Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 21°
  22 Ekim 2019 13:56
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Şirket kurtaran check up

20 Ocak 2015 17:15

Şirketlerdeki başarısızlık oranlarının yüksek oluşu, yönetimin akılcı planlanmamasından kaynaklanıyor. Bu alanda yönetim becerilerinin geliştirilmesi, stratejik planlama, şirket sahibine etkin bakış açıları kazandırma amaçlı hizmet yürüten bir çok kurum bulunuyor. Modern Finans, bunlardan biri. İşletmelerin sorun yaşamalarına yol açan bir çok konuyu "check up" yaparak çözümleyemeye yönelik hizmet veriyorlar.

Finansal Check-Up'la  durumu kritik olan  şirketler "erken uyarı" sinyallerini alıyor. Müşteri ve ürün odaklı çalışmalar, zaman yönetimi, toplantı yönetimi, proje yönetimi, veri yönetimi gibi bir çok alanda işletmeye hizmet veriliyor.

İşletmesini sağlıklı sürdürmeyi hedefleyen  şirketlerin  başvurduğu bu yöntem sayesinde  potansiyel sorunlar önceden teşhis ediliyor. Hataların tekrarlanmamasına yönelik öneriler sunuluyor. Sektörün geneline ve en iyilerine  göre nasıl performans gösterdiği değerlendiriliyor. 

Uzun ömürlü işletme
Ekonomisi iniş çıkış göstermeyen ülke yok. Yönetim konusunda farklı açılımlar  sağlayarak, eksik noktaları gidermede destek olan Modern Finans yöneticisi Yıldırım Turan'a göre her olasılığı düşünerek hareket  etmeli. “İşletmenin başarılı olması için yönetim sistemini doğru inşa etmek gerekiyor. Şirketin uzun ömürlü olması bu sistematik yapıya bağlı” diyor Turan.

Sadece var olan şirketlere değil yeni  kuracaklara da hizmet götüren Kurum, pazar potansiyeli, bütçenin oluşturulması, genel işleyişin, kârlılık hedeflerinin belirlenmesi gibi alanlarda şirket yolculuğu boyunca  rehberlik yapıyor.Uzmanlaşmış bilgi ve profesyonel uzmanlarca paranın kontrol  edilebilmesi için bir akıl hocası olmaktan çok bizzat işin içinde oluyorlar. 

'Ticaret zekası sonradan  geliştirilebiliyor'
İnsan yönetimi, müşteri memnuniyeti   üretim-teslimat-müşteri hizmetleri, satış  yönetimi gibi alanların hepsinde, stratejik çalışmayla en iyi performansı kurguluyorlar. Bir "finansal rehber" olarak hareket eden Modern Finansal Danışmanlık; istanbul, Ankara   ve İzmir olmak üzere çeşitli illerde  yaklaşık  20 farklı sektörle çalışıyor. Müşterilerin  zorlu rekabet koşullarına  uygun, sağlıklı bir  finansal yapıya  kavuşmalarını, şirket  değerlerini  arttırmalarını,  yeni yatırımlar  yapabilme  yeteneklerini ve iş zekalarını adım  adım  güçlendiriyor...Ticari zekanın önemli yer tuttuğu şirketlerin karlılık oranlarının yüksek olduğuna işaret eden Yıldırım Turan,   ticaret zekasının sonradan   geliştirilebildiğine  vurgu yapıyor...

Çağımız iş dünyasının şirketleri için  temel hedefler arasında yer alan uzun vadeli başarıyı planlamak ve hayata geçirmek mümkün: Modern Finans, şirketin röntgenini çekip, ayrıntılı bir "check up" uygulamasından sonra şu alanlarda  yol haritası oluşturuyor

Finansman Sıkıntısı:
İşletmelerin yakın  vadeye sıkışmış banka, factoring, leasing vb. kurumlara olan ödemelerinin 6 ay,1 yıl ve 2 yıl ödemesiz 7 yıla kadar borçlarının yeniden yapılandırılması. Firmaların yeni projelerindeki finansman sıkıntılarını  gidererek,rahat bir şekilde üretim ve pazarlama faaliyetlerini hayata geçirme.

Hibe Krediler:
Dünya Bankası aracılığı ile ülkemizde  istihdam yaratan büyük, orta ve küçük ölçekli  firmalarla, desteklenmeye değer görülen yeni projelerin desteklenmesine yönelik "Geri Ödemesiz Finansman  Kaynaklarının" araştırılması.Kredilendirilmeye(hibeye) değer görülen firma ve projelere ulaşılması  yönünde aracılık hizmetlerinin sağlanması.

Alternatif  finans kaynakları 
Şirketin kısa vadeli finansman ihtiyacını  belirleyerek, uygun vade ve faizler ile alternatif finansman kaynaklarını önermek ve bu kaynakların sağlanmasına aracılık etmek.Uzun vadeli satışlar ve stoklu çalışma  sebebiyle oluşan finansal ihtiyaçların orta vadeli krediler ile fonlanarak işletme  döngüsünün rahatlatılması için çözümler  sunmak.Yurtiçinde ve dışında faaliyet  gösteren her türlü gerçek ve tüzel kişi ve  yatırımcıların talepleri doğrultusunda; yatırım işletme ve kurum hizmet alanlarına göre birçok kredi kuruluşundan farklı faiz oranları ve koşullarla kredi sağlamak.  

Kredi analizi
Kredi taleplerine yönelik "Kredi  Danışmanlığı" hizmetleri çerçevesinde yatırım  ve işletme kredisi etüdü. Vade/Maliyet yönünden en uygun kredi kaynaklarının  saptanması.Yatırım ve işletme kredisi için  gerekli bilgi ve belgelerin temini. Bu krediler için gerekli fiziki ve mali projelendirmenin yapılması.Kredi başvuru dosyalarının hazırlanması ve dosya takibi.

Borç takibi 
Kadrosunda bulunan konusunda uzmanlaşmış  avukatlık kadrosu ile müşterilerine, tahsili  gecikmiş alacaklarla ilgili işlem, dava ve pazarlık işlemlerinde danışmanlık verilmesi. İşletmenin orta/uzun vadeli borç geri ödeme  gücünün incelenmesi, karlılığın arttırılması  için gerekli tedbirler konusunda önerilerin  sunulması. Uygun şartlarda finansman  sağlanması. 

Bir işletmede başarının sırları 

Finans Uzmanı Yıldırım Turan, bir işletmenin başarısında  rakiplerine göre öne çıkmasında  önemli noktaların altın çizdi: 

-Her işletme "sağlık kontrolu" yaptırması gerektiğinin önemine vakıf olmalı. Tıpkı tıpta olduğu  "doğru teşhis" hayati önem taşır. 

-İnsanlar nasıl sağlık adına "koruyucu tedavi" uyguluyorsa şirketler için de aynı sistem geçerlidir. Tedavi için zamanında başvurmaları gerekir.  

-Firma, finans maliyetlerini doğru yönetebiliyor mu? Müşteri bazında ne kadar kâr ettiğini biliyor mu? Para fazlası veya eksiği var mı? Tahsilatlardaki gecikmenin şirkete getirdiği yük ne kadar? Başarıya ulaşmak, bu soruların doğru yanıtlarını verebilmekle mümkün

-İş dünyasının acımasız ortamında, döneme ait tüm alacaklar, borçlar, çek tahsilatları, nakit ve banka hesapları yönetimi, (üretime dayalı kurumlarda) malzeme alımları, işçilik giderleri gibi kalemlerin son derece uzman kişilerce kontrol ve idare edilmesi gerekir. 

-Aynı amaca yönelik olarak rakip şirketlerdeki örnekleri gözden geçirmeden üretime veya hizmete başlamak zaman ve para enerjisini boşa harcamak demektir

-Eğer sorunlar ileri düzeydeyse, kar oranı çoık düşükse maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi önemli performans birimlerinde radikal kararlar alınmalıdır. 

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  05:5107:1612:5415:5218:2219:41
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=