Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 16°
  15 Kasım 2019 01:40
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Prof. Dr. Bener Karakartal - Yazar Arşivi

Prof. Dr. Bener Karakartal
Prof. Dr. Bener Karakartal
Dünyanın bütün iktisat kitaplarında vurgulanan konu şudur: Eğer bir ülkede nüfus artıyorsa, genç nüfus önemliyse, inşaat, mega projeler sürüyorsa ekonomik durumdan endişe etmemek gerekir.2018’deki kara bulutlar konusunda falcılar alarm verdiler: Endikatörler, negatif ç..
Trump seçilecek mi? Dünyanın 1 numarasının başına bir çılgın mı geliyor? Dünyanın en büyük ordusunun Başkomutanı Trump mı olacak? Üçüncü Dünya Savaşı mı çıkacak? Uluslararası siyaset bilimci, Haber1 yazarı Prof. Dr. Bener Karakartal, Obama sonrasındaki ABD'yi kaleme aldı.....
Türk ordusu Suriye’de: bu bir test. Eğer ordunun Suriye operasyonu normal zamanlarda olsaydı yorumumuz çok farklı olacaktı.       Abdullah Öcalan’ın Suriye’de “misafir” olduğu günlere dönelim. Bir Türk Generali sınırda bir konuşma yapıyor. “Öcalan’ı çıkartın”. Suriye apar topa..
Üniversite birinci sınıf “siyaset bilimine giriş” derslerinde hep aynı soruyu sorup cevap veririz: “siyasi parti nedir?” “siyasi parti bir örgüttür.” “özelliği nedir?” “amacı iktidarı ele geçirmek olan tek örgüttür.” “diğer örgütler sendikalardır, derneklerdir, her türlü baskı grubudur.” “araları..
24 Mayıs 2016 Türk siyasi tarihi için çok önemli bir sayfa. Bu tarih yalnız Binali Yıldırım’ın Başbakanlık makamına gelişini belirtmekle kalmıyor. Aynı zamanda Türk siyasi tarihinde bir sayfanın kapandığını göstermek bakımından da önem taşıyor. Kapanan sayfa: “çift başlılık” sayfası.Hİ..
Çok tecrübeli, çok profesyonel bir devlet adamı, Binali Yıldırım Başbakanlık koltuğunda.Binali Yıldırım Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yol arkadaşlığında yirmi yılı geride bıraktı. Siyasi tecrübesi de bir o kadar uzun. Kamu oyunun çok yakından tanıdığı bir siyasetçi.Benim iki..
14 Mayıs 2008. İstanbul Kültür Üniversitesinde Haber1.com’un ödül töreni. Binali Yıldırım “Yılın Bakanı” seçilmiş. Genel Yayın Yönetmeni Dr. Kazım Kılınç ile birlikte kapıda Bakan Yıldırım’ı bekliyoruz. Epey gecikiyor. Konuklar sabırsızlanıyor.Bakan geliyor. İcraat saha..
Esasında Türkiye uçağı 2014 Ağustosunda piste çıkmıştı. Uçuşa hazırdı. Motorlar çalışıyordu. Ama… uçak iki yıl pistte bekledi. Çok yazık!Türkiye çok değerli iki yılını kaybetti. Siyaset Bilimi teknisyenlerinin şimdi iş başı yapıp uçağın iki yıl ni..
Benzer durumlara nadiren de olsa siyaset biliminde rastlanılıyor.      1939 yılı böyle bir örnek. 1939’da resmi olarak 2. Dünya Savaşı başladı. İngiltere, Fransa bir yanda, Almanya öte yanda. Savaş resmen başladı. Resmi savaş ilanlarıyla.&..
Sistemlerle siyasal yapılar arasında “olmazsa olmaz” bir ilişki var. Yapı ile sistem arasında doğru bir ilişki varsa sistem çalışır. Yoksa sistem yerini kaosa bırakır.    Bu konuda bazı örnekler var. Mesela İngiliz parlamenter sistemi ve İngiliz siyasal yapısı. Aralarında&nbs..
Sistem arayışına giden bütün ülkelerde siyasi tartışmalar objektif kriterlerden uzaklaşıyor. İdeolojik tutumlar olarak ortaya çıkıyor.     Parlamenter sistem konusunda da durum böyle. Tartışmanın sağlıklı bir zemine oturabilmesi için siyaset biliminin objektif kriterleri..
Sistem arayışına giden bütün ülkelerde siyasi tartışmalar objektif kriterlerden uzaklaşıyor. İdeolojik tutumlar olarak ortaya çıkıyor.     Parlamenter sistem konusunda da durum böyle. Tartışmanın sağlıklı bir zemine oturabilmesi için siyaset biliminin objektif kriterleri..
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  06:1507:4312:5315:3017:5419:17
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=