Oy pusulası kısaldı - Haber 1 Anasayfa'ya git | Anasayfam yap | Sık kullanılanlara ekle | RSS

Oy pusulası kısaldı

12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde 18 siyasi parti milletvekili aday listelerini YSK’ya verdi, 6 siyasi parti ise seçime katılmayacağını açıkladı.

Genç Parti, Halkın Yükselişi Partisi(HYP), YSK'ya seçimlerden çekildiğini açıkladı. DP ile ittifak yapan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) ise DP çatısı altında seçime girecek. Türkiye Partisi(TP) de seçimlere katılmazken, Genel Başkan Abdüllatif Şener Sivas'tan bağımsız milletvekili adayı oldu. EDP ve Alternatif Parti de seçimlerden çekilen partiler arasında yer alıyor. Böylelikle 6 siyasi parti seçimlerden çekilmiş oldu. 12 Haziran'da seçmenin önüne gelecek oy pusulasındaki siyasi parti sayısı ise 18'e düştü. YSK'ya listelerini sunan partiler şunlar:

"Adalet ve Kalkınma Partisi(AKP), Demokrat Parti(DP), Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), Emek Partisi(EMEP), Millet Partisi(MP), Liberal Demokrat Parti(LDP), Saadet Partisi(SP), Hak ve Eşitlik Partisi(HEPAR), Halkın Sesi Partisi(HAS Parti), Milliyetçi Hareket Partisi(MHP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP), Yurt Parti(YURT-P), Doğru Yol Partisi(DYP), Hak ve Özgürlükler Partisi(HAK-PAR), Türkiye Komünist Partisi(TKP), Milliyetçi Muhafazakar Parti(MMP), Büyük Birlik Partisi(BBP), Demokratik Sol Parti(DSP)."(ANKA)

İlgili Haberler
221 milyon oy pusulası bastırılacak

221 milyon oy pusulası bastırılacak

DMO, seçimde kullanılacak oy pusulaları için ihale sürecini başlattı. Seçimde yurt içinde ve yurt dışında kullanılmak üzere 221 milyon 547 bin 240 oy pusulası bastırılacak.
Cumhurbaşkanlığı oy pusulası böyle olacak

Cumhurbaşkanlığı oy pusulası böyle olacak

Yüksek Seçim Kurulu-YSK, 10 Ağustos’ta ilk turu yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi oy pusulaları hakkında kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.
Cumhurbaşkanı seçiminde oy pusulası fotoğraflı olacak

Cumhurbaşkanı seçiminde oy pusulası fotoğraflı olacak

YSK, ilk turu 10 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde kullanılacak oy pusulalarında adayların fotoğraflarının da yer almasına karar verdi.

Yorumlar yükleniyor...