Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 23°
  22 Ağustos 2019 02:13
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Doç. Dr. Ertuğrul Kızılkaya - Yazar Arşivi

Doç. Dr. Ertuğrul Kızılkaya
Doç. Dr. Ertuğrul Kızılkaya
Son zamanlarda dalgalı bir seyir izleyen döviz kurları, ekonomide belirsizlik ortamı yaratıyor, iş dünyasını, yatırımcıları tedirgin ediyor. Bu konuda en büyük görev, Merkez Bankası’na düşüyor. Peki Merkez Bankası ne yapmalı? İşte önerilerimiz…Son dönemde gerçekleşen i..
Enflasyon çift haneye oturdu, işsizlik ve cari açık yükselişte. Türkiye tüm olumsuzluklara rağmen ekonomik büyümesini sürdürüyor, ihracatını tarihi seviyelere çıkartıyor. Ancak kronik sorunlar derinleşerek devam ediyor.*Enflasyon yüzde 11’in üz..
Türkiye ekonomisi 2002 yılından 2017 yılı Temmuz ayına kadar toplam 186 milyar 468 milyon dolar tutarında doğrudan yatırım sağladı. Bu girişlerin 135 milyar 468 milyon dolarlık bölümü uluslararası doğrudan sermaye yatırımları oluşturuyor.Türkiye ekonomisinin yurtdışınd..
Futbol, günümüze gelinceye kadar farklı evrelerden geçti. Bu evreleri şu şekilde ele almak mümkün.Amatör futbol: Futbolun gerçekliğini bireysel ve toplumsal ilişkiler bağlamında kazandığı dönemdir. Eski futbolcuların anlatımlarında somutlaşan ve dostluk, ..
Futbol, günümüze gelinceye kadar farklı evrelerden geçti. Bu evreleri şu şekilde ele almak mümkün.Amatör futbol: Futbolun gerçekliğini bireysel ve toplumsal ilişkiler bağlamında kazandığı dönemdir. Eski futbolcuların anlatımlarında somutlaşan ve dostluk, ..
Türk ekonomisi, çevremizdeki ülkelerde yaşanan savaş ortamı ve terör saldırıları nedeniyle son yılların en sıkıntılı dönemini yaşıyor. Tüm bu sorunlara rağmen Türkiye ekonomisi büyüyor, enflasyon ise düşüyor. *Gayrisafi Yurtiçi Hasıla, 201..
Mart ayında iki önemli merkez bankası, para politikalarında önemli kararlar aldılar. Esasen FED’in faiz değişikliğine gitmemesi beklentiler dahilinde iken; Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nın parasal geniş..
Enfl asyon yüksekEkim ayında tüketici fi yatları yüzde 1,55 oranında artarken, yıllık tüketici enfl asyönü yüzde 7,58’e düştü. Bu dönemde özellikle enerji fi yatlarının etkisi enfl asyonda görülen eğilime katkıda bulunmuştur.ÖKTG-H ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık artış oranla..
Credit Suisse tarafından yayımlanan Global Wealth 2015 Raporu’na göre dünyada toplam servetin en yüksek olduğu ülke olan ABD.  85,9 trilyon dolarlık servete sahip ABD’yi 22,8 trilyon dolarla Çin ve 19,8 trilyon dolarlı Japonya takip ediyor.   ..
Türkiye’de merkez bankacılığının önemi de işlevi de ne yazıkki anlaşılabilmiş ve içselleştirilebilmiş değil. Bunu açıklamalardan, yaklaşımlardan ve uygulamalardan görmek mümkün.  Ancak bu temel açmazları aşmamız gerekiyor.  Bu zorlu sürece TCMB’nin ulusal paramızın iç değerini i..
Merkez Bankası’nın  düzenli olarak yayımladığı “Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri” istatistiklerinin aydınlığında döviz kurlarının yükselişinin olası etkilerini tartışmak önem arz ediyor. Reel sektörün giderek artan döviz pozisyon a..
ANALİZ / MAKRO EKONOMİ / DOÇ. DR. ERTUĞRUL KIZILKAYA 7 Haziran  seçimleri sonrasında koalisyon hükümetinin kurulabileceği yönündeki umutlar, yerini son bir ayda tırmanışa geçen terör olaylarına bırakında ekonomi dalgalanmaya başladı. Döviz kurları,..
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  04:3806:1213:1216:5920:0321:31
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=