Lütfen bekleyin..
Dr. Kazım Kılınç

Dr. Kazım Kılınç

Arnavutluk Başbakanı Rama’dan Türk yatırımcılara açık çek

4 Ağustos 2014

Uluslararası ekonomi/finans dergisi Turcomoney olarak geçen ay dost ve kardeş ülke Arnavutluk’taydık. Yazı İşleri Müdürü’müz Cesur Çaça ile ülkede önemli görüşmeler gerçekleştirdik. Ziyaretimizde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile çarpıcı bir röportaj gerçekleştirdik. Başbakan Rama; söyleşide sıcak mesajlar verdi ve Türkiye’yi model olarak gördüklerini belirtti. Başbakan Rama, söyleşimizde Türk yatırımcılara özellikle çağrıda bulundu, “Gelin yatırım yapın, her türlü desteğe hazırız” dedi. Başbakan Rama’nın yanısıra Arnavutluk Ekonomi Bakanı Arben Ahmetaj ile bir araya geldik. Ortak mesaj çok açıktı: “Gelin yatırım yapın”.

Evet Arnavutluk, Avrupa’nın en küçük ve en düşük gelirli ülkelerinden biri… Ama bu ülkede büyük yatırım ve iş fırsatları var. Verimli toprakları, bozulmamış doğası, zengin su kaynakları ile organik tarımda yatırım potansiyeli hayli fazla. Altyapı yatırımlarına büyük ihtiyaç var. Otobanlar, köprüler, barajlar yapılması gerekiyor. Madencilik ve enerji sektöründe göz kamaştıran imkanlar sözkonusu.

Avrupa pazarına daha kolay girmek isteyen yatırımcılar için Arnavutluk es geçilmemesi gereken bir ülke. Nitekim Arnavutluk pazarına yıllar önce giren Türk yatırımcılar, bugün ülkenin en büyük firmaları arasında yer alıyor. Kürüm Holding bunlardan biri. Özellikle madencilik sektöründe bir hayli etkin. Keza Çalık Grubu bankacılık ve telekomünikasyonda ağırlıklı bir paya sahip. Keza akaryakıt sektöründe de başarılı bir Türk girişimci Dr. İbrahim Aktoz, büyük hedefler peşinde. O kadarki sadece Arnavutluk’u değil, Balkanlar’ı hedeflemiş.

Özetle, Balkanlar’ın bu küçük pazarında büyük potansiyel var. Düzgün çalışan, Avrupa’ya, dolayısıyla dünyaya açılmayı hedefleyen Türk yatırımcılar, Arnavutluk pazarını detaylı olarak incelemeli.

kakilinc@haber1.com

Yazarın Diğer Yazıları
1 Şubat 2016
15 Mayıs 2014
Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=