Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 17°
  17 Kasım 2019 00:16
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Asgari ücretliye zorunlu tasarruf!

20 Aralık 2014 08:17

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı Dönüşüm programına göre yeni işe giren herkesin işe girdiği andan itibaren her ay otomatik olarak bireysel emeklilik primi kesilecek. Kesintiye itiraz etmeyenlerin maaşı azalacak.

Dönüşüm programına göre yeni işe giren herkesten ilk maaştan başlayarak her ay otomatik olarak bireysel emeklilik primi kesilecek. Resmi başvuru yapıp kesintiye itiraz etmeyenlerin maaşı azalacak, tasarrufu artacak.

 
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı ikinci ekonomi dönüşüm paketi,  geçmişte uygulanan ve başarısızlıkla sonuçlanan Çalışanları Tasarrufa Teşvik Hesabı’nın (ÇTTH) benzerini “otomatik” olarak yeniden getiriyor.
 
İzinsiz hesap açılacak
 
Yeni düzenleme, dönüşüm programının iç tasarrufları artırmaya yönelik önlem seti arasında yer aldı. Bu maddeye göre ilk işe giren çalışan herkesin kendi adına bireysel emeklilik sistemi (BES) hesabı açılacak. Bu hesaba ilk aydan başlayarak her ay maaşlarının belirli bir tutarı “katkı payı kesintisi” adı altında otomatik olarak yatırılacak.
 
Açılacak hesap ve yapılacak kesinti için vatandaştan izin alınmayacak.  
 
İtiraz etmezse devam 
 
He­sap is­te­me­yen ya da maa­şın­da­ki ke­sin­ti­yi fark edip kar­şı çı­kan ça­lı­şan­lar an­cak res­mi baş­vu­ru yap­tık­la­rın­da sis­tem dı­şı­na çı­ka­bi­le­cek. Ak­si hal­de ke­sin­ti de­vam ede­cek. Dü­zen­le­me mev­cut ça­lı­şan­la­rı da iş de­ği­şik­li­ği yap­tık­la­rın­da kap­sa­ya­cak. 
 
780 liraya düşecek
 
Düzenlemeye göre 891 lira asgari ücretle çalışan bir işçinin maaşından örneğin yüzde 10, yani 89 lira katkı payı kesilecek. Hazine de bu kesintiye 22 lira 25 kuruş ek katkı sağlayacak. Böylece asgari ücretlinin emeklilik hesabında ilk ay 111 lira 25 kuruş görünecek. Asgari ücretlinin net maaşı 780 liraya düşecek.
 
Hediye vermek yasak almak serbest
 
Başbakan Davutoğlu, savurganlıkları önlemek tasarrufu artırmak için kamu kurumlarının bürokratlarının plaket ve hediye vermesini yasakladı. Ancak, programda bürokratların hediye almasına yönelik herhangi bir yasak getirilmemesi dikkat çekti. 
 
Faturasını ödemeyenler artık icraya verilmeyecek
 
Dönüşüm programında bir başka uygulama da elektrik, su, doğalgaz, telefon ve cep telefonu faturaları için geliyor. Hükümet, icra dairelerindeki aşırı yoğunluğu azaltmak için, abonelik sözleşmesinden doğan alacaklara icra takibini kaldıracak.
Bunun yerine alternatif tahsilat yöntemleri getirilecek. Programda icra dairelerinin sayısının da artırılacağı belirtilirken alternatif tahsilat yöntemlerinin ne olacağı açıklanmadı. 
 
Borsaya vergi yok mu? 
 
Maliye Bakanlığı dün, hisse senetlerinin vergilendirilmesi konusunda bir değişiklik olmadığını açıkladı. Ancak Başbakan Davutoğlu’nun önceki gün açıkladığı programda, “Sermaye piyasası araçları için, azami 2 yıl olmak üzere, bu araçların yatırımcılarca elde tutulma sürelerine göre ödenecek gelir vergisi stopaj oranında kademeli olarak farklılaştırma yapılması konusunda bir çalışma yapılacaktır” denildi. Sermaye piyasası araçları; hisse senetleri, repo, bono, tahvil gibi yatırım araçlarından oluşuyor.
 
Muafiyet vurgusu yok
 
Programda, kademeli vergilemeden hisse senetlerinin muaf tutulacağına ilişkin bir açıklamaya yer verilmedi. Dolayısıyla açıklamadan, kademeli faiz farklılaştırmasının hisse senetlerini de kapsadığı anlamı çıkıyor. Hisse senetleri vergiden muaf değil. Halen hisse senedi alım satım kazancına yüzde 0 vergi uygulanıyor. 
 
Program metninden, bu oranın elde tutma süresine göre kademelendirileceği anlaşılıyor. 
 
KAYNAK: BUGÜN


 

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  06:1707:4512:5415:2917:5319:15
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=