Lütfen bekleyin..
 • Ana Sayfa
 • 15°
  21 Kasım 2019 03:48
 • Sitene Ekle
 • RSS
 • Son Haberler
 • Arşiv

Seyfullah Türksoy

Bana çamur atmak isteyenlere…

12 Ekim 2011 15:54

Tetikçi diye suçlanan  bir insanla birlikte fotoğrafımın olmasından hareketle bana çamur atmaya kalkışan aşağılık iftiracılara sesleniyorum..

Her şeyden önce Ziyauddin Mahaev’in olayda parmağı olduğuna dair bir belge ve bulgu yoktur.. Tam tersi olay anında başka bir yerde olduğuna dair kamera kayıtları ve şahitleri vardır.. Bununla ilgili haberi ATV’de izledik. Ziyauddin Mahaev’in Hürriyet ve Türkiye Gazetesi’ne yaptığı açıklamalar ise olayın seyrini tamamen değiştirecek gibi görünüyor. Tahmin ettiğim kadarıyla, yargısız infazda bulunan Habertürk, Vatan ve Sabah Gazeteleri başta olmak üzere bazı medya kuruluşları ve internet siteleri çok ciddi tazminat cezaları ödeyecekler. Şu anda büyük bir hukuk mücadelesi veriliyor ve olay uluslar arası mahkemelere de taşınabilir!..

Olayın bu yönü polisi ve mahkemeleri ilgilendiriyor…

Gelelim beni ilgilendiren kısmına..

Sabah Gazetesi’nde yayınlanan ve bazı internet sitelerinin de üzerine balıklama atladığı fotoğraf, benim yayınlamış olduğum İpekyolu Dergisi’nde yaklaşık 3 yıl önce yayınlanmıştır. Yani ortada gizli saklı bir durum yoktur. O tarihte Çeçenistan’ı ziyaret etmiş ve Devlet Başkanı Ramzan Kadirov’la röportaj yapmıştım. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu Ziyauddin Mahaev, röportaj sırasında tercümanlık yapmıştır.

Kadirov’un Türkiye ziyaretinde de, heyette yer alan Mahaev röportajlar sırasında tercümanlık yapmıştır. Her iki röportaj sırasında da yanımızda onlarca insan vardır ve bu röportajlar zaten televizyonlarda yayınlanmıştır. Ortada gizemli, esrarengiz bir durum yoktur…

Bu fotoğraflardan hareketle, beni itibarsızlaştırmaya, tertemiz ismime leke sürmeye çalışan ajan provokatörlere;  aşağılık işbirlikçilere, satılmış kalemlere, kan ve gözyaşından beslenen yardım tacirlerine bir kez daha sesleniyorum: Sizler bu tarz aşağılık yöntemlerle beni engelleyemezsiniz. Ömrüm yettiği sürece Türk Dünyası’nı anlatmaya; Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya’yla Türkiye arasında gönül ve dostluk köprüleri kurmaya devam edeceğim.

Ben 25 yıllık bir gazeteciyim. Basın şeref kartı sahibiyim. Ömrüm hep Türk Dünyası’nı anlatmakla geçti. Geçen süre zarfında 50’den fazla ülkede yüzlerce tv programı yaptım.

Bazı ülkelere 30-40 defa gittim. Mesela Türkmenistan’a, Azerbaycan’a, Kırgızistan’a, Kazakistan’a ve benzeri pekçok ülkeye onlarca defa ziyaretim oldu.

Bu süre içerisinde Türkiye’nin yaklaşık 10 ayrı kanalında en az 1500 program yaptım.

Anadolu Kaplanları sözü bizim yaptığımız programlarla ekonomi tarihine geçmiştir. Keza Amerika’da Zirveye Koşan Türkler, Avrupa’da Zirveye Koşan Türkler, Orta Asya’daki Müthiş Türkler hep bizim gündeme getirdiğimiz kavramlardır…

Yani ben sadece Çeçenistan’la ilgili program hazılamadım. Sadece Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov’la röportaj yapmadım. Pekçok saygın devlet adamıyla defalarca röportajlarım oldu. Mesela Türkmenistan’da rahmetli Türkmenbaşı’yla röportaj yapan az sayıdaki gazeteciden biri bendim. Ahmet Çalık’ın özel davetleriyle Türkmenistan’daki tüm açılışlarında bulundum. Türkmenistan’ı ziyaret eden resmi heyetlerin çoğunda yer aldım. Türkmenbaşı, Ahmet Çalık ve benim olduğum çok sayıda fotoğraf karesi bulabilirsiniz.. Aynı şekilde Azerbaycan’da rahmetli Ebulfez Elçibey, rahmetli Haydar Aliyev ve şimdiki cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le de röportajlarım oldu. Onlarla birlikte de çok sayıda fotoğrafım var.

Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Gittiğimiz ülkelerdeki en saygın işadamlarıyla dostluklarımız olmuştur. Mesela Türkmenistan’daki sponsor işadamlarımızın başında Ahmet Çalık gelmektedir. Aynı şekilde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya, Ukrayna, Romanya, Almanya, Amerika gibi ülkelerde de en önemli işadamları bizi her zaman desteklemiş ve sponsor olmuşlardır. Ekonomi programcılığının öncüsü olmamız hasebiyle iş dünyasıyla çok eski yıllara dayalı dostluk ve güven ilişkilerimiz mevcuttur.

Çeçenistan’a üç yıl önce gidişimiz de yine orada yatırım yapan işadamlarımızın davetiyle olmuştur. Onların sponsorluk destekleriyle o programları yaptık.

Çeçenistan Devleti’yle bu anlamda bir işbirliğimiz hiçbir zaman sözkonusu olmamıştır.

Ramzan Kadirov’la televizyonlarda yayınladığımız röportajların dışında hiçbir sohbetimiz, fikir alışverişimiz olmamıştır.

Çeçenistan’daki davetleri de açılışları da bölgede iş yapan Türk firmalarının sponsorluk katkılarıyla gerçekleştirdik.

Ben gazeteci ve program yapımcısı olmakla birlikte aynı zamanda Mir Ajans’ın kurucusu ve yöneticisiyim. Mir Ajans şimdiye kadar Türkiye’de yurtdışında çok sayıda firmanın tanıtım faaliyetlerini ve açılış organizasyonlarını gerçekleştirmiştir. Almanya’da, Türkmenistan’da, Azerbaycan’da, Kırgızistan’da ve daha pekçok yerde bu çalışmaları gerçekleştirdik. Bu ajansın faaliyet alanlarından biri, yurt içinde ve dışında çeşitli açılışları, temel atma törenlerini organize etmektir. Çeçenistan’daki bazı camilerin açılışları ve Türkiye’den bazı misafirlerin daveti de bu kapsamda gerçekleşmiştir.

En son 23 Ağustos 2011 tarihinde Türkiye’den Çeçenistan’a bir heyet gitmiştir.

Bu heyet 20 kişilik mehter takımı, 10 kişilik Semazen grubu, 20 kişilik müezzin ve hafızlar grubu ile bazı işadamları ve az sayıda gazeteciden oluşan küçük çaplı bir organizasyondır. Masrafların tamamı bölgede iş yapan Bora İnşaat ve Penta İnşaat tarafından karşılanmıştır. Bora İnşaat Gudermes Camii’ni, Penta İnşaat da Gudermes Dini Eğitim Merkezi’ni inşa edip hizmete açmıştır. Gelen misafirlerin pekçoğu da Bora İnşaat ve Penta İnşaat Başkanlarının dostları, arkadaşlarıdır. Yani birilerinin iddia ettiği gibi, kesinlikle Çeçen Devletinin bir organizasyonu, tanıtım atağı falan değildir. Ve bu açılışlara Türkiye’den hiçbir devlet arkanı, milletvekili vs. davet edilmemiştir. Çünkü Çeçenistan’daki otellerin kapasitesi buna müsait değildir.  Türkiye’deki Çeçen Diasporasını temsilen Grozni’ye gelen 15-20 kişilik grup da dostlarının akrabalarının evlerinde kalmışlardır. Yani bir devlet organizasyonu falan sözkonusu değildir. Çeçenistan’ın buna ihtiyacı da yoktur. Hiçbir zaman da böyle bir düşüncesi, isteği olmamıştır. Açık konuşmak gerekirse; Türkiye’de bazı marijinal çevrelerin saçma sapan yorumları, komplo terorileri de mevcut Çeçen yönetiminin ve halkının umurunda bile değildir!.. Çeçenistan Hükümeti, bu konuyla ilgilenecek ve bütçe ayıracak olsa,  herhalde birkaç haftalık bir çalışmayla Türkiye’deki Çeçenistan algısı tamamen değişirdi. Bu son derece kolay bir iştir.  Diyorum ya; Türkiye’de kimin ne düşündüğü, ne yorum yaptığı Çeçenistan’da kimsenin umurunda değildir.

Öküzün altında buzağı arayan bazı çevreler, 5 Ekim’de Grozni’de yapılan bir açılış törenini bile farklı şekillerde yorumlamış ve skandal hatalara imza atmışlardır. Her şeyden önce şunu belirteyim; 0 Ekim 2011’de yapılan olay bazılarının iddia ettiği gibi Ramzan Kadirov’un doğum günü partisi değil, Avrasya’nın en ihtişamlı projelerinden biri olan Grozny City Projesi’nin açılış merasimidir. Bu görkemli proje Çeçenistan’da ülkemizin en büyük iftihar kaynağı olan Bora İnşaat tarafından inşa edilmiştir. Açılış tarihi Devlet Başkanı’na bir jest olması bakımından onun doğum gününe denk getirilmiştir. Çünkü o coğrafyada böyle bir gelenek vardır. Benzer uygulamaları bölgedeki diğer ülkelerde de görebilirsiniz. Açılış ünlü organizatör Ahmet San tarafından organize edilmiş olup Türkiye’den hiç kimse davet edilmemiştir. Açılışa çevre ülkelerden çok sayıda misafir iştirak etmiştir ve binlerce Çeçen’in coşkulu katılımıyla gerçekleşmiştir.

Hal böyleyken bazı “iri” gazetelerde, açılışa Türkiye’den bir uçak dolusu belediye başkanı ve milletvekilinin katıldığı şeklinde haberler bile çıkmıştır. Yalan ve asparagasın bu kadarına pes doğrusu. İki ay önce yapılan açılışlarla bugünkü açılışları bile  birbirine karıştıran, bölgeyle ilgili gerçekten çok bilgisiz ve cahil olan muhabirlerin yazdığı saçma haberleri gördükçe mesleğim adına utanç duyuyorum.

Üç yıl önce kendi çektiğim ve dergimde yayınladığım bir fotoğraftan hareketle bizi karalamaya lekelemeye çalışan kirli adamlar, önce aynaya baksınlar, alınlarındaki lekeyi temizlesinler. Bu tür provokatif haberleri kimlerin yönlendirdiğini az çok biliyoruz. Tekerlerine çomak soktuğumuz,  kan ve gözyaşından beslenen bazı “yardım” tacirlerinin

hangi illegal gruplarla nasıl ortak ve sinsi planlar çevirdiklerini görüyoruz.

Kan ve şiddeti “davalarının” ve “cihatlarının” vazgeçilmez unsuru olarak gören; ölen insanlar üzerinden rant elde etmeğe çalışan bu “sahte mücahitler”in eninde sonunda kanun önünde hesap vereceğine, kirli ve kanlı işbirliklerinin deşifre edileceğine inancım tamdır. “Yardım” bahanesiyle “teröre yataklık” yapan bu zihniyetin çok iyi araştırılmasını ve bağlantılarının deşifre edilmesini bekliyoruz. Bu kirli kuruluşlar büyüteç altına alındığı zaman, inanıyorum ki hem İstanbul’daki faili meçhul cinayetler aydınlanacak hem de Güneydoğu-Kafkasya ve Kafkasya-İstanbul hattında gerçekleşen “terör amaçlı insan ticareti” de ortaya çıkacaktır.

 

Seyfullah TÜRKSOY

 • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Güntekin Karakaş
9yıl önce
sevgili yorumcu arkadaşlar, Seyfullah bey'i sadece televizyondan yaptığı türk dünyası ile ilgili programlardan tv seyircisbi olarak tanırım. Yaptığı programlarla bizi aydınlattı, türk dünyasını kaynaştırdı. haberlerden öğreniyoruz ki Çeçenistan'daki o törene katılan yabancı şarkıcılar artistler birkaç saat için 500'er bin dolar almış. Eğer doğruysa yıllardır bu dünyayı tanıtan bir insan da tanıtım hizmeti olarak biraz para alsın canım. ne var bunda. Almışsa da onu da sponsor firmalardan almış. Yani hasetlik etmeye gerek yok. kaldıki benim gördüğüm kadarıyla Seyfullah bey barışı savunuyor, huzuru savunuyor.yani bu savaş çığırtkanlığı neden.
Erdal DENGE
9yıl önce
"Beni bilen bilir bilmeyende bırak kendisi gibi bilsin" diyen o güzl sözler tercüman olsun gayri.Çeçenistanla ilgili karnından konuşanlar,playbeck yapanlar,ateşin düştüğü yerdeki acıyı hissedemeyenler,işkembeden sallayanlar ve bir çuval söz edip boş konuşanlar "çocukaların ellerini tutacak ana-babaları,ana-babalarında ellerini tutacakaları yavruları olsun,kokusunu hissedip öpüp koklasınlar duygularından yoksun kalmasın temennisi, dilegiyle selam ve dua ile Yolun açık olsun seni seviyoruz ve saygıyla takip ediyoruz
ARİF AĞAOĞLU
9yıl önce
Benim medyadan şurdan burdan takip edip gördüğüm kadarı ile siz bu çeçenistan hükümetinden büyük paralar almaktasınız yoksa yok kültürler birleştirme yok osmanlı sevgisi bunlar çok inandırıcı değil çeçenistana gidip bir defa haber yapmış olsanız tamam diyecem medyadır olabilir ama defalarca kez özellikle çeçenistan devlet başkanına çok fazla övgüde bulunmanız ve şuanda ramazan kadirovun çılgınca para harcaması doğrusu o paralardan sizinde faydalandığınızı ve üzerinizdeki bu azim kaynağınında kadirovun dolarlarından olabileceğini düşünmeden geçemiyorum doğrusu bilmem belkide oradaki inşaat şirketleri ile ortaklığınızda olabilir yoksa bizim türklerin meşhur bir sözü vardır BAYRAM DEĞİL SEYRAN DEĞİL ENİŞTEM BENİ NİYE ÖPTÜ işte neden bukadar ramazan kadirovu öpüyorsunuz oda bir muamma gizli olan herşey birgün mutlak gün yüzüne çıkacaktır Yüce yaradıcının karşısında.saygı ve dua ile.
Bahri Demirkan
9yıl önce
Ah bey Seyfullah Bey sizin ne işiniz var Çeçinistan'da Meçenistan'da. Yıllarca Türk dünyası ile ilgili yaptığınız programları büyük bir hayranlıkla seyrediylorduk. fakat son dönemlerde çeçenistan gibi sbelalı işlere yönelmeniz hataydı kanaatindeyim. zira o bölge hakkında tam bir bilgi sahibi değilim. Ama medyada okudğum kadarıyla iki türlü ve birbirinin tam zıddı haberler çıkıyor. Açakçası size mi onlara mı güvenelim tam kestiremiyoruz. Kafamız karıştı
Volkan Acar
9yıl önce
BAZI HABERLERİN NE DENELİ YANLI VE YANLIŞ OLDUĞUNU GÖRE BİLMEK İÇİN KAHİN OLMAYA GEREK YOK.İNSANLARIN GÜNÜ BİRLİK BİLE OLSA GÖZLERİNİ AÇMALARI YETERLİ ANCAK BUNUN İÇİN BİLE DOĞRU GÖZLEM VE ANALİZ ŞART..BU HABERLER YAYINLANDIĞINDA FOX TV YÖNETİCİLERİNİN SAYIN ABİME YAPILAN BU KAMPANYANIN ASILSIZ OLDUĞUNU VE KENDİLERİNE BİR DÜZELTME İMKANI VERECEKLERİ VE BUNUN İÇİNDE YANLI DEĞİL DOĞRU HABER YAPACAKLARINA DAİR SÖYLEMLERİNE BEN KENDİM ŞAHSEN ŞAHİT OLDUM..AMA ERTESİ GÜN DÜZELTME MAKSADIYLA YAPILACAĞI SÖYLENEN HABER METNİ ÇIKAR VE RANT KAYGISIYLA DÜZELTMEDEN COK SUÇLAMAYA DÖNÜŞMÜŞTÜR.ALLAHTAN BÖYLE BİR KOPMLONUN YAPILACAĞINI TAHMİN EDİP O GÜN YAYINLANAN FOX ANA HABERİN YAYININI KAYIT ALTINA ALDIRTIM ..VE GÖRDÜMKİ ,BİRİ ÇIKIPTA VURUN ABALIYA DEMESİN... SONRASINDA .DURDURA BİLENE AŞK OLSUN..NE ŞEREF KALIR NEDE HAYSİYET..ALTIN OLUR BAKIR BAKIR İŞLENİP OLUR ALTIN,NAMUSLU NAMUSSUZ,ŞEREFSİZLERDE MERT OLUP ÇIKAR BU MEDYADA..
Adnan Albar
9yıl önce
Türk Milleti seni biliyor Seyfullah bey...Aşırılara itibar yoktur bizim kitabımızda..Anadoludaki meşhur tabir : ''it ürür kervan yürür''...Selamlar başarılar...
Linkler

Arşivde Ara

Namaz Vakitleri
  İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
  06:2107:5012:5515:2617:4919:13
Anket
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=