Lütfen bekleyin..
Seyfullah Türksoy

Seyfullah Türksoy

Beyin cerrahisinde bir dünya markası : Prof.Dr. İlhan Elmacı

12 Kasım 2013

Oğlum Furkancan ve eşimle birlikte, Medipol Mega Hastanesi’ndeki ofisinde ziyaret ettiğimiz Prof.Dr. İlhan Elmacı’nın sözleri hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor. ‘Hayat, Allah’ın bizlere bahşettiği en güzel hediyedir, kıymetini bilmeliyiz’ demişti Sayın Elmacı. Bu anlamlı söz, 19 yaşındaki oğlumun bundan sonraki yaşamı için de bir dönüm noktası niteliğindeydi.

Oğlumun beyninde 5.5 santim büyüklüğünde bir araknoid kist vardı ve bu kistin ameliyatla alınıp alınmaması konusunda tereddüt içerisindeydik. Medipol Mega Hastanesi’nin Beyin Cerrahi Bölümü Başkanı Prof.Dr. İlhan Elmacı’ya gitmemizin sebebi buydu. Önce Furkan’ın beyin MR’ını inceledi. Yüzünde kendinden emin ve mütebessim bir ifade vardı. İnsana güven veren bir ifadeydi bu. Furkancan’ın psikiyatri doktoru Yasin Genç’in önerisini destekler mahiyette bazı açıklamalar yaptı ve o gün, zihnimizi işgal eden korkularımızı yenerek ameliyata karar verdik. Bu ameliyat, Furkancan’ın son dört yılını zehir eden ruhsal ve psikolojik sıkıntılara bir son vermek açısından en önemli umut kaynağımızdı. Son derece nazik, saygılı ve en önemlisi mütebessim bir ifadeyle konuşan ve Furkancan’la başarılı bir doktor-hasta iletişimi kuran Prof. Elmacı’ya olan güvenimiz her görüşmemizde biraz daha arttı. Ve nihayet bizler için çok önemli bir tarih olan 28 Ekim günü sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Bağcılar’daki Medipol Mega Hastanesi’nin yolunu tuttuk. O gün 4 hastanın beyin ameliyatı olacağını öğrendik. İlk sırada Furkancan yer alıyordu ancak beyin filmini evde unuttuğumuz için bir sonraki hasta öne alındı. Ameliyat tam 6 saat sürdü. Ardından Furkancan ameliyata alındı. Prof.Dr. İlhan Elmacı ve ekibi, yaklaşık 3.5 saat süren başarılı bir operasyon gerçekleştirdi. Ameliyat sonrası Furkancan’ın gülen yüzünü görmek bizim için dünyanın en büyük mutluluğu olmuştu.


Başarılarla dolu bir kariyer

Ameliyattan bu yana 10 gün geçti ve Furkancan hızla iyileşiyor. Bu ameliyatla birlikte pek çok önemli gerçeği de fark etme imkanı buldum.
Herşeyden önce, ülkemizde dünya çapında başarılı doktorların olduğunu bir kez daha görmenin mutluluğunu ve gururunu yaşadım. Bunun en somut örneklerinden biri, genç yaşına rağmen önemli başarılara imza atan, bilge doktor Prof.Dr. İlhan Elmacı’dır. Beyin cerrahisi ve Nöroloji alanında ülkemizin yetiştirdiği en başarılı bilim adamlarından biri olan Prof.Dr. İlhan Elmacı’nın mesleki kariyerine baktığımızda üstün başarılar görüyoruz. Onun meslek hayatında, Zürih Üniversitesi’nde dünyaca ünlü bilim adamımız Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil’in yanında edindiği tecrübelerin büyük rolü vardır. Keza, 1997 yılında Johns Hopkins Üniversitesi’nde (Baltimore / USA) 1 yıl süre ile Prof. Dr. Daniele Rigamonti’ nin kliniğini ve araştırma laboratuvarını ziyaret ederek genetik geçişli nöroşirürjikal patolojiler üzerinde yoğunlaştı. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı’ nda çalıştığı esnada, 2003 yılında Doçent ünvanını aldı.

Çeşitli hastanelerde başarılı hizmetler ve ameliyatlar gerçekleştiren; mesleki kariyerinde sürekli yükselen Prof.Dr. Elmacı, 2010 yılı Mart ayında Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi kadrosuna geçerek Profesör oldu. Halen Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde ekibi ile birlikte bilimsel çalışmalarını yoğunlaştıran Elmacı, bir süre önce ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses’in beyin operasyonunu gerçekleştirerek çok sayıdaki cerrahi başarısına bir yenisini daha ekledi ve adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Her insanın hayal dünyasında ve düşünce ufkunda bazı kahramanlar vardır. Sayın Elmacı’yı ekibiyle birlikte, hastalarla tek tek ilgilenirken gördüğümde, bizim ailemizin yeni kahramanını da keşfetmiş oluyorduk. Evet, onlar iyi ki var. Ne mutlu bizlere ki böylesine kıymetli doktorlara sahibiz. Türk tıbbının yetiştirdiği bu değerli bilim adamına ve ekibine kocaman bir teşekkür borcumuz var. Aynı şekilde, diğer meslektaşlarından farklı olarak, Furkcan’ın beyin filminin çekilmesini sağlayan ve bizi doğru yönlendiren genç ve başarılı psikiyatri doktoru Sayın Yasin Genç’e de teşekkür ediyorum. Bu tür durumlarda duanın ve manevi desteğin çok önemli olduğuna inanıyorum. Furkancan’ın ameliyatı sürecinde eş dost, akraba ve arkadaşlarımın çok büyük manevi desteğini hissettim. Facebook, twitter ve telefon üzerinden aldığımız binlerce geçmiş olsun mesajı ve duası bizler için büyük bir moral ve güç kaynağı oldu. Bazı önemli maneviyat büyüklerimizin Furkancan için ettikleri özel duaları hep yüreğimizde ve ruhumuzun derinliklerinde hissettik. Bütün bu güzellikleri bizlere yaşatan, maddi ve manevi vesileleri halkederek, Şafi ismiyle tecelli eden ve biz aciz kullarına şifa veren yüce Rabbimize şükürler olsun.

Medipol Mega, sağlık sektörünün yeni yıldızı
Oğlumun ameliyatı vesilesiyle, ülkemizde sağlık sektörünün nasıl büyük gelişmeler gösterdiğine de bir kez daha tanıklık etmiş olduk. Kısa bir süre önce hizmete açılan Mega Medipol Hastanesi, pek çok bakımdan ilklere öncülük eden bir sağlık kurumu. Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı özel hastanesi olmasının yanı sıra, bünyesindeki modern tıp teknolojisi, araç, gereç ve personel kalitesi bakımından da büyük takdir toplayan Mega Medipol Hastanesi’nin yanıbaşında ise Medipol Üniversitesi yükseliyor. Hastaneye başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden de çok sayıda hasta geliyor. Pekçok alanda büyük başarılara imza atan güzel memleketimiz, öyle anlaşılıyor ki, sağlık turizmi alanında da dünyanın cazibe merkezi olmaya aday. Mega Medipol Hastanesi’nde sıkça karşılaştığımız yabancı hastalar bunun en önemli göstergesi. Medipol Hastaneler Grubu Başkanı Dr. Fahrettin Koca, doktorluk alanındaki başarılarını yöneticilik alanında da göstererek son yıllarda birbirinden önemli sağlık yatırımlarına imza attı. Medipol Hastaneleri’ni sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en başarılı hastanelerinden biri haline getiren Dr.Fahrettin Koca’ya ve başta İletişim Koordinatörü Sevgi Yiğit hanımefendi olmak üzere, Medipol Mega personeline de büyük bir teşekkür borcumuz var.

Seyfullah Türksoy
ipekyolugezgini@hotmail.com

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=