Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 23°
  19 Ağustos 2019 10:52
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Ahmet Davutoğlu'nun " AKP Kürtlerden daha fazla oy alacak mı?" sorusuna cevabı

03 Ekim 2015 09:05

Başbakan Davutoğlu'na AK Parti'nin seçimlerinde Kürtlerden daha fazla oyup alıp alamayacağı soruldu. Davutoğlu, "İnşallah daha iyi bir sonuç çıkacağına ben inanıyorum" dedi.

Başbakan Ahmet DavutoğluKanal 7 ve Ülke TV ortak yayınıyla 'İskele Sancak Özel' programına konuk oldu. Davutoğlu, "AK PartiKürtlerden daha fazla oy alabilecek mi?" sorusuna ". Ben Türk ve Kürt diye ayırt etmem. Hepimiz bir aradayız bu anlamda Doğu ve Güneydoğu açısından söylüyorsanız inşallah daha iyi bir sonuç çıkacağına ben inanıyorum." cevabını verdi.

"SEÇİM BEYANNAMESİNDE YENİ UNSURLAR OLACAK"

Pazar günü açıklanacak AK Parti seçim beyannamesinde 7 Haziran öncesine göre daha somut vaatlerin bulunup, bulunmadığı sorusuna ilişkin Davutoğlu, Pazar günü açıklayacağı beyannameyi şimdi paylaşırsa bunun doğru olmadığını vurguladı.

Davutoğlu, yarın Almanya'ya gideceğini bildirerek, döndükten sonra da verdiği talimatlar doğrultusunda seçim beyannamesinin son halini alacağını dile getirdi.

"Şimdiden söylersek Pazar gününü şimdiden öne almış oluruz, anlamı kalmaz" diyen Davutoğlu, "Başlık olarak yeni unsurlar olacak. Zaten dikkat ederseniz 7 Haziran'dan itibaren en çok önem verdiğim husus, AK Parti içinde istişareye önem verdik. 7 Haziran mesajını almaya çalıştık. Bu seçim beyannamesini biz yapmayacağız, halkla yazacağız. O sebeple halk nezdinde de çok kapsamlı anketler yaptık. Bizden beklenti nedir? Nerelerde beklentileri karşılayamadık ya da algı bozukluğu varsa bunu düzeltmek için neler yapmalıyız? Halkı dinleyen, halka kulak veren, halkın içinden gelen, halkla kopmayan hareketler başarılı olur. O bakımdan halka sorduk, halkla beraber bu anlamda fikir oluşturma süreci yaşadık. Eminim halkımızın değişik kesimlerini tatmin eden unsurlar olacak" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, 2 Kasım sabahı iktidar olması neredeyse kesin olan partinin AK Parti olduğunun altını çizdi.

Bugünkü siyasi tabloya ve anketlere bakıldığında AK Parti'nin olmadığı bir hükümetin imkansız olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "İnşallah tek başına hükümet olacağız ama başka bir ihtimal olsa da AK Parti mutlaka lokomotif olacak. Şu andaki bütün veriler tek başına iktidarımıza işaret ediyor. Tabii rehavet göstermemiz mümkün değil. Dolayısıyla bizim vadederken diğerlerinden farkımız şu: Diğerleri sorumluluk taşımadıkları bir gün için vadediyorlar. Biz ise 2 Kasım'da yapacağımız şeyi vaat etmek zorundayız. Biz yapmadığımız zaman bizden hesap sorulur ama iktidar olamayacak birine, olmamış olan birine 'niye bu vaadi verdin' diye hesap sorulmaz" diye konuştu.

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

Seçim beyannamesi üzerindeki çalışmalarda son noktaları koyduk. Yeni unsurlar olacak. Teşkilatlarımızla AK Parti içinde saatlerce süren toplantılar yaptık.

"1 KASIM'DA TEK BAŞINA İKTİDAR OLACAĞIZ"

Beyannameyi biz değil halk yazdı. Halkla beraber bir fikir olması sürecini yaşadık. Şu anki tüm anketler gösteriyor. Biz 1 Kasım'da iktidar olması neredeyse kesin olan bir partiyiz. Şuandaki tüm veriler tek başına iktidar olmamızı gösteriyor. Ama ne olursa olsun AK Parti lokomotif olacak. AK Parti'nin olmadığı bir hükümet imkansız gibi.

"BİZİM FARKIMIZ BU"

Biz yapacağımız şeylerin vaatlerini vermeliyiz. Yoksa halk hesabını sorar. Bizim farkımız şu: Onlar olamayacakları için konuşuyor biz ise söylediklerimizi yapacağız. Biz hamdolsun söz verdiklerimizi yapıyoruz.

"GENÇLERE ÖZEL BİR ÇALIŞMA YAPTIK"

(AK Parti gençlerden eskisi kadar oy almıyor mu?) Bunu bizde tartışıyoruz. Gençlerle iletişim bağlantısında yeni bir kanal olması gerektiğini söyledik. Gençlerimize özel bir çalışma yaptık bunları göstereceğiz. AK Parti döneminde gençlerin beklenti çıtası yükseldi. Gençlerle beraber yol yürünür. Gençlerle kütüphanelerde, müzelerde ders yapılsın. Öğrencilerin hayat içinde ders çalışmasını sağlamalıyız.

"CHP İLE KOALİSYONA GİDEMEMEMİZİN NEDENİ..."

CHP ile yürüttüğümüz koalisyon müzakerelerinde uzlaşmaya ulaşamamızın en önemli nedenleri eğitim ve dış politika konusudur. Biz 12-13 yılı bir başarı hikayesi olarak görüyoruz. Siz bunu böyle görmemiş olabilirsiniz. Biz başarı olarak gördüğümüz için çıkıp halktan tekrar oy istiyoruz zaten. 4+4+4 bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıktı. İmam Hatip Liseleri diğer okullar gibi. Hiç birinin ayrıcalığı da yok ayrımcılığada tabi tutulamazlar. Hiç bir öğrencimiz bizim için diğerinden daha kıymetli değildir.

1 KASIM SEÇİMLERİNDE SANDIKLARIN TAŞINMASI

Yüksek seçim kurulu sandıkların yerini tespit ediyor şuanda. Gelen talebi doğru okumak lazım. 1 Kasım'da sandıkların birleştirilmesinin siyasi bir yönü yok. Hukuki bir karardır. BizAK Parti olarak YSK'nın verdiği kararı hukuken doğru buluruz.

YSKAK Parti'ye veya hükümete bağlı değil. AK Parti'nin tüm dediklerini kabul etmiyor. Bütün partilere eşit mesafede. Hatta bizim Tunceli'de itirazımız vardı bunu kabul etmediler. Biz gidip başka yerde mitingimizi yaptık.

"ONLARIN BU KONUDA ELEŞTİRİ YAPMAYA HAKLARI YOK"

Seçim güvenliği kesin bir şekilde sağlanacak. Bu konuda CHP, HDP ve MHP bir sorumluluk hissetselerdi milletvekillerinin bakan olmasına engel olmazlardı. Mem bu konularda duyarlılığınız vardı niçin bu hükümete katılmadınız? Biz Türkiye'yi hükümetsiz bırakmadık. Seçim güvenliği konusunda tedbirleri almakta kusuru etmeyeceğiz. Bu sorumluluğu almayanların seçim güvenliği konusunda eleştiri yapmaya hakkı yok.

"BU SEÇİMDE YAPAMAYACAKLAR"

Siyasi bedeli ne olursa olsun halkımızın huzuru için gerekeni yaparız. Bizim operasyonlarımız bu yönde. Bunun yüzünden rahatsız oluyorlar. Örtülü tehdit yapıyorlardı. Bunları yapamayacaklar bu seçimde. Savaş deklarasyonunda bulunursanız karşılığını alırsınız.

Ben bayramda Diyarbakır'a geçtim Ulu Cami'de Bayram namazı kıldım o kadar coşkulu şekilde millet beni bağrına bastı ki. Kulağıma eğilip bir çoğu 'Allah razı olsun devam edin bunlardan çektiğimiz yetti' dedi.

SİLAH DEPOLARINA NİYE GÖZ YUMULDU...

Bunu söyleyenler çok yanlış bir yerden eleştiri üretiyorlar. Bize dendi ki 2013'te; 'biz silahlı mücadeleyi bırakıyoruz.' Bu olaylar çözüm sürecini baltalamak için yapıldı. Tamam artık bu iş burada tamamlamalı iradesiyle bütün her şeyi yaptık. 6-7 Ekim olaylarında daha yeni görevi almıştım o zaman biz farkettik ki mesele başka. Biz son bir şansla geçen nevruza kadar ısrarlı bir takiple oradan kalkmamak için çaba sarf ettik. Biz bunların Esed ile hangi şehirlerde neler konuştuklarını biliyoruz.

"MHP, HDP İLE BİRLİKTE YASALARA KARŞI ÇIKTI"

Gezi provokasyonu çözüm sürecini baltalamak için yapıldı. Biz bunları biliyoruz.
Bizi eleştiren MHPHDP'yle birlikte yasalara karşı çıktı. CHP çıktı onlarla birlikte eylem yaptı. Bizi yalnızlaştırma çabalarına rağmen BM'de 55 görüşme talebi geldi.

"AÇIK VE NET BİR TALİMAT VERDİK"

Paralel yapıyla, HDP aynı şeyleri söylediler. DAEŞ konusunda girişimlerde bulundular. DAEŞ'in saldırısını planlayan kimse, Suruç'taki saldırıyı planlayan kimse Ceylanpınar'da iki polisimizin şehit edilmesini planlayan aynıdır.

23 Temmuz günü açık ve net talimatımızı verdik. DAEŞ'e Suriye'de PKK'ya Irak'ta gereken ders verilecek dedik. 3 gecede 452 hedef vuruldu. Bel, omurgadır. Burada da PKK'nın omurgası Kandil'dir. Tek tek onları kırıyoruz. Ya silahları bırakacaklar, ya da biz onlara silahları bıraktıracağız.

"RUSYA SİVİLLERİ ÖLDÜRDÜ"

Suriye'de bütün bu acılar yaşanırken Rusya'nın tek taraflı olarak dışardan bir müdahale ile Hama'da Humus'ta sivilleri öldürdü. Orada DEAŞ yok ki. Esed DEAŞ'in gitmesini istemez. DAEŞ'e karşı operasyon yapıyoruz diye bize haber verdiler ama sivilleri vurdular. Suriye'de muhaliflere ve sivillere yönelik her saldırı ya DAEŞ'in ya da Esed'in güçlenmesine neden olur.

7 ülke bugün bir açıklama yaptı güçlü bir açıklamaydı. İran da karadan asker gönderme planı yapıyor Suriye'ye. İran da Rusya da yabancı müdahaleye karşı olduklarını söylüyorlardı. Şimdi bu yaptıkları doğru mu?

AHMET HAKAN'A SALDIRI

Türkiye bir hukuk devletidir. Saldırının kime yapıldığı değil, ne olduğudur. Yapılan büyük bir suçtur. Star'a, Akit'e, Murat Sancak'a ya da Ahmet Hakan'a ne olursa olsun şiddetin her türlüsü kınanmalıdır. Olayın mahiyeti araştırılırken hükümeti suçlamak doğru değil. Bir ihmal mi oldu?

Koruma meselesini iner inmez sordum. Daha önce istenmemiş. 10 gün önce istenmiş. 2 gün önce de son yazı onaylanmış. Hepsine geçmiş olsun dileğimi iletiyorum. Bana ne kadar karşı olurlarsa olsunlar, onun yanındayım bu konuda yine de.

Neredeyse gri alanların kalmadığı bir dönemden söz ediyoruz. Bu yanlış bir şey. Bir yayın organı oluyor, hükümet ne derse eleştiriyor. Terörle mücadele bağlamında ise bu hepimizin olayı.

AK PARTİ KÜRTLERDEN DAHA FAZLA OY ALABİLECEK Mİ?

Tek faktör listeler değil ama önemli faktör. Bazı adımlar attık huzur operasyonları olmak üzere de başka adımlar attık. Ben Türk ve Kürt diye ayırt etmem. Hepimiz bir aradayız bu anlamda Doğu ve Güneydoğu açısından söylüyorsanız inşallah daha iyi bir sonuç çıkacağına ben inanıyorum. (Kaynak: Haber 7)

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  04:3506:1013:1317:0020:0621:35
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=