Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 27°
  23 Temmuz 2019 23:07
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptal etti

14 Temmuz 2015 08:14

Anayasa Mahkemesi, dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptal etti. Geçen yıl Meclis'te yasalaşan kararı CHP Anayasa Mahkemesi'ne taşımıştı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), binlerce öğretmeni ve öğretim kurumunu yakından ilgilendiren 1 Eylül'de dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı oyçokluğu ile iptal etti. Böylece yaklaşık 60 bin öğretmen görevine devam edebilecek.

CHP İPTALİNİ İSTEMİŞTİ

Dershanelerin kapatılmasına ilişkin kanun geçen yıl TBMM'de yasalaşmıştı. CHP yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle AYM'ye başvurmuştu. Kanuna konulan geçici ek maddeye göre dershaneler 1 Eylül'e kadar ya özel okula dönüşecek ya da bu tarihten itibaren tüm faaliyetlerine son vereceklerdi. Yasa ile halen dershanelerde öğretmenlik yapanlardan bir kısmının Milli Eğitim Bakanlığı kadrosuna dahil edilerek, atamasının yapılması öngörülüyor. CHP, bu düzenlemelerin iptalini ve yürürlüklerinin durdurulmasına talep etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan daire başkanı ve üstü personelin yabancı dil koşulu aranmaksınız yurtdışı göreve atanması ile okul müdürlerinin atanmasına ilişkin getirilen yeni prosedür konusunda da CHP'nin itirazları bulunuyordu.

Anayasa'da yer alan bu maddelerden dolayı dershanelerin kapatılmasına itiraz edilmişti:

13. MADDE:Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz.

42. MADDE: Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir.

48. MADDE: Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir. Özel teşebbüsler kurmak serbesttir. Devlet, özel teşebbüslerin millî ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır.

NABİ AVCI "DERSHANELERİ ÇOK SEVDİĞİMİZ İÇİN DÖNÜŞTÜRÜYORUZ" DEMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta Anayasa Mahkemesi, dershaneleri kapatan yasanın iptal talebini görüşmek için toplanmıştı. AYM heyeti bu toplantıda, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile dershane sektörü temsilcilerinin sözlü savunmalarını dinlemişti.

Toplantıda dershanelerin kapatılmasını savunan Bakan Avcı, "Biz dershanelerin zararına bir şey istemiyoruz. Sisteme kazandırmak istiyoruz. Dershaneleri çok sevdiğimiz için dönüştürüyoruz" demesi gündem yaratmıştı.

AVCI'DAN HALK EĞİTİM MERKEZİ CEVABI

Yine o toplantıdan alınan bilgiye göre, Avcı'nın sunumu sırasında Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan, bakan Avcı'ya "1 milyon 50 bin lise mezunu öğrenci var. Dershaneler kapatılırsa bu öğrenciler üniversiteye nasıl hazırlanacak" diye sordu. Avcı, "Bunu halk eğitim merkezlerinde yapacağız" yanıtını verdi. Pak Eğitim İş Sendikası avukatı Mehmet Kasap, bunun üzerine "Bunun için 200 bin derslik ihtiyacı var. Bunu hangi personel ve altyapı ile yapacaksınız" sorusunu yöneltti. Bu soruya sinirlenen Avcı, "Bu soruya cevap vermek istemiyorum" diyerek topu bürokratlarına attı.

KUMARHANE SAVUNMASI

Öte yandan aynı toplantıda üyelere dağıtılan raportörün raporunun ayrıntısı da ortaya çıkmıştı. Raportör, dershanelerin kapatılmasını savunmak için kumarhanelerin kapatılmasını örnek göstererek, "Onlar da özel teşebbüstü ancak yine de kapatıldı." demişti.

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  03:5405:4413:1617:1220:3722:19
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=