Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 23°
  22 Ağustos 2019 02:42
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Şaban Çağıran - Yazar Arşivi

Şaban Çağıran
Şaban Çağıran
*Bir milyar yıl sonrasının haritasına baktığımızda, coğrafyamızın geleceği; siyasette, ekonomide, doğal kaynaklarda, milliyetçilikte, renk-ırk-din-dil ayrımında yaşanan her şey yerle bir oluyor. Kavgaların savaşların, çatışmaların neden yapıldığını sorgulamak geliyor insanın aklına.
Bir şirketin değeri, öncelikle bilançoda ortaya konulan aktif ve pasif tarafındaki kaynaklara bakılarak belirlenir. Ancak sadece bilanço değerlerini baz almak, yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Şirketin insan unsuru da mutlaka dikkate alınmalıdır.  Şirket bil..
Adıyaman’ın Besni ilçesi,  tam 19 yıldan bu yana Besni Eğitim Vakfı’nın (BEV) öncülüğü ve Kaymakamlık ile Belediye’nin paydaşlığında, her yıl Ekim ayında, adeta festival niteliğinde olan “Eğitim Bayramı” düzenliyor.İnsan hayatında eğitimin önemini anlatmaya kelime..
İş yapılan yerde her zaman hata olur. Bu nedenle “hata” ile “iş” kardeştir. Önemli olan, hatanın hangi nedenle ortaya çıktığı, düzeyi ve toplam üzerinde yarattığı etkidir. Eğer hata düzeyi, şirket kazancının %3-5’i ise alınacak önlem farklı, yıllık karın ya da öz kaynakların önemli bir bölümünü o..
Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ne göre kriz, “bir ülkede veya ülkeler arasında, toplum veya kuruluşun yaşamında görülen güç durum, bunalım, buhran” olarak tanımlanmış. Buradan hareketle, “bir örgütün üst düzey hedeflerini ve işleyiş biçimini tehdit eden veya hayatını tehlikeye sokan, acil karar ..
 İşletmeler bakımından, kurumsal yönetim ilkelerini uygulamayıp, oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Bu durum sürdürülebilir bir durum olmayabilir, ancak kararların hızlı alınması, risk alma iştahının ve buna bağlı olarak getiri olasılığının artması, maliyet avantajı, tek bir lideri..
Geçenlerde ortaöğretime geçiş sınavı yapıldı. Küçük kızım önümüzdeki yıl bu sınava gireceği için, sanki sınava giriyormuşçasına kendisi için evde deneme sınavı yaptık. Odasında sorular..
İş yaşamında disiplin ile despotluk hep karıştırılır. Disiplin adına despotluk yapanlar mı dersiniz, despotluğu disiplinmiş gibi algılayanlar mı dersiniz, ne ararsanız var. Banka Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladığım yıllarda, disiplinli olma adına despotluğu dibine kadar uygulayan üstatla..
Adıyaman’ın Besni ilçesi, eğitime olan ilgisinde belki özel olarak incelenmesi gereken nadide bir ilçemiz. Dünyada sadece Besni’de Eğitim Bayramı kutlanıyor. İlçede okuma yazma oranı bir hayli yüksek. Besni’den çıkan çok sayıda başarılı bürokrat-iş adamı var.  
İşletme yönetimlerinde kullanılan her metodun amacı, bir şekilde kusursuzluğu sağlamaktır. Mesela kalite yönetim sistemlerinde hedef sıfır hatadır. Sıfır hata noktasına ulaşmak elbette mümkün değildir, ancak amaç bu yolda ilerleyebilecek bir yapı kurmaktır. ..
Bir ekonomide, kurulan şirket sayısının artması, işlerin iyiye gittiğine delalet olmasının yanı sıra, istihdamın artması ve işsizliğin önlenmesi bakımından da son derece önemlidir. Uluslararası istatistiklere göre, kurulan her 10 şirketin 8’inin izleyen iki yıl içinde çeşitli nedenlerle battığı b..
Kimi insan vardır, sonuna kadar tembeldir. Elini sıcak sudan soğuk suya atmaz, uzansa ulaşabileceği TV kumandasını, üç metre ötedeki su dolu bardağı başkasından ister. Yani, işi daima savsaklar, iş yerine geç gider - erken çıkar, çalışırken aşırı rahat davranır, adeta uzatmaları oynamak için elin..
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  04:3806:1213:1216:5920:0321:31
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=