Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 17°
  22 Ekim 2019 05:10
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Avrupa`da bütün liderler Tayyip Erdoğan`dan çekiniyor...

06 Mart 2015 10:29

Haber1 Almanya Temsilcisi Hasan Tekin yazdı. Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff'u nasıl alaşağı ettiler?

Almanya tarihinin en genç cumhurbaşkanı olarak tarihe geçen Christian Wulff, 51 yaşında seçildiği bu makamda sadece iki yıl kalabildi. 19 Haziran 1959'da Almanya`nın Aşağı Saksonya eyaletine bağlı küçük bir şehir olan Osnabrück´te  doğan Wulff, 30 Haziran 2010'da yapılan seçimleri kazanarak Almanya`nın 10. cumhurbaşkanı oldu. 17 Şubat 2012'de ise Wulff'u istifa ettirerek, alaşağı ettiler.

Christian Wulff, 2003 yılından 2010 yılına kadar başkenti Hannover olan Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı idi.  44 yaşında Hıristiyan Demokrat Partisi'nden (CDU) Almanya`nın en genç Başbakanı seçilen Wulff, o tarihlerde yapılan bir ankette Almanya`nın en sevilen politikacısı olarak birinci sırayı almıştı.  Başbakanlığının 6. yılında kendisiyle yapılan bir söyleşide, "Neden Almanya Başbakanı olmuyorsunuz?" sorusuna ise, Wulff şöyle cevap vermişti:  "Benim Hannover`de yapacağım daha çok iş var. Öncelikle onları halletmem gerek.  Tabii biraz da tecrübe kazanmam lazım"

Bundan da anlaşılıyordu ki, o eksiklikleri halledince Almanya Başbakanlı'ğına aday olacaktı. Bu sözler, o tarihlerde Almanya Başbakanı  yani federal Şanşölye koltuğunda Angele Merkel`i bir hayli rahatsız etmişti. Çünkü onun bu koltuğunu kendisinden ilk alacak kişi belli olmuştu. Kaldıki iki politikacının da aynı partiden olması hiç önemli değildi. İşte bu durumun bir an evvel halledilmesi gerekiyordu nasıl?

Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler`in istifası...

Hasan Tekin Almanya 9. Cumhurbaşkanı Köhler`e Türk elişi tabak hediye ediyor

9. cumhurbaşkanı Horst Köhler`in 31 Mayıs 2010'da aniden istifa etmesi, Almanya`da herşeyi altüst etmişti. Bir an evvel Almanya`nın en yüksek koltuğuna yeni bir cumhurbaşkanı adayı bulunmalıydı. Kim aday olabilirdi böyle önemli makama?

İşte bu durumu fırsat bilen Şanşölye Merkel hemen Almanya`nın en başarılı politikacısı Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Christian Wulff`u aday göstermişti. Wulff'un rakibi ise Alman Sosyal Demokrat Partisi adayı bugünkü Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'tu. Tabii daha ilk seçimde  Wulff farklı bir şekilde seçimi kazanarak Almanya Cumhurbaşkanı koltuğuna oturmuştu bile. İşte bütün bunlar öylesine hızlı ve beklen- medik bir şekilde gelişmişti ki, Wulff bile şaşırıp kalmıştı.

Her şeyin böyle kısa bir zaman dilimi içinde cereyan etmesi ilk önce Merkel`i mutlu etmiş, çok sevindirmişti. Ama Wulff`u da bir o kadar şaşırtmış, adeta hayrete düşürmüştü. Wulff'un cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması, hiç şüphesiz en çok Merkel'i sevindirmişti. Çünkü koltuğu  artık garanti altındaydı. Bu koltuğa da Almanya`da her an aday bulmak öyle pek kolay değildi. Yıllarca o makama uygun ve layık adayı beklemek gerekiyordu.

Cumhurbaşkanı seçilen Christian Wulff`u ilk tebrik edenlerden birisi bendim. Bana cevabında şöyle yazmıştı;

"Sevgili Tekin Bey Hannover`i birlikte şekillendirdiğimiz gibi Almanya`yı da birlikte şekillendireceğiz inşallah" diye yazmıştı. Kendisiyle Hannover`de 15 yıl önceden tanışmıştık.  Zaman, zaman da biraraya gelip çeşitli görüşmelerde bulunmuştuk.     

 Hasan Tekin Wulff ile seneler önce Hannover'de

 

Christian Wulff`un sonunu hazırlayan o konuşma

Almanya Cumhurbaşkanı Wulff Berlin`de iki Almanya`nın birleşmesinin yıldönümünde 3 Ekim 2010'da yaptığı bir konuşmasında kendisinin bir Hıristiyan çocuğu olarak doğup büyüdüğünü vurgulayıp şunları söylemişti;

"Her ne kadar bir Hıristiyan terbiye ve kültürüne göre büyümüş olmamama rağmen, öte yandan Yahudi gelenek ve kültürüne de hiç yabancı değiliz. Artık o da bizim günlük yaşamımıza girdi."

Wulff, bir ayrıca „ Islam gehört auch zu Deutschland" demeyi de ihmal etmedi.

İşte Wulff 'u Cumhurbaşkanlığı koltuğundan eden bu cümleydi. Almanya'nın tarihine geçen, kayıtlarda yerini alan bu cümleydi. Neydi o cümle ? Artık İslamiyet de Almanya`nın bir parçasıdır"

İşte Wulff bu cümleyi söylediği andan itibaren 83 milyon Alman, adeta yerinden fırlayıp ayağa kalkmıştı.

O andan itibaren Almanya`nın en büyük tirajlı gazetesi olan (5,5 milyon günlük tirajı var) Bild gazetesini arkasına taktılar. Bu gazete günlerce, aylarca hep aleyhte yayın yaparak Cumhurbaşkanı Wulff'u bitirmeye çalıştı. Bild, Wulff'un 2003 yılında arkadaşından aldığı 500.000 Mark borç parayla Hannover'in bir semtinde ev sahibi olduğunu ortaya çıkarmış, ortalığı velveleye vermişti.

Bu yayınlarda, Wulff'un kendisine çıkar sağladığı iddia edilmiş, uzun yazışmalar sonrasında durum mahkemeye intikal etmişti. Bu yayınlar sonrasında zaman, zaman aleyhinde gösteriler yapıldı, Almanlar sokağa döküldü. Bu protestolar, Wulff`un  istifa ettiği Şubat 2012 tarihine kadar devam etti. Sonuçta uzun süre  devam eden mahkemede Christian Wulff `un 27 Şubat 2014'da beraat etmesiyle son buldu.

Hasan Tekin Wulff ile birlikte

Wulff`un 5 sene önce söylediğini şimdi Merkel söylüyor...

Bu yılın Ocak ayı içerisinde Almanya`yı ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu`na Merkel, Christian Wulff`un söylediği cümleyi tekrarladı: İslamiyet, Almanya`nın bir parçasıdır" Ama aynı Merkel,  Wulff `u o dönemde dile getirdiği sözleri savunmadı, destek verledi. 2012 yılında Wulff`un yerine seçilen 75 yaşındaki Joachim Gauck ise Almanya cumhurbaşkanı seçildiği gün, İslamiyet'in Almanya`nın bir parçası olmadığını ilan etmişti. Malum Merkel`in gerek buradaki Türklere olan tutumu ve gerekse Türkiye siyaseti hiç bir zaman benimsenmemiş kabul görmemiştir. Tutumlarında her an kaypaklığını göstermiş, samimiyetsizliğini apaçık ortaya koymuştur.

Hasan Tekin Merkel ile birlikte

Sonuçta Christian Wulff toplam 598 gün Almanya cumhurbaşkanlığı görevi yaptı. 51 yaşında Almanya Cumhurbaşkanlığı görevini devralan Wulff Almanya tarihinin en genç Cumhurbaşkanı sıfatını elinde tutuyor. Suudi Kralı Abdullah'ın ölümünde de yine Almanya`yı temsilen cenaze töreninde yer alan Wulff 'un özellikle bu tür ülkelerle iyi bir diyalog kurduğu biliniyor.

Eşinden ayrıldı...

Almanya Cumhurbaşanlığ'ından istifa etmesinin hemen ardından ikinci eşi Bettina Wulff'tan ayrılan Wulff, uzun bir süre sıkıntılı bir hayat geçirdi. Wulff, şu sıralar Berlin'de asıl mesleği olan avukatlık işini yapıyor. Bir çalışma ofisi, Hamburg 'da olan  Wulff'un avukatlıktan ziyade daha çok ekonomik ve ticari alanlarda çalışmayı tercih ettiğini biliyoruz.

Bu söz Almanya`nın 10.cumhurbaşkanı Christian Wulff`tan geldi. Kendisini geçen Mayıs ayı içinde dostum Prof.Dr. Yaşar Bilgin ile ziyaret etmiş, bir nevi hasret gidermiştik.  Zira bir hayli uzun zaman olmuştu görüşmeyeli.  Karşılıklı hal hatır sorduk. "Sevgili Tekin" dedi, "Hayli zor günler geçirdim." "Biliyoruz Sevgili Wulff" dedim. "Her şeyi takip ediyoruz" diye cevap verdim.  

Avrupalı liderler Erdoğan'dan çekiniyor!

Bu arada Amanya`nın şimdiki Cumhurbaşkanı Joachim Gauck malum Türkiye`yi ziyaret etmiş ve bir takım olumsuz sözler sarfetmişti. İşte bunları Berlin'de C. Wulff'a sormuştum, "Neden böyle şeyler konuşuyor?" diye. O da bu tür sözlerin hiç doğru olmadığını özellikle de Türkiye ve Almanya gibi tarihi köklerle birbirine sımsıkı bağlı iki önemli ülke statüsüne hiç yakışmadığını ifade etmişti.

Buna karşılık ben de kısa bir süre sonra RecepTayyip Erdoğan`ın Almanya`ya  geleceğini, bunları kendisine soracağını ifade ettim. Wulff da bana ne cumhurbaşkanı J. Gauck ve ne de Bayan Merkel`in R.Tayyip Erdoğan ile görüşmeyeceklerini söyledi. "Neden?" diye sordum. Gauck'u  anladım da Merkel neden Erdoğan ile görüşmesin?  Wulff da buna karşılık bana cevaben "Herkes Erdoğan'dan çekiniyor" dedi, ardından ekledi. "Hemen bütün Avrupa liderleri R.Tayyip Erdoğan'dan çekiniyor" diye cevap verdi. Nedenini sordum, Wulff konuyu değiştirerek başka şeylerden bahsetmeye başladı.

Hasan Tekin/Almanya

 

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  05:5107:1612:5415:5218:2219:41
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=