Lütfen bekleyin..
Seyfullah Türksoy

Seyfullah Türksoy

Amerika’daki Ahıska Türkleri’nin büyük başarısı!

21 Kasım 2013

Amerika’daki Ahıska Türklerini ziyaretim sırasında hem çok duygulandım hem de çok gururlandım. 1944 yılında vatanlarından Orta Asya’ya sürülen, 1989 yılında da Fergana’da korkunç bir katliama maruz kalan Ahıska Türkleri, Rusya’da büyük eziyetlerle ve baskılarla geçen 16 yıllık zor bir dönemden sonra, Amerika’nın başta Ohio- Dayton ve Kentucky olmak üzere çeşitli bölgelerine yerleştirildiler. Aradan geçen 7-8 yıllık bir dönem içerisinde, Ahıska Türkleri çok büyük başarılara imza atmışlar. Şimdi aralarında çok sayıda patron var, işadamı var. İşsiz ise hemen hiç yok. Maddi durumları gayet iyi. Çok modern müstakil evlerde yaşıyorlar. Ahıska Türkleri gittikleri her yer gibi, Amerika’yı da bereketlendirmiş ve şenlendirmişler. Böylece, ” Türk geldi, bereket geldi” sözü bir kez daha anlamını bulmuş. Bu nedenle Ahıska Türkleri, yerel yöneticilerin de büyük takdirini ve güvenini kazanmış. Ziyaret ettiğim ve görüştüğüm yerel yöneticiler Ahıska Türkleri hakkında çok olumlu ve güzel sözler söylediler. Onlar sayesinde Dayton şehrinin canlandığını, güzelleştiğini anlattılar. Dayton şehrinde, Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi (Ahiska Turkish American Community Center) Başkanı İslam Şahbenderov’un gayretli çalışmaları kısa sürede muazzam meyveler vermiş. Dernek, gösterişli bir binaya sahip. Ahıska Türk Toplum merkezinde mescidinden konferans salonuna, kreşten bilgisayar odasına kadar her imkan mevcut.

Amerika’da bir ilk: Dayton şehri girişine Türk bayrağı asıldı!

Dayton’daki Ahıska Türkleri’nin en büyük başarılarından biri de, şehrin girişine, Türk bayrağını astırmaları oldu. Sürgünün 69. yıldönümünde, Dayton’da yaşayan diğer toplulukların bayraklarının arasında, Türk bayrağı da yerini aldı. Bu amaçla düzenlenen törende duygulu anlar yaşadık. Çünkü Amerika tarihinde bir ilk yaşanmış oldu. Dayton’da, genç, çalışkan ve vatansever aktivist İslam Şahbenderov’un yanısıra, bölgenin seçilmiş Eğitim Vekili Azerbaycan Türkü Dr. Adil Baguirov ve Chicago Başkonsolosumuz Fatih Yıldız gibi genç, çalışkan, gayretli ve başarılı yöneticilerimizle de gurur duyduk. Dayton’dan sonra ziyaret ettiğimiz Kentucky eyaletine bağlı Louisville şehrinde de Ahıska Türk Toplum Merkezi’nin (Ahiska Turk’s Community Center of Kentucky) gayretli başkanı Aydın Mamedov’u ve bölgede yaşayan diğer Ahıska Türklerini tanımak da ayrı bir mutluluk oldu. Burada da modern bir toplum merkezi kuran Ahıska Türkleri, camisiyle, konferans salonuyla ve en önemlisi girişinde dalgalanan şanlı Türk bayrağıyla güzel bir oluşuma öncülük yaparak TC vatandaşlarına da örnek teşkil ediyorlar. Amerika’daki Ahıska Türkleri 9 yıl gibi kısa bir sürede, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 500 bin insanın maalesef 40 yılda başaramadığı birlik ve dayanışmayı sağlayarak şanlı bayrağımızı, dilimizi, inancımızı ve kültürümüzü en güzel şekliyle yaşatıyorlar.

Sürgün’ün 69. yılını anma toplantısı

Dayton’daki incelemelerimiz sırasında Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi’nin düzenlediği Sürgün’ün 69. Yılı anma toplantısına da katılma imkanı buldum.

İslam Şahbenderov başarılı bir lobi faaliyetiyle bölgenin hemen tüm yöneticilerini anma etkinliğinde buluşturmayı başardı. Dayton Belediye Başkanı Garry Leitzell, City Manager Timothy H. Riordan, Dayton Belediyesi Meclis Üyesi Matta Joseph, Daydon Eğitim Vekili Dr. Adil Baguirov, senatörler, akademisyenler, polis müdürleri, bürokratlar, STK temsilcileri ve çok sayıda seçkin konuk katıldı. Yemekli toplantıda bir yandan Ahıska Türklerinin mutfak kültüründen güzel örnekler sunulurken, diğer yandan Ahıska Türklerinin yaşadığı sürgün faciası barkovizyonla ekrana yansıdı. Toplantıya katılan davetliler konuşmaları sırasında Ahıska Türkleriyle ilgili memnuniyetlerini ve olumlu düşüncelerini dile getirdiler.

Seçimle göreve gelen ilk Azerbaycan Türkü: Dr. Adil Baugirov

Toplantının sunum konuşmalarını ise ABD’de kamu görevine seçilen ilk Azerbaycan Türkü sıfatını taşıyan Dr. Adil Baguirov yaptı. 36 yaşındaki Dr. Adil Baguriov, Dayton’un eğitim politikalarını belirleyen 7 seçilmiş yöneticiden biri. Yılda 500 milyon dolarlık bütçesi olan Dayton Eğitim Kurulu, toplam 14 bin öğrencinin eğitim gördüğü 30 devlet okulunu denetlemekle sorumlu. Dr. Baugirov’un seçilmesinde, bölgede yaşayan Ahıska Türklerinin belirleyici rolü oldu. U.S.Turkish Network, U.S. Azeri’s Network ve Karabakh Foundation kuruluşlarının kurucu üyesi olan ve üç akademik kitabın yanı sıra çok sayıda makalenin yazarı olan Dr. Adil Baguirov, karizmatik kişiliği ve entelektüel kalitesiyle gelecek adına büyük ümit veren bir yönetici. Kendisiyle yaptığımız sohbet sırasında, Sayın Baugirov’u önümüzdeki yıllarda çok daha yüksek yerlerde göreceğimize olan inancımız arttı. Son derece pozitif bir kişilik ve çevresinde sevilen biri. Bu ziyaret sırasında 29 yaşında olmasına rağmen, müthiş bir performans sergileyen Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi Başkanı İslam Şahbenderov’un başarılı çalışmalarını da yerinde görme imkanı bulduk. Büyük İslam alimi Bediüzzaman hazretlerinin ‘’Kimin himmeti milleti ise o kişi tek başına bir millettir’ mealinde güzel bir sözü var. İslam Şahbenderov’un şahsında bu gerçeği bir kez daha gördüm. O yaptığı güzel çalışmalarla çilekeş milletine parlak bir gelecek hazırlamayı ve Müslüman Türk kimliğini her yerde gururla yaşatmayı kendisine hedef seçmiş. Olumsuzluklara, birilerinin fitne ve desiselerine aldırış etmeden inançla ve cesaretle yoluna devam ediyor. Kentucky, Atlanta ve diğer bölgelerde de oluşmaya başlayan Ahıska Türklerine ait derneklerin bankacılık uzmanı ve ekonomist İslam Şahbenderov’un liderliğinde çok daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Elbette bu güzel çalışmaları sekteye uğratmak isteyen bazı şahıs ve kurumlar olabilir. Ahıska Türkleri’nin bu tür fitneleri aşarak, aralarındaki birlik ve beraberliği koruyacaklarına olan inancım tamdır.

İslam Şahbenderov gibi övgüyle bahsedebileceğim diğer bir gayretli insan da Aydın Mamedov. Kentucky Ahıska Türk Toplum Merkezi Başkanı olan Aydım Mamedov’un öncülüğünde kurulan Toplum Merkezi, bölgede yaşayan Ahıska Türklerinin buluşma adresi niteliğinde. 36 yaşındaki Aydın Mamedov, aynı zamanda başarılı bir işadamı. Lojistik sektöründe faaliyet gösteriyor ve çok sayıda insana istihdam imkanı sağlıyor. O da şu anda İslam Şahbenderov gibi, şahsi işlerini ikinci plana atmış ve milletinin selameti ve huzuru için canla başla çalışıyor.

Diyanet İşleri, Ahıska Türklerini unutmadı!

Ohio-Dayton’da ve Kentucky- Louisville’de faaliyet gösteren Ahıska Türk Toplum Merkezlerinde TC Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlendirdiği din adamları çok güzel hizmetlere imza atıyorlar. Dayton’da Hasan Basri Yıldız, Louiville’de Musa Uzun, Ahıska Türklerine hem imamlık hem de dini bilgileri öğretme konusunda öğretmenlik yapıyorlar. Her ikisi de yüksek vasıflı, bilgili ve samimi insanlar. Ahıska Türkleri’yle güzel bir gönül bağı kurmuşlar. Bölge halkı onları seviyor. Diyanet İşleri Başkanlığımız pek çok yerde olduğu gibi Amerika’da da çok olumlu bir imaja sahip. Kurumun saygıdeğer yöneticilerine benim naçizane önerim, Amerika’da daha kurumsal bir yapı kurmaları ve hizmet ağını genişletmeleri. Çünkü büyük ihtiyaç var. Şehir yöneticileri samimi dindarları takdir ve teşvik ediyor. Radikal düşüncelerden ve şiddetten uzak samimi dindarlar, Amerikan toplumunda büyük itibar görüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu gerçeği dikkate alarak daha kurumsal bir yapıya gitmesi ve kaliteli din adamlarıyla bölgedeki hizmet ağını genişletmesi sayısız faydalar doğuracaktır.

Amerika’nın en büyük Müslüman mezarlığı!

Dayton’da 400’ü aşkın Ahıskalı aile yaşıyor. Bu da ortalama asgari 2.000 kişilik nüfus demek. Yeni doğumlarla nüfus artarken, elbetteki hayatın gerçeği olan ölümler de yaşanıyor.

Ahıska Türkleri, dini değerlerine, kültür ve geleneklerine çok bağlı bir topluluk olduğu için

İslami mezarlık konusunda oldukça hassaslar. Hiçbir Ahıska Türkü, Müslümanlara ait olmayan bir mezarlığa gömülmek istemez. Onların bu hassasiyetini şehir yönetimine ileten ve konunun takipçisi olan İslam Şahbenderov’un gayretleri sonucunda, Ahıska Türkleri’ne Amerika’daki en büyük ve düzenli bir İslam mezarlığı tahsis edilmiş. Buradaki Müslümanlar,

vefat eden yakınlarını İslami kurallara göre ebedi yolculuklarına uğurluyorlar. Mezarlığı ziyaretim sırasında görüştüğüm aksakal Ahıskalılar, bir yandan vatan topraklarına özlemlerini, diğer yandan da Amerika’da kendilerine tahsis edilen Müslüman kabristanı konusundaki memnuniyetlerini dile getirdiler.

Tek istekleri TC pasaportu!

Amerika’daki Ahıska Türkleri, kısa sürede her türlü maddi imkana kavuşmuşlar, güzel evlerde yaşıyorlar, kaliteli arabalara biniyorlar, sosyal hakları var, hepsinin işi var, pekçoğu da işveren konumunda. Geleneklerini kültürlerini yaşatıyorlar. Dinlerini ve dillerini gittikleri her yerde gururla yaşattıkları gibi Amerika’da da başarıya yaşatıyorlar. Ancak onların yüreğindeki vatan hasreti hala devam ediyor. Türkiye Devleti’nden sadece bir tek istekleri var. O da Türk vatandaşlığı. Elbetteki TC pasaportu alan herkesin hemen Amerika’yı terk ederek Türkiye’ye yerleşmesi diye bir durum yok. Onlar bir aidiyet duygusunun, mensubiyet şuurunun bir ifadesi olarak, her daim hasretiyle ve sevgisiyle yaşadıkları Türkiye’nin ayyıldızlı pasaportunu taşımak istiyorlar. Türk pasaportunu, vatan gibi, bayrak gibi aziz ve kutsal bir değer olarak görüyorlar ve Türkiye’nin kendilerine bu manevi huzuru ve mutluluğu yaşatmasını bekliyorlar. Konuştuğum yaşlı Ahıskalıardan biri, ‘’Bizim Suriyeliler kadar bir değerimiz yok mudur ki Türk vatandaşlığını bize çok görüyorlar” diyerek sitemini iletince açıkçası söyleyecek söz bulamadım. Ahıska Türklerinin Türk vatandaşı olmasının her şeyden önce Türkiye için çok olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Böyle bir durumda, 500 bin civarındaki Ahıskalının hemen Türkiye’ye göç edeceğini zannedenler yanılıyor. Amerika, Kazakistan ve Azerbaycan’daki Ahıska Türklerinin çoğunun ekonomi durumu iyi. Özellikle Amerika’dakilerin çok çok iyi. Onlar neden öyle bir maceraya girişsinler. Onlar Türkiye Cumhuriyeti’ne gönül bağının yanı sıra vatandaşlık hukukuyla da bağlı olmak istiyorlar; güvence istiyorlar; Yaşadıkları ülkelerle Türkiye arasında gönül elçisi olmak istiyorlar ve yatırımlarını-birikimlerini Türkiye’ye de aktarmak istiyorlar. Ve en önemlisi kendilerine defalarca verilen sözün artık yerine getirilmesini bekliyorlar.

Seyfullah TÜRKSOY

ipekyolugezgini@hotmail.com

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=