Akciğerde su toplanması ne demektir? - Haber 1 Anasayfa'ya git | Anasayfam yap | Sık kullanılanlara ekle | RSS

Akciğerde su toplanması ne demektir?

 

Halk arasında akciğerde su toplanması olarak bilinen durum aslında göğüs içerisinde fakat akciğerlerin dışında sıvının birikerek, akciğerlerin genişlemesine ve solunuma engel olduğu bir tablodur. Sıvı, göğüs duvarının iç kısmında bulunan zar ile akciğerin yüzeyini kaplayan zar arasındaki boşlukta birikir.

 

 

Sıvı nasıl oluşur?

Bu boşlukta normalde sürekli oluşan ve emilen sıvı denge halindedir.  Bu denge genellikle iki nedenle bozulur. İlk neden, özellikle kalp – böbrek yetmezliği tablolarında gözlenen basınç dengelerinin bozulması ve buna bağlı olarak sıklıkla sarı renkte sıvı oluşumudur. Diğeri ise zatüre sonrası görülen yine koyu sarı renkte ya da özellikle kanser hastalarında gözlenen damar geçirgenliğinin artmasına bağlı olarak gelişen kanlı sıvı birikimidir.

 

Tedavide neler yapılır?

Sıvı birikimi kalp-böbrek yetmezliği sonrası oluşmuşsa öncelikle bu organların yetmezliğine yönelik tedavinin uygulanması gerekir. Sıvı çok fazla ise kateter veya göğüs tüpleri kullanılarak boşaltılır.

Kanserli hastalarda ise sıvının boşaltılarak tekrar oluşmasını engellemeye yönelik olarak akciğer ve göğüs duvarında bulunan zarların birbirine yapışmasını sağlamak amacıyla tedaviler uygulanması gerekir. Bu yöntemler kapalı endoskopik yöntemlerle yapılan pudra uygulaması veya zarın soyulması işlemleridir. Göğüs içine verilen pudra bir yangılanma oluşturarak zarların birbirine yapışmasını sağlayarak sıvının birikebileceği potansiyel boşluğu kapatır.

Tedavi yöntemlerinin başarı oranları nasıldır?

Pudra, sıvıyı boşaltmak amacıyla göğse takılan bir göğüs tüpü ya da kateterden de verilebilir. Fakat bu yöntemle başarı oranı % 60-70 civarında iken endoskopik pudra uygulaması ile aynı oran % 80’lere ve hatta endoskopik olarak zarın soyulması ile de              %’ 90’lara kadar çıkar.  Yorumlar yükleniyor...