyon programcısı Serdar Kuzuloğlu, eğlenceli üslubuyla anlattı. “İç Denetimin İtibarının Yönetimi” konulu panelde  özel sektör yöneticileri deneyimlerini paylaşacak. Kapanış oturumunda ise bir kez daha Sorbonne Üniversitesi Profesörü Jean Paul Louisot kürsüdeki yerini aldı ve bu kez yaşanmış örneklerle kriz dönemlerinde kurumların itibar risklerini nasıl yönetmesi gerektiğini anlattı.

TİDE NE ZAMAN KURULDU, MİSYONU NEDİR?

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), ülkemizde uluslararası standartlarda iç denetim mesleğinin gelişimi için 19 Eylül 1995 tarihinde kuruldu. Enstitü, mesleğin profesyonellerinin yetkinlikleri, finans ve reel sektör şirketleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının kurumsal yönetim kalitesi, mesleğin akademik gelişimi için çeşitli hizmetler sunuyor. TİDE, hizmetleri ile mesleğin profesyonellerine ve iş dünyasına güncel kalmak, değişim, gelişim ve büyümenin ortağı olmak konusunda fırsatlar sunuyor.

Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu (ECIIA)’nun temsilcisi olan ve yönetim organları ile çalışma komitelerinde aktif görev alan TİDE, “Meslekte küresel gelişim ve mükemmelliğin paydaşı olmak” vizyonu ile şirketlerimizin yönetim kurulları, denetim komiteleri, icra kurulu başkanları (CEO), üst düzey yöneticiler ve iç denetçiler, kamu kurum ve kuruluşlarımız, düzenleyici kurumlarımız, üniversitelerimiz ve akademisyenlerimize hizmetleri ile kalıcı değer yaratma misyonunu sürdürüyor.

TURCOMONEY ÖDÜL ALDI

Değişik sektörlerden katılımcı markaların ödüle layık görüldüğü Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Kongresi'nde Ekonomi Finans Dergisi Turcomoney de medya alanında ödül alanlar arasındaydı. TİDE Başkanı Gürdoğan Yurtsever’in verdiği ödülü, Turcomoney dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr.Kazım Kılınç aldı.

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  05:4607:1012:5515:5818:2919:48
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=