Lütfen bekleyin..

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Acırsak acınacak hale geliriz

11 Nisan 2019 01:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında Emniyet Teşkilatının 174. Kuruluş Yıldönümü ve Özel Harekat Daire Başkanlığı Yeni Binası Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan, terörle mücadelede kararlılık sözünü tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında Emniyet Teşkilatının 174. Kuruluş Yıldönümü ve Özel Harekat Daire Başkanlığı Yeni Binası Açılış Töreni’nde konuştu, çok önemli açıklamalar yaptı.

İşte Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan hususlar…

Polis teşkilatımız özellikle de özel harekatçılarımız milletimizle omuz omuza FETÖ’cü teröristler tarafından işgal edilen yerleri kısa sürede kurtararak, darbenin bastırılmasında çok önemli görevler ifa ettiler. Bugün gazi mekanda bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Tabii memnun olduğum kadar mahzunum da. Milletin güvenliği ve huzurunun teminatı Emniyet Teşkilatının 174’üncü kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Bugüne kadar ülkesine ve milletine hizmet etmiş tüm emniyet mensuplarını saygıyla yad ediyorum.

Hizmet binalarının özel harekatçılara ve Emniyet Teşkilatına hayırlı olmasını diliyorum.

Özel Harekat Başkanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ’cüler tarafından bombalanarak tahrip edildi. Binaların bir kısmı yıkıldı. FETÖ ihanet çetesince ele geçirilen uçaklardan atılan bombalarla havacılık biriminde 7, nizamiye önünde de 44 polis şehit oldu.

BERABERLİĞİMİZİ, KARDEŞLİĞİMİZİ KORUMAYI BİLELİM

Terör koridoruyla bizi dize getireceğini sananlara, attığımız adımlarla bunun mümkün olmadığını gösterdik. Hala aynı senaryoda ısrar edenlere çok yakında anlayacakları dilden yeni mesajlar vereceğiz. Türkiye’yi başka ülkelerle karıştıranlar bu ülkenin ve milletin farklı olduğunu anlayacaklar. Şehadeti göze alan bir milleti durdurabilecek hiçbir güç yoktur. Yeter ki biz kendi içimizde birliğimizi, beraberliğimizi kardeşliğimizi korumayı bilelim.

Tabii her insan ayrı bir dünyadır. Fakat az önce saygıdeğer hocamızın da okumuş olduğu ayetlerde Rabbimizin bize malum bir müjdesi var. Orada Rabbimiz, ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz.’ buyuruyor. Şimdi bizim 51 şehidimiz de burada ama bizim yüzlerce, binlerce geçmişten bugüne şehitlerimiz var. Onlar bizi şu anda da izliyorlar ve bizi görüyorlar. Onlar sevgililer sevgilisi Peygamber efendimize komşu. Temennim odur ki Rabbim bizleri de sevgililer sevgilisi peygamberimizin liva-ül hamd ismiyle müsemma sancağı altında haşreylesin, kendilerine komşu eylesin.

Her şehidin her gazinin ayrı bir hikayesi bulunuyor. Terör örgütü PKK’nın çukur eylemleri sırasında Diyarbakır Sur’da karnından girip sırtından çıkan kurşunla gazi olan Halit Gürsel bunlardan biri. Malulen emekli olmayı reddedip, ülkesi ve milleti için mücadeleye devam eden Halit Gürsel, FETÖ’cülerin Özel Harekat Başkanlığına yaptığı saldırıda şehit oldu.

DARBECİLERE DÜNYAYI DAR EDEN POLİSLEREMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Doğum gününde burada şehit düşen Hakan Yorulmaz ile aynı şekilde yine burada şehit olan kadın polisler vardı. Darbe girişiminin yaşandığı her yerde farklı kahramanlık hikayelerinin yaşandığını biliyoruz. Polis teşkilatımız özellikle de özel harekatçılarımız milletimizle omuz omuza FETÖ’cü teröristler tarafından işgal edilen yerleri kısa sürede kurtararak darbenin bastırılmasında çok önemli görevler ifa ettiler. Genelkurmay Başkanlığı çevresinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü binasında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Jandarma Genel Komutanlığı çevresinde Mamak’tan Etimesgut’a kadar her yerde milletimizle birlikte destan yazan polislerimize şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Yine İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü’nde, Çemberlitaş’ta, Çengelköy’de, diğer yerlerde, ülkemizin dört bir yanında milletimizle birlikte darbecilere dünyayı dar eden tüm polislerimize teşekkür ediyorum.

15 Temmuz gecesi 63’ü polis, 5’i asker, 183’ü sivil olmak üzere 251 vatan evladı şehit oldu. Ayrıca 2 bin 193 kişi gazi oldu. Şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere şifa diliyorum.

15 Temmuz darbesinin birinci yılında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir anma töreni gerçekleştirildi. Bu törende ikiz evlatları burada şehit olan Ali Oruç’un okuduğu kendine ait bir şiirle herkesi ağlattı. Bu şekilde kalbimizi dağlayan hainlere karşı topyekun bir mücadele yürüttük. Yüreği yanık babaların, anaların, eşlerin, evlatların, kardeşlerin, arkadaşların ‘ahlarını’ yerde bırakmadık. Darbecilerin başına bir yumruk gibi inen milletimiz ve polislerimizle birlikte daha sonraki günlerde de bu hainleri bünyemizden tümüyle temizlemek için gece gündüz çalıştık. Şu anda cezaevlerinde 20 bin 226’sı hükümlü 10 bin 333’ü tutuklu olmak üzere 30 bin 559 FETÖ’cü bulunuyor. Tutuklu ve hükümlülerden 4 bin 446’sı da maalesef emniyet teşkilatımızın içinden çıkan hainlerdir.

EMNİYET’TE İHRAÇ EDİLENLERİN SAYISI 31 BİNİ AŞTI

FETÖ’nün başından beri en çok örgütlendiği ve önem verdiği yerler emniyet, ordu, yargı ve milli eğitim oldu. Bugüne kadar emniyet teşkilatımız içinden ihraç edilenlerin sayısı 31 bini aşmıştır. Ordu içinden ihraç edilenlerin sayısı 15 binin, yargı içinden ihraç edilenlerin sayısı da 4 binin üzerindedir. Diğer kurumlarımızda da hukuk devleti ilkesinden asla sapmadan benzer temizlikler yapıldı, yapılıyor.

ACIRSAK, ACINACAK HALE GELİRİZ

Açık konuşmak gerekirse, FETÖ ihanet çetesi mensuplarını kurumlarımızdan hala tam olarak temizleyemediğimizi düşünüyorum. Bazıları zaman zaman gelip ağladı.Kusura bakmayın, bu iş için hukuk içerisinde yargımız gereğini yapıyor ama şunu bir ilke olarak söylüyorum; acırsak, acınacak hale geliriz.

MİLLETİMİZİ BU MELANETTEN KURTARANA KADAR DİNLENMEK BİZE HARAMDIR

FETÖ’cülerin kendilerini gizleme becerileri, inkar stratejileri ve hücre sistemi faaliyet yöntemleri sebebiyle tespit edilmeleri güç. Yurt dışına kaçan ağababaların tersine buradakiler, bukalemun gibi her ortama ayak uydurarak, ayakta durmaya çalışıyor. Buna rağmen biz, titiz bir çalışmayla, kimseyi mağdur etmeden ama tek bir haini de cezasız bırakmama azmiyle mücadeleyi sürdürüyoruz. Aksi takdirde bu 251 şehidimize bunun hesabını nasıl veririz, 2 bin 193 gazimize bunun hesabını nasıl veririz. Onun için de gereğini yapmak durumundayız. Ülkemize yapılan bu ihanetin peşini asla bırakmayacağız. Devletimizi ve milletimizi bu melanetten tamamen kurtarana kadar bize durmak, dinlenmek haramdır. Şehitlerimize ve canı pahasına istiklaline, istikbaline, şahsımıza sahip çıkan milletimize, özellikle de polislerimize ancak bu şekilde layık olabileceğimize inanıyorum.

BİNLERCE YILLIK TARİHİMİZ VAR

Türk milleti tarih boyunca hep güçlü devletlere sahip oldu. Bazıları tarihimizi ısrarla 1919’dan veya 1923’ten başlatmaya çalışıyor. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti, binlerce yıllık tarihimizin ve bin yıldır yaşadığımız bu coğrafyadaki son devletimizdir, bu böyle bilinmeli. Malazgirt’ten Çanakkale’ye ve 15 Temmuz başta olmak üzere son yıllarda yaşadığımız hadiselere kadar, neredeyse her günümüz vatanımızı savunmakla geçmiştir. Ecdadımız 3 kıta, 7 iklimde hüküm sürerken bile gücünü hep buradan almıştır. Bugün emniyet teşkilatımızın 174’üncü yıl dönümünü kutluyor olmamız, tarihimizdeki sürekliliğin ifadelerinden biridir. Bir milletin büyüklüğü, birlik ve beraberliğinin yanında devletinin siyasi, ekonomik, askeri, diplomatik imkanları ve oranlarıyla orantılıdır. Bölgedeki son dönemde yaşanan hadiseler, milletin birlik ve beraberliği ile devletin gücünün ne kadar önemli olduğunu tekrar tekrar hatırlattı.

DEĞERLERİMİZE SIKI SIKIYA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ

Güvenliğin ve huzurun kalmadığı yerlerde terör örgütlerinin ve güya onlarla mücadele için gelen dış güçlerin insanlara yaptıkları zulümler adeta birbiriyle yarışıyor. Bu bakımdan devletimize ve onu ayakta tutan güvenlik, adalet, ekonomi gibi değerlerimize sıkı sıkıya sahip çıkmak zorundayız. Bunun için ne diyoruz; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Son dönemde ezanımıza, bayrağımıza, sınırlarımıza, ekonomimize yapılan saldırıların amacı istiklalimizi ve istikbalimizi üzerine bina ettiğimiz işte bu temelleri sarsmak ve mümkünse yıkmaktır. Milletimizi birbirine düşürmek isteyenler, çıkarmadık fitne, çevirmedik oyun bırakmadırlar, işi darbe girişimine kadar vardırmalarına rağmen Allah’a hamdolsun, sonuç alamadılar. Sınırlarımız boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridoruyla bizi dize getireceklerini sananlara, attığımız adımlarla bunun mümkün olmadığını gösterdik. Buna rağmen hala aynı senaryoda ısrar edenlere çok yakında anlayacakları dilden yeni mesajlar vereceğiz.

Bu arada Türkiye’yi farklı cephelerden sıkıştırma gayreti içinde olanları da biliyoruz. Türkiye’yi başka ülkelerle karıştıranlar, bu ülkenin ve milletin farklı olduğunu öyle veya böyle anlayacaklar. Şehadeti göze alan bir milleti durdurabilecek hiçbir güç yoktur. Yeter ki biz kendi içimizde birliğimizi beraberliğimizi, kardeşliğimizi korumayı bilelim. Onun için bir olalım, iri olalım, diri olalım, kardeş olalım hep birlikte Türkiye olalım, mesele bu. Bugüne kadar tüm fitneleri bertaraf edip, tüm saldırıları göğüsledik. Bundan sonra da aynı şekilde devam ederek, hedeflerimize adım adım yaklaşacağız.

CUMHURBAŞKANI OLARAK DAİMA YANINIZDAYIM

İnsanlar, canlarını ve mallarını evlerinde, sokaklarda, iş yerlerinde ne kadar güvende hissederlerse siyasi, ekonomik ve askeri tuzaklara karşı mücadele o denli güçlü bir şekilde sürdürülebilir. Cumhurbaşkanı olarak daima yanınızda olduğumu bilmenizi isterim. Bu ülkenin her karış toprağını, teröristlere, haydutlara, hırsızlara, katillere, uyuşturucu tüccarlarına, dolandırıcılara, ahlaksızlara, kural tanımazlara karşı korumak için gece gündüz yürüttüğünüz mücadelede sizlere başarılar diliyorum. Emniyet teşkilatının kuruluş yıl dönümünü bir kez daha tebrik edip, açılışını yaptıkları Özel Harekat Başkanlığı yeni hizmet binalarının da hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Kahraman polislerimizin her birini alınlarından öpüyorum.

ATLI POLİSLER EŞLİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tören alanına gelişinde atlı polisler eşlik etti. Özel harekat polislerini selamlayan Erdoğan, tören alanı girişinde geçmişten bugüne Türk polisinin kullandığı üniforma ve kıyafetlerle kendisini karşılayan polislerle tokalaştı, fotoğraf çektirdi.

İçişleri Bakanlığı ve Özel Harekat Başkanlığınca hazırlanan filmlerle Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 174’üncü yılı için hazırlanan polis klibinin gösterildiği törende, Türk bayrağı taşıyan Özel Harekat polisleri helikopterlerle selamlama geçişi yaptı.

Törende, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ve Özel Harekat Başkanı Selami Türker de birer konuşma yaptı.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, Ankara Valisi Vasip Şahin, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında FETÖ’cüler tarafından Jandarma Genel Komutanlığında başından vurulan Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanı Turgut Aslan ile Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığının FETÖ’cülerce bombalanması sonucu şehit düşenlerin yakınları da katıldı.

Erdoğan, Aslan ve şehit yakınlarıyla da tokalaştı ve kısa süre sohbet etti.

Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Soylu, Emniyet Teşkilatının kuruluş yıldönümü dolayısıyla Erdoğan’a hediye takdim etti.

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=