Lütfen bekleyin..

“Bunun geri dönüşü yok, artık af çıkacak

31 Mayıs 2018 23:59

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği genel af talebi, tepkilere yolaçarken bugün MHP'den bir açıklama daha geldi. Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, "Hapishaneler dolmuş vaziyette. Bu da terör örgütleri için gerekli faaliyetleri gösterme açısından önemli bir imkan sunuyor. Bunun geri dönüşü yok artık af çıkacak" dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz günlerde PKK ve FETÖ’nün cezaevlerinde provokasyon planı olduğunu iddia etmiş ve genel af çıkarılması gerektiğini belirtmişti. Bahçeli “Cezaevindeki hayat, insan onuruyla pek bağdaşmayan bir hayattır. Bu zemini işledikleri takdirde Türkiye, büyük bir felakete sürüklenebilir. Seçime 1 hafta 10 gün kala bir talimat ile Türkiye’deki mevcut cezaevlerinde isyan başlatırlar ise ne olur? Korkunç bir tablo. Cezaevleri, Afrin’de atılan bombalardan daha tehlikeli bir bombadır” dedi. Af önerisine yineleyen Bahçeli, “Kader kurbanı olan insanları ayıklayıp dışarı çıkartın, Türkiye biraz rahatlasın, rehabilite olsun” ifadesini kullanmıştı.

Bahçeli’nin bu sözleri, kamuoyunda sert tartışmalara ve tepkilere neden olmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, “Gündemimizde genel af kesinlikle yok” diyerek Bahçeli’nin bu talebini olumsuz karşıladıklarını belirtmişti. Ancak MHP yönetimi, af talebinde ısrar ediyor. Odatv’de yayınlanan habere göre Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “Bunun geri dönüşü yok artık af çıkacak” dedi.

Cezaevlerinde doluluk nedeniyle aynı yatağı 3 kişinin paylaştığını söyleyen Kalaycı, “Hapishaneler dolmuş vaziyette. Bu da terör örgütleri için gerekli faaliyetleri gösterme açısından önemli bir imkan sunuyor. Onlar için bulunmaz bir fırsat, bulunmaz bir ortam. Bunlar da dikkate alınarak bu düzenleme mutlaka yapılacak, bunun geri dönüşü yok artık” açıklamasında bulundu.

Seçim bölgesi Konya’da çalışmalarını sürdüren MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, MHP İl Başkanı Murat Çiçek, Ülkü Ocakları İl Başkanı Mustafa Taha Çini ve parti yöneticileriyle birlikte Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’i makamında ziyaret etti. Rektör yardımcılarıyla da görüşen Mustafa Kalaycı ziyaret sonunda partisinin af vaadine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kalaycı, MHP’nin daha önce verdiği seçim vaatlerinin gerçekleştiğini hatırlatarak, terör suçları ile kadın ve çocuğa yönelik suçlar hariç af çıkacağını kaydetti.

“BU KONUDA BEKLENTİ VAR”

Cezaevlerinde doluluk nedeniyle aynı yatağı 3 kişinin paylaştığını, bu durumu terör örgütlerinin faaliyet göstermeleri için bulunmaz bir fırsat olarak değerlendirdiğini anlatan Kalaycı şöyle konuştu:

“Bizim af çıkarılması konusunda malum bir girişimimiz var. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli bunu gündeme getirmişti. Bu konu da da beklenti var. Ayrıca ihtiyaç var. Teröristler, terör suçları hariç kadına çocuğa karşı işlenen suçlar hariç, çocuk istismarı, kadın katilleri tecavüzcüler bu suçlar hariç bir af çıkarılmasını inşallah sağlayacağız. Bu konuda şöyle de bir sıkıntı var, şu anda hapishanelerimizde vardiya halinde aynı yatakta 3 kişi yatmak durumunda kalıyor. Bu derece hapishaneler dolmuş vaziyette. Bu da terör örgütleri için gerekli faaliyetleri gösterme açısından önemli bir imkan sunuyor. Onlar için bulunmaz bir fırsat, bulunmaz bir ortam. Bunlar da dikkate alınarak bu düzenleme mutlaka yapılacak, bunun geri dönüşü yok artık.”

Şimdi merak edilen konu ise, MHP’nin af konusundaki bu ısrarının Hükümet cephesinde nasıl karşılanacağı.

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=