Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 20°
  18 Ekim 2019 05:14
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın savaş kabinesi

26 Eylül 2016 11:42

Siyaset bilimci, Haber1 yazarı Prof. Dr. Bener Karakartal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın savaş kabinesini yazdı.

Türkiye savaşta. Bu küçük bir savaş değil. AK Parti’yi iktidardan düşürmek için başlatılmış bir savaş değil. Bu büyük bir savaş. 1919-1922 yıllarında başlatılmış bir savaşın ikinci yarısı. Sevr Antlaşmasının hortlatılması savaşı. Bu Türkiye’ye karşı açılmış global bir varoluş savaşı.

SAVAŞ “GEZİ” İLE BAŞLADI…

“Gezi”, “17-25 Aralık” ve peşinden gelen “15 Temmuz”. Kahpe koalisyonun Türkiye’yi açtığı global savaşın aşama aşama cepheleri. “Marmaris” bu savaşta sadece bir “an” dı. Savaş devam ediyor. Aman zaafa düşülmesin. Maksimum bir uyanıklık gerek.

15 temmuz darbe ile ilgili görsel sonucu

15 TEMMUZ’DA BAŞARSALARDI…

Türkiye’nin karşısında “bir büyük koalisyon” var. Bu koalisyonun içinde FETÖ vitrin elemanı. Yanında ve arkasında görünen ve görünmeyen karanlık güçler var.

Kimler mi? Türkiye’yi bölmek isteyenler. Seksen milyonluk Türkiye “rahatsız” ediyor. “Yirmi beşer milyonluk” lokmalar. Sadece birinde acımasız diktatör FETÖ iktidarda olacak. Diğerleri mi? Yirmi beş milyonluk bir “Kürdistan”, bir büyük “Ermenistan” : ikinci yarıda maçı kazanmayı amaçlayan Sevr cephesinin hedefi bu.

Eğer 15 Temmuz’da kazansalardı hemen ertesi gün bu harita gündeme konacaktı. Hiç şüpheniz olmasın. Bu bir AK Parti’ye karşı savaş değil. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı. Burası kesin. Çünkü “Türkiye takımının kaptanı o”.

tayyip erdoğan ile ilgili görsel sonucu

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KÜLLİYE'DE SÜPER BİR SAVAŞ TAKIMI VAR.

Bu takımda hemen yanı başında Başbakan Binali Yıldırım var. Gerçek bir Anadolu çınarı. Bunu bugün söylemiyorum. Dünden beri hep tekrarladım.

Binali Yıldırım’ın Başbakan olarak tercih edilmesi fevkalade isabetli bir karar. Bunu bugün değil 4 yıldır tekrarladım. İnternete bakalım. 2012’de neler söyledim? “2014’ te kim Başbakan olacak? (Haber1.com 13 Temmuz 2012)”  “Bu kişi kim olabilir? Geveze olmayan, vaktini konuşmaya ayırmayan, medyaya esir olmayan, medyayı takmayan, icraatçı ama büyük icraatçı olan, bir amele, bir karınca olan, Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun yıllardır mesai arkadaşı olan, kamu oyunca icraatları taktirle karşılanan bir iş kolik, çalışkanlık abidesi olan bir kişi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2014’deki Başbakanı olabilir.”

Binali Yıldırım’ın Başbakan olarak atanması doğru ama gecikmiş bir karar. Türkiye iki yıl kaybetti. Paralelle mücadelede Türkiye çok ama çok önemli iki yıl kaybetti. Eski hükümetin vurdumduymazlığının faturası çok ağır biçimde Türkiye’ye çıktı. Yüzlerce şehit, binlerce yaralı. Cumhurbaşkanı Marmaris’te ölümden döndü.

Bugün Binali Yıldırım Başbakan. Çok isabetli, yerinde bir tercih. Müthiş bir icraatçı olmasının ötesinde bugünün konjonktüründe Yıldırım’ın Başbakan olması iki açıdan çok önemli.

binali yıldırım ile ilgili görsel sonucu

BİRİNCİ AÇI: BİNALİ YILDIRIM ANAYASANIN RUHUNA UYGUN DAVRANIYOR.

Bugün anayasal açıdan durum çok net: tarihi açıdan Türkiye’de ilk defa halk oyuyla doğrudan seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 52 oyla Devletin başında. Başbakan Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı tarafından atanmış bir Başbakan.

Bu basit anayasal gerçek Yıldırım öncesinde yok farz ediliyordu. Lüzumsuz bir “hazımsızlık”, yersiz bir “rekabet”, ”yarışma”, kamuoyunu rahatsız eden “ben daha iyiyim” , “ben daha bilgiliyim” , “ben daha ünvanlıyım” ve kibir ve kendini beğenmişlik, “ben merkezli” bitmeyen tükenmeyen konuşmalar ve Türk televizyon ekranlarının fiilen esir alınması ortamı. Bari işe yarasaydı! Netice: 15 Temmuz ve Marmaris oldu.

Başbakan Binali Yıldırım anayasanın ruhuna uygun davranıyor. Eski dönemden ne kadar farklı? Seçilmiş liderin Cumhurbaşkanı olduğunu ve kendisinin atanmış bir Başbakan olduğunu her konuşmasında tekrarlıyor. Lider iki tane olmaz. Tek olur. Bu Rusya’da da böyledir, Amerika’da da böyledir, Fransa’da da böyledir. Çift başlılık olursa netice 15 Temmuz olur.

İKİNCİ AÇI: BAŞBAKAN YILDIRIM’IN SİYASETTE ETİK VE VEFA ANLAYIŞI.

Başbakan Yıldırım anayasanın ruhuna uygun davranıyor. Ama siyasetin etiğine de uygun davranıyor. Evet kendisi müthiş bir icraatçı ama kendisini siyasete, bu makamlara kazandıran Erdoğan. Hem de yirmi yıldır. Hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından beri. Bu durumu Yıldırım kompleksiz bir şekilde içselleştirmiş. Başbakanlık koltuğuna oturduktan sonrada Erdoğan’a saygı ve vefada hiç kusur etmiyor. Bu bağlılık kamuoyunda onun değerini azaltmıyor tam tersine arttırıyor.

İcraata yeni geldi. Kucağında 15 Temmuz’u buldu. Her zamanki olağanüstü halka yakın üslubuyla “başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi” dedi. Ne kadar gerçek: Cumhurbaşkanı Marmaris’te ölümden döndü ama Yıldırım’da 15 Temmuz gecesi İstanbul Ankara yolunda aynı tehlikeyi atlattı. Maazallah darbeciler onu yakalasaydı kim bilir neler olurdu? Yıldırım’ın 15 Temmuz gecesi İstanbul Ankara yolundaki tehlikeli yolculuğu belki yüz yıl sonra bile siyaset bilimi literatüründe hatırlanacak.

 

süleyman soylu ile ilgili görsel sonucu

SAVAŞ KABİNESİNDE “KÜLLİYEDEKİ ÇEKİRDEK”

İçlerinde kimler var bilmiyorum. Ama mükemmel çalışıyorlar. Dış dünyayı doğru okuyorlar. İçerde Türk medyasının gidişini doğru değerlendiriyorlar. Analizleri güçlü. Nedeni mi? Dünyayı bilen, birikimli bir takım. Bu takımın vitrindeki görünen yüzü: İbrahim Kalın. Ciddiyetiyle, vakarıyla, sorumluluk anlayışıyla, zengin birikimiyle göz dolduruyor. Savaş zamanlarının vazgeçilmez bir yol arkadaşı.

Bu savaş kabinesi içine çok yakın zamanda İçişleri Bakanı olarak Süleyman Soylu katıldı. Kökeni AK Parti değil. Genç yaşına rağmen uzun bir siyasi geçmişi var. Güçlü bir irade sergiliyor. Türkiye’ye açılan bu savaşta ümit vaat ediyor.

YA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I YALNIZ BIRAKANLAR?

Sayıları çok ama çok yüksek. Gözü onun koltuğunda olanlar bu Erdoğan düşmanlarından sadece bir kaçı. Bu kişiler neredeyse Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ihanet noktasına geldiler. 15 Temmuz depreminde onu habersiz bıraktılar. Türkiye Marmaris’te bir faciadan döndü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Allah Türk Milletine bağışladı. 15 Temmuz öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “paraleli temizleyin” talimatlarını sümen altı ettiler. İşi sulandırdılar. Gerçekleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sakladılar.

Erdoğan’ı yalnız bırakanlar kimler mi? Öğrenmek o kadar kolay ki. Tarihe mal olmuş gazete sayfalarına bakmak yeter. “Gezi” olaylarında zamanın Başbakanı Erdoğan yurt dışındayken onu Türkiye’de kimler desteklemedi ve yalnız bıraktı? 17-25 Aralık’ta kimler açık ve saklı biçimde FETÖ cephesinde yer aldı? 15 Temmuz öncesinde Erdoğan’ın ısrarlı “paraleli temizleyin” talimatını kimler duymamış gibi yaptı, sulandırdı, yan çizdi, uyutma yollarına saptı?

fethullah gülen ile ilgili görsel sonucu

BU SAVAŞ KAZANILMALI

Bu savaş Türk tarihinin en dramatik sayfalarından birini oluşturuyor. AK Parti’yi aşıyor. Türkiye’nin varoluşunu hedefliyor. Seksen milyonluk büyük Türkiye’yi en az üç parçaya ayırmayı hedefliyor. Batıda, doğuda, güney doğuda yeni devletlerin kurulması hedefleniyor. Her biri küçük olacağı için kontrolleri de o kadar kolay olacak. Bakın daha şimdiden bu üç devlette iktidar olmayı hedefleyenlerin nasıl batılı emperyal güçlere tabii olduklarını görün. FETÖ ABD’de yaşıyor. PYD’yi tüm batı ülkeleri koro birliği etmişçesine destekliyor. Büyük Ermenistan her zaman batının hayali oldu. Daha dün Alman Meclisinde Milletvekilleri oy birliğiyle Türkiye’yi karalama yolunu seçtiler.

Bu savaş kazanılacak. İç ve dış hainler el birliği içinde çalışıyorlar. Ama Türk halkı 15 Temmuz’da canı pahasına sokağa indi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savaş kabinesi çok güçlü.

Dünün parazitleri pasif durumda. Bekliyorlar. Ama savaş sürüyor. Karşı taraf hain planlarından ve çabalarından vazgeçmiş değil. Hem de hiç.

Prof. Dr. Bener Karakartal

karakartal@haber1.com

 

 

 • Bu haberi paylaşın:
Yorum Yaz
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  05:4607:1012:5515:5818:2919:48
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=