Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 25°
  20 Ağustos 2019 21:43
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Cumhurbaşkan Erdoğan'dan Avrupa ve BM'ye sert gönderme!

11 Şubat 2016 12:36

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Kurulu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriyeli mültecilerin durumu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane, 500 tane, bin tane. Bizim alnımızda 'enayi' yazmıyor kusura bakmayın. Bu işin hakkı neyse, bunu yaparız. Biz bir yere kadar 'sabır, sabır, sabır' ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Şafak ve Yeni Akit'in binalarına yapılan saldırıları kınayarak, "Geçmişte bir başka gazetemizin binasının girişindeki camları, silahlı saldırıyla molotofla falan değil arbede sırasında kırıldığı için dünyayı ayağa kaldıranların bu saldırılar karşısındaki tavırlarını dikkatle takip edeceğim. Bakalım buradaki tavır ne olacak, göreceğiz. Bu gazeteleri yayınlarını beğenmedikleri için kürsüden fırlatarak terör örgütüne hedef gösteren partinin mensuplarının da tutumunu yakından izleyeceğim" dedi.

Erdoğan, Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu'nun (TÜGİK) bir otelde düzenlenen Mali Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, TÜGİK ile geçen yılın ocak ayında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldiklerini belirterek, "26 yıldır genç iş adamlarımızın sesi, temsilcisi olan TÜGİK'in ülkemizin en yaygın ve en etkin sivil toplum kuruluşları arasında yer aldığını görmekten duyduğum memnuniyeti de ifade etmem gerekir" diye konuştu.


'GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ İLETİYORUM'

TÜGİK'in ekonomi politikaları yanında terörle ve Paralel Yapı ile mücadeleye kadar ülkenin tüm önemli meselelerinde ortaya koyduğu yerli ve milli duruşu takdirle karşıladığını vurgulayan Erdoğan, "Türkiye içeride ve dışarıda topyekun bir mücadele veriyor. İşte bu sabah İstanbul'da iki gazetemizin, Yeni Şafak ve Yeni Akit'in binalarına molotofkokteyli ve silahlı saldırıda bulunuldu. Hamdolsun can kaybı yok. Gazetelerimizin binalarında sadece maddi hasar meydana geldi. Saldırıları şiddetle kınıyor, her iki gazetemizin sahiplerine, yöneticilerine, çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: 

"Geçmişte bir başka gazetemizin binasının girişindeki camları, silahlı saldırıyla molotofla falan değil arbede sırasında kırıldığı için dünyayı ayağa kaldıranların bu saldırılar karşısındaki tavırlarını dikkatle takip edeceğim. Bakalım buradaki tavır ne olacak, göreceğiz. Bu gazeteleri yayınlarını beğenmedikleri için kürsüden fırlatarak terör örgütüne hedef gösteren partinin mensuplarının da tutumunu yakından izleyeceğim."

"Yaşadığımız süreç aynı zamanda milletin ve devletin yanında olanlar ile karşısında yer alanların da kendilerini gösterdikleri bir filtre işlevini görmektedir" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TÜGİK, safını milletinin ve devletinin yanı olarak belirlemek suretiyle bu mücadeledeki yerini açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Bugün nasıl geçmişe doğru bakıp kimilerini hayırla yad ediyor, kimilerini ademe mahkum ediyorsak, yarın aynı değerlendirme bugünler için de yapılacaktır. İnanıyorum ki TÜGİK, bu değerlendirmede hayırla yad edilenler arasında yer alacaktır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜGİK'e gösterdiği duruş için teşekkür etti. Türkiye'nin yakın tarihteki en zor dönemlerden birini geçen yıl yaşadığını anlatan Erdoğan, "Üst üste yaşadığımız iki seçim, bölücü terör örgütünün eylemlerini artırması, Güneydoğu ve Doğu bölgelerimizde yaşanan krizlerin derinleşmesi gibi hadiseler kimilerini karamsarlığa sürükledi. Buna rağmen, geride bıraktığımız yılın ekonomik verilerine baktığımızda hamdolsun moralimizi bozacak, ümidimizi kıracak ciddi bir sıkıntı yok" değerlendirmesinde bulundu. 

'FAİZ KONUSUNDA HASSASIM' 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben, faiz konusunda hassasım. Faizi, özellikle enflasyonun en önemli sebebi olarak görüyorum. Sebep netice ilişkisinde, faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizle enflasyon doğru orantılıdır, ters orantılı değildir. Eğer kim faizi yükseltmeyi savunuyorsa, o bu ülkede yatırımların düşmanıdır, istihdamın düşmanıdır. Bunu da açıkça söylüyorum" dedi.

Alışverişlerde, yurt dışından ithal edilecek malzemeler yerine yerli malzemeler kullanılması gerektiğini belirten Erdoğan, eskiden okullarda "Yerli Malı Haftası" yapıldığını şimdi de "Yerli Malı Yılı" yapılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu vurgulayarak, 2015'in ilk 3 çeyreğinde yüzde 4 büyüme, sanayi üretiminde yıllık ortalama artışın yüzde 3,2 olarak gerçekleştiğini anımsattı. Böylece yılın tamamındaki büyüme hızının yüzde 4 seviyesinde gerçekleşmesinin neredeyse kesinleşmiş olduğuna işaret eden Erdoğan, gelişmiş ülkelerin ekonomilerine bakıldığında, yüzde 2 büyüdüğü bir ortamda, Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılara rağmen yüzde 4'lük büyüme hızını yakalamış olmasının çok önemli olduğunu bildirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl ülkeye gelen uluslararası doğrudan yatırım rakamının yüzde 32,4'lük bir artışla 16,6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kamu ve özel toplam yatırımlarında 2015'in ilk 3 çeyreğinde yüzde 9,7'lik bir reel artış yaşandı. 2015'te bir önceki yıla göre açılan şirket sayısı yaklaşık 59 binden 68 bine yükselirken, kapanan şirket sayısı da 16 binden 14 bine geriledi. Her ikisi de lehimizde, öyleyse iyi gidiyoruz. Hiç endişeye gerek yok, olacak bazı sıkıntılar ama bunları da aşacağız. Unutmayın kutlu doğumlar sancılı olur, bu bir kutlu doğumdur." 

'ÜLKEMDE YATIRIM OLACAKSA...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, otomobil satışlarının tarihi bir rekorla 726 bine yükseldiğini, bu rakamın bir önceki yıl 587 bin olduğunu hatırlattı. Beyaz eşya satışlarının da bir önceki yıla göre arttığına değinen Erdoğan, işsizlik oranının aşağı yukarı bir önceki yıl seviyesinde kaldığını, ihracatta bir miktar düşme yaşanmakla cari açığın ciddi şekilde gerilediğini söyledi. Geçen yıl cari dengenin enerji hariç 1,1 milyar dolar fazla verirken, toplam cari açığın 32,2 milyar dolarda kaldığını belirten Erdoğan, turizm gelirlerindeki düşüşün daha ziyade küresel ekonomiyle ilgili görüldüğünü, bunun da en kısa sürede telafi edileceğini dile getirdi. Erdoğan, TÜGİK'in "Türkiye turistiyiz" kampanyasını bu bakımdan anlamlı bulduğunu ve desteklediğini bildirdi. 

Faiz konusunda hassasiyetlerinin bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: 

"Ben, faiz konusunda hassasım. Faizi, özellikle enflasyonun en önemli sebebi olarak görüyorum. Sebep, netice ilişkisinde faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizle enflasyon doğru orantılıdır, ters orantılı değildir. Eğer kim faizi yükseltmeyi savunuyorsa, o bu ülkede yatırımların düşmanıdır, istihdamın düşmanıdır. Bunu da açıkça söylüyorum. Eğer benim ülkemde yatırım olacaksa kredi musluklarının açık olması lazım. Kredi musluklarının açık olabilmesi için yüksek faizin olmaması lazım."

Amerika'daki faiz oranının 0,50 olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Avrupa'da da bazı yerlerde eksi, bazıları aynı oranda. Japonya'ya gidiyorsun eksi, İsrail öyle. Bize ne oluyor kardeşim. Eğer şöyle komisyon, şu, bu filan koyduğunuz zaman 15, 16, 17'lere kadar çıkıyor. Bu denli faizin yüksek olduğu bir ülkede yatırım olabilir mi? Orada kalkıp da yatırımcı, nasıl yapacak bu yatırımı? Maliyetlerin bu kadar yüksek olduğu bir yerde bu yatırım nasıl olacak? Yatırımın durduğu yerde istihdam durur, üretim durur ve sizin uluslararası rekabet gücünüz de biter.İşte önce bunu halletmemiz gerekiyor" dedi. Erdoğan, bu konuda gerekli uyarılarını gerekli yerlere hep yaptığını, yapmaya da devam edeceğini bildirdi.

Erdoğan, "Bu benim başbakanlıktan bu yana hep biliyorsunuz ilkem olmuştur. Devletin borçlanma faizini yüzde 63'ten alıp, tek haneli rakamlara indirme kavgamı bu işin içinde olanlar gayet iyi bilirler. Yüzde 30 olan enflasyonu tek haneli rakama, işte onu çekerken onu da o şekilde çektik. Bunu da benle yakın çalışanlar çok iyi bilir, ispatı ortada, başka bir şey aramaya gerek yok" diye konuştu. 

Geçen yıl Türkiye'nin tökezleyeceğini umanların bir kez daha hüsrana uğradığını gördüğünü vurgulayan Erdoğan, "Biliyorsunuz ben uzun yıllardır uluslararası değerlendirme kuruluşlarının Türkiye'ye verdikleri notlara, ülkemizle ilgili değerlendirmelere hep itiraz etmişimdir. Bu değerlendirmelerin bir kısmı art niyetli olmakla birlikte bir kısmı da Türkiye'yi yeteri kadar tanımamanın bir sonucudur" ifadesini kullandı. Uluslararası bu tür kuruluşların kararlarının, açıklamalarının bilimsel değil, siyasi olduğunu belirten Erdoğan, "Bunu da biliniz. Türkiye tıpkı bir buzdağı gibi gözükmeyen gücü, görünen gücünden çok büyük olan bir ülkedir. Bu ülkenin, milletin potansiyelini yapabileceklerini anlayabilmek için Anadolu'nun Trakya'nın suyunu içmek, ekmeğini yemek, havasını solumak, sıcağında terlemek... Yani buraya ait olmak gerekiyor" dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'İ ELEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'den Türkiye sınırına doğru gerçekleşen göçle ilgili, "Bu göç akınının en büyük sebebi Rusya'nın ve Esed rejiminin başlattığı sivil halkı hedef alan saldırılarıdır. Buna rağmen Birleşmiş Milletlerin, saldırıyı yapanlara karşı tedbir almak yerine, ülkemize çağrıda bulunması samimiyetsizliktir" dedi. Erdoğan, Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonunun (TÜGİK) Mali Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 2016'nın, öngörülenlerin çok üzerinde bir büyüme hızı yakalanarak, yeniden 2023 hedeflerine odaklanıldığı bir yıl olacağına inandığını söyledi. 

Güney Amerika'da üç ülkeyi kapsayan bir ziyaret gerçekleştirdiğini, kendisine kalabalık bir işadamı heyetinin de eşlik ettiğini hatırlatan Erdoğan, Şili, Peru ve Ekvador devlet başkanlarıyla iş formlarına katıldıklarını, iş adamlarına hitap ettiklerini anlattı. Dertlerinin, işadamlarına heyecan vermek, o ülkelerin işadamlarıyla müşterek adımlar atılmasını sağlamak olduğunu belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Unutmayın; siz gitmezseniz, onlar gider. Siz üretmezseniz, onlar üretir. Siz satmazsanız, onlar satar. Büyümezseniz, küçülürsünüz. Madem 'küreselleşme' diyoruz, öyleyse dünyada sizin için 'uzak, meçhul' diye bir yol veya bir yer kesinlikle olmamalı. Ayağımızı basmadığımız hiçbir yerde ticari varlık gösterebilmemiz mümkün değildir. Elini sıkmadığınız, gözünün içine bakmadığımız hiçbir ortakla, kalıcı ve hacimli iş yapamazsınız." 

TÜGİK'in, üyeleri için yakında düzenleyeceği İran programını çok önemsediğinin altını çizen Erdoğan, bu tür programların, potansiyeli yüksek yerlerden başlayarak, yaygınlaştırılması tavsiyesinde bulundu. Erdoğan, yakında Ekonomi Bakanının, bu tür uzak seferlerinin olacağını, bunda genç işadamlarının da bulunmasının, birçok adımın atılmasına vesile olacağını söyledi.

Suriye meselesinin giderek derinleşen bir yara olarak can acıtmaya, yürekleri dağlamaya devam ettiğini anımsatan Erdoğan, son haftalarda Esed rejimi ve destekçilerinin, başta Halep olmak üzere, sivil yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarını arttığını, pazar yerleri, camiler, hastaneler, insanların canlarını kurtarmak için sığındığı binalar, hatta insani yardım gönüllerinin, Rusya ve rejimin ağır bombardımanına maruz kaldığını vurguladı. İran destekli Şii milislerin ve Şebbihaların acımasız katliamlar gerçekleştirdiğine dair haberler aldıklarını aktaran Erdoğan, Suriye'nin kirli ittifakların kurulduğu, insanların canı ve kanı üzerinden pazarlıkların yapıldığı bir ülke haline geldiğini ifade etti. Rejim ve destekçisi ülkelerin, DAİŞ ve PYD gibi terör örgütlerini sürekli palazlandırdığına dikkati çeken Erdoğan, "Esed iktidarını devam ettirebilmek için tüm ülkenin yıkılmasına, terör örgütlerine ve yabancılara peşkeş çekilmesine rıza gösteriyor. 100 binlerce insanın hayata tutunmaya çalıştığı Halep'e yapılan harekat bunun en son örneğidir. Bu harekat, bölgeden ülkemize doğru yeni bir göç dalgası başlattı" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye sınırına gelenlerden, durumları acil ve kritik olanları kabul ettiklerini, 35 bininin ise resmi kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının sağladığı imkanlarla,sınır hatlarında beklediğini söyledi. 

'BİZİM ALNIMIZDA 'ENAYİ' YAZMIYOR'

Rusya'nın ve rejimin, Halep'e yönelik hava bombardımanı, kara harekatı ve saldırılarını sürdürmesi durumunda, göç eden insan sayısının 600 binlere yükselme ihtimalinin bulunduğuna dikkati çeken Erdoğan, Türkiye'nin, en kötü senaryoyu da hesaba katarak hazırlıklarını yaptığını, önlemlerini aldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu göç akınının en büyük sebebi Rusya'nın ve Esed rejiminin başlattığı sivil halkı hedef alan saldırılarıdır. Buna rağmen Birleşmiş Milletlerin, saldırıyı yapanlara karşı tedbir almak yerine, ülkemize çağrıda bulunması samimiyetsizliktir. Neymiş 'kapınızı açın, onları alın.' Peki ey Birleşmiş Milletler, sen ne işe yarıyorsun, senin görevin ne? Şu ana kadar 10 milyar dolara yakın bu mülteciler için para harcamış olan Türkiye'ye, bu mülteciler için sen ne kadar destek verdin, 455 milyon dolar. Ayıptır, ayıp... Bu Birleşmiş Milletler Teşkilatı bu iş için kurulmadı, 'kapıyı aç.' Dünyadaki diğer ülkelerin kabul ettiği mülteci sayısı ne kadar? Bazıları 100 tane almış, öbürü 300 tane, 500 tane, bin tane. Bizim alnımızda 'enayi' yazmıyor kusura bakmayın. Bu işin hakkı neyse, bunu yaparız. Biz bir yere kadar 'sabır, sabır, sabır' ondan sonra da gereği neyse bunu yaparız. Herhalde otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor. Gereği neyse bundan sonra o yapılır. Bu nasihati verenler, Birleşmiş Milletler'in diğer üyesi ülkelere de bir nasihat versinler de buradan çıkan bu mültecileri, o ülkelere de gönderelim. Bunu söylediğimiz zaman da rahatsız oluyorlar." 

Erdoğan, Türkiye'nin 5 yıldır büyük bir özveriyle ve tamamen kendi imkanlarıyla, sayıları 3 milyona yaklaşan mülteciye sahip çıktığını hatırlattı. G20 ve ondan önceki bütün uluslararası toplantılarda, "Gelin Kuzey Suriye'de terörden arındırılmış bir bölge kuralım. Uçuşa yasak bölge ilan edelim. 4 bin 500-5 bin kilometrekarelik bir alan var, bu alanı terörden arındırılmış bölge ilan edelim ve burada hemen, süratle donörler bir araya gelsin ve konutlar yapalım, adeta bu barış şehri olsun. Bu konutlara Suriye'den çıkacak olanları veya Türkiye'dekileri yerleştirelim. Bütün sosyal donatı alanlarıyla, alt yapısıyla bunları yapalım" dediklerini anlatan Erdoğan, bunları dinlemelerine rağmen, bir adımın atılmadığını söyledi.

'SAMİMİ DEĞİLLER'

"Bakın şimdi, '3 milyar Avro' dediler. Arkadaşlarımız, 28 Aralık'ta bir Avrupa seyahati yaptılar, dönüp geldiler işte 3 milyar Avro verecekler" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Nerede 3 milyar Avro? Şimdi söyledikleri ne biliyor musunuz? 'Plan, proje getirilsin, plan, proje üzerinden bunları verelim.' Yahu neyin plan projesi? Gel, bizim bütün şehirlerimizi dolaş, oradaki kampları gör, yapılan harcamalar zaten ortada. Biz senden kalkıp da Türkiye'nin milli bütçesine para istemiyoruz. Buradaki yaptığımız ve yapacağımız yatırımları için istiyoruz. Samimi değiller."

En son Türkiye'nin dostu, NATO'da müttefiki olan bir ülkenin, "Biz PYD ile ittifak halindeyiz" dediğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hani bu dünyada terörle mücadele vardı? Bu nasıl bir terörle mücadele? PYD'yi PKK'dan ayrı görmeyecek kadar maalesef gözleri kapalı olanları görüyoruz. Ve kalkıp kendi uluslararası güvenlik elemanına Kobani'de plaket veriyorlar, bu belgeyle ortada, her şeyiyle ortada, buna rağmen hala 'PYD'yi, YPG'yi terör örgütü değil' diye değerlendiriyorlar" dedi. Erdoğan, bütün bu gerçekler ortadayken, Türkiye'ye uluslararası yükümlülüklerini hatırlatmanın, "iki yüzlülük" olduğunu söyledi.

Uluslararası yükümlülüklerini hatırlaması gerekenin öncelikle Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi olduğunun altını çizen Erdoğan, Güvenlik Konseyi'nin bir, iki ülkenin kaprislerine, çıkarlarına mahkum edildiğini, buradaki tıkanıklığın, çaresizliğin bedelini 400 bin Suriyelinin hayatlarıyla, 12 milyon Suriyelinin ise göç ederek ödediğini kaydetti. 

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
ÇOK OKUNANLAR
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  04:3606:1113:1317:0020:0421:33
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=