Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 21°
  22 Ekim 2019 22:01
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Erkekler cinsel içerikli film izlemekten kadınlardan uzaklaşıyor!

25 Ocak 2016 09:01

Erotik film bağımlılığı cinsel terapistlere en çok başvurulan konulardan biri. Uzman terapistler; erotik film bağımlılığını ve çözüm yollarını anlattı.

Akıllı cep telefonları, internet, whatsappinstagramtwitter, MSN ve facebook gibi sosyal medya araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte internet başında geçirilen vakit her geçen gün artıyor. Bu durum insanların cinselliği internette daha çok aramasına yol açıyor.

KADINLARA YAKIN OLMA YETİSİ KAYBEDİLİYOR

Kültüre, aile değerlerine, ilişki standartlarına, konuşulan dile, cinsel ve romantik ilişkilere nüfuz eden ve günümüzün sosyal vebası olarak görülen erotik filmler; çoğu zaman zararsız bir eğlence olmasına rağmen, insanlar üzerinde ciddi negatif etkiler yaratabiliyor. Çünkü erkekler zamanla kadınlara yakın olma yetilerini kaybedebiliyor ve gerçek bir kadınla birlikte olunca endişe yaşayabiliyor.

KADINLAR KENDİLERİNİ RAHATSIZ HİSSEDİYOR

Kadınlar da cinsel içerikli filmleri daha çok erkeklere ait bir şey olarak kabul ediyor ve birlikte oldukları erkeğin kendileri yerine erotik filmlere vakit ayırmasından çok fazla rahatsızlık duyuyor ve değersizlik hissediyorlar, kendilerini sanal ortamdaki kadınların vücutları ve performanslarıyla kıyaslıyorlar, erkeklere çekici gelme kabiliyetlerini yitirmekten korkuyorlar ve genelde de korktukları başlarına geliyor. Yani birçok ilişki cinsel içerikli filmlerin dayanılmaz ağırlığı altında eziliyor ve zamanla yıkılıyor.Sevgiliniz Porno Bağımlısı mı?

EROTİK FİLM SEYRETMEK HASTALIK MIDIR?

Cinsel içerikli film bağımlığı hakkında bilgi veren CİSED Genel Sekreteri Psk. Serap Güngör; "Erotik filmler fantezi aracı olarak kullanılabiliyor ve çiftin cinsel hayatını renklendirebiliyor. Bu açıdan ele alındığında cinsel içerikli film izlemek bir hastalık değil. Hatta zaman zaman kişi cinsel ilişki kurmak yerine, erotik film izleyerek kendini tatmin etmeyi tercih edebilir ya da cinsel hayatına renk katmak için erotik filmi bir fantezi aracı olarak kullanabilir, belli bir dozda olduğunda bunun sakıncası yok. Ancak kişi tüm vaktini internet başında geçirmeye başladıysa, tek başına kalmayı tercih edip odasından çıkmaz hale geldiyse, partneriyle ya da çocuklarıyla iletişimi çok azaldıysa, partneriyle seks yapmayı bıraktıysa, mastürbasyonu cinsel ilişkiye tercih etmeye başladıysa, sosyal hayattan koptuysa ve hatta işini bile aksatır duruma geldiyse bağımlılığa varan bir davranış bozukluğundan söz edilebiliyor" dedi.

ERKELERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Cinsel içerikli film bağımlılığının erkeklerde daha sık görüldüğüne dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe; "Erotik film bağımlılığı genel olarak erkeklerde daha fazla görülüyor. Çünkü erkeklerde ergenlikten itibaren bu tür filmleri izleyerek mastürbasyon yapmak olağan bir davranış olarak görülüyor. Erkekler daha çok görsel olarak ve çıplaklıktan uyarılırken, kadınlar ise hayal ve fanteziler yoluyla uyarılıyor. Çekingen, insanlarla kolay ilişki kuramayan, kadınlarla iletişim kurma konusunda yeterli becerilere sahip olamayan, cinselliği ve cinsel performansı gözünde çok büyüten ve penis boyunu takıntı haline getiren erkekler, kadınlardan uzaklaşıp erotik filmlere yönelebiliyor. Ayrıca erkekler bu filmleri gerçek dünyadan bir kaçış yöntemi olarak da kullanabiliyor, iş hayatında ya da evlilik ilişkisinde yaşadığı sorunlarla yüzleşmemek için kendine sanal bir dünya yaratabiliyor." dedi.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Erotik film bağımlılığından kurtulmanın mümkün olduğunu ifade eden CİSED Genel Başkan Yardımcısı Dr. Yasemin Yıldız; "Kişinin kendini ayıplaması veya cezalandırması, kendinden nefret etmesi yerine, bu tür filmlerin bağımlılığından kurtulmak için ilk önce sorunun varlığını kabullenmesi, eski alışkanlıklar yerini yeni ve sağlıklı alışkanlıklar kazanılabileceğini fark etmesi, sıkılma, acıkma, yalnızlık gibi cinselliğe iten durumları not etmesi ve erotik filmlere erişimi ortadan kaldırması gerekiyor. Bunun için eldeki yazılı ve görsel arşivi yok etmek, internet üzerinden erişimi engellemek, erotik film izlenen zamanları dolduracak türden hobiler ve uğraşılar edinmek, gönüllü toplum hizmetlerine katılmak, spor yapmak, müzik dinlemek, doğa ile baş başa olmak, aileyle ve dostlarla keyifli vakit geçirmek, özgüveni artırıcı etkinliklere katılmak önem taşıyor. Tüm bunlara rağmen sorun hala devam ediyorsa profesyonel destek almak, bir terapiste başvurmak gerekiyor." dedi.

TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Erotik film bağımlılığının tedavisinde cinsel terapi ve medikal tedavi birlikte kullanıldığını söyleyen CİSED Genel Sekreteri Psk. Serap Güngör; "Öncelikle sorunun neden kaynaklandığının bulunması gerekiyor. "Kişi hangi kişilik özelliğinden ya da hangi ihtiyaçtan dolayı bu tür filmlere yöneldi?" sorusunun yanıtı aranıyor. Erkeğin sorunu kabul edip tedaviye gelmesi zaman alabiliyor. Bu nedenle doğrudan erotik film bağımlılığı sorunu ile tedaviye başvurmak yerine depresyon ya da hayattan zevk alamama gibi sorunlarla tedaviye başvuruluyor. Cinsel içerikli film bağımlılığı partner ilişkisini zedeliyor ve çoğu birlikteliğin sona ermesine yol açıyor. Bu nedenle tedaviye erken başvurulması önem taşıyor. Bu bağımlılığının nedenine göre, bireysel psikoterapi, medikal tedavi, cinsel terapi ve çift terapisinden hangilerinin uygulanması gerektiğine karar veriliyor." dedi.

AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

Erotik film izleminin azının karar, çoğunun zarar olduğunu söyleyen CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe; "Aşırı cinsel içerikli yayın seyretmek beynin sinirsel yollarını yeniden oluşturarak, daha önce uyarı veren sahnelerin ve davranışların zamanla uyarı veremez bir hale gelmesine yol açabiliyor. Çift zamanla cinsel deneyimlere karşı duyarsızlaşabiliyor. Cinsel içerikli materyallerdeki çekici kadınları gören erkek eşini beğenmeyebiliyor ve zamanla ondan uzaklaşabiliyor. Aşırı beklentinin yarattığı performans anksiyetesi de cinsel ilişkiye girememe ve cinsel isteksizlik gibi cinsel sorunların, depresyon, kaygı bozuklukları ya dayetersizlik hissi gibi psikolojik problemlerin ortaya çıkmasına yol açabiliyor." dedi.

KADINLAR ŞİKAYETÇİ

Kadınların erotik filmlerden rahatsız olduğunun altını çizen CİSED Genel Başkan Yardımcısı Dr. Yasemin Yıldız; "İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte erotik film bağımlılığı gibi teknolojinin getirdiği yeni davranış bozuklukları ortaya çıkıyor. Özellikle kadınların, 'Partnerim benimle ilgilenmiyor!', 'Partnerim bütün vaktini internet başında erotik film izleyerek geçiriyor!', 'Partnerim cinsel açıdan bana yaklaşmak yerine mastürbasyon yapmayı tercih ediyor ve gitgide benden uzaklaşıyor!' gibi şikâyetleri her geçen gün artıyor. Bu durum ilişkileri temelden sarsıyor. Öncelikle "Bağımlılık nedir?" sorusuna açıklık getirmek gerekiyor. Bağımlılık; bir kişiye ya da nesneye duyulan karşı konulamaz bir istek, bir nevi onsuz olamama hali olarak biliniyor. Eğer durum kişinin kontrolünden çıkıyorsa ve artık kişi iradesi dışında davranmaya başlıyorsa, bir bağımlılık durumundan söz edilebiliyor." dedi.

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  05:5107:1612:5415:5218:2219:41
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=