Lütfen bekleyin..

Emine Erdoğan’a Fark Yaratan Ödülü

17 Nisan 2019 21:27

Dünya İnsaniyet Forumunca (World Humanitarian Forum) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a, insani yardımlara ilham verici çalışmalarından dolayı Londra'da düzenlenen törenle "Fark Yaratan" (Changemaker) ödülü verildi. Düzenlenen törene Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı

Birleşmiş Milletler ve İngiltere tarafından desteklenen Dünya İnsaniyet Forumu’nca verilen “Changemaker” ödülü, tüm dünyada olağanüstü ilham verici çalışmalar yapan ve insani yardımlar konusunda liderlik eden sınırlı sayıda kişiye takdim ediliyor.

Bireyin veya örgütün olağanüstü çabalarının küresel ölçekte tanınması ve böylece insani amaçlarına daha çabuk ulaşmaları ve diğer insanlara ilham olmaları hedefiyle verilen ödüller, başkanlığını İngiliz siyasetçi Jack Straw’un yaptığı bir danışma kurulu tarafından belirleniyor.

Dünyadaki insani yardımlara ilham verici çalışmalarından dolayı Emine Erdoğan da bu yıl “Changemaker” ödülünü alacak. Emine Erdoğan’a ödülü, 17-18 Nisan’da İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek törenle takdim edildi

Emine Erdoğan ‘Fark Yaratanlar’ Ödül töreninde konuştu.

Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Kızılay, AFAD, TİKA gibi kurumlarımız elimizin ulaşabildiği her yere umut aşılamaktadır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD, 2019’dan beri 54 farklı yerde yüksek operasyon kabiliyetiyle çalışma yürütmektedir. Afetler sözkonusu olduğunda ‘orada ben de olabilirdim’ empatisi AFAD’ın en yüksek moral değeridir. Aynı şekilde Türk Kızılayı yılda ortalama 40’ın üzerindeki ülkeye insani yardım götürmektedir. Sadece 2018 yılında 53 ülkede doğal ve insan kaynaklı afetlerden etkilenen 7 milyon mağdur insana el uzatmıştır. Türkiye’de 4 milyona yakın mülteci yaşıyor. 2011’den beri devam eden Suriye savaşında yerlerinden edilen insanların en büyük ev sahibiyiz. Uyguladığımız açık kapı politikasıyla silahlardan kaçan insanları topraklarımıza koşulsuz kabul ettik. Çünkü komşuluk bunu gerektirirdi. Ve hiçbir Suriyeli’nin zorla geri gönderilmemesi politikasını benimsedik. Mültecilere sağladığımız yardımlar kendi tercihlerine göre ve onurlu şekilde yapılmaktadır. Mülteci kamplarımız BM başta olmak üzere uluslararası kurumlar tarafından övgüyle anılmaktadır.

“MANEVİ DÜNYAMDA BÜYÜK SARSINTI YARATAN ARAKAN”

Buralarda çöp ve lağım kokuları yoktur, üşüyen çocuklar, çamurlu zeminler ve ıslak çadırlar bulunmamaktadır. Eğitim ve sağlık hizmetleri eksiksiz bir şekilde yapıldığı gibi kadın ve çocukların özel ihtiyaçları giderilmektedir. Oyun alanlarından spor merkezlerine ve hobi odalarına kadar her şeyin düşünüldüğü dünyanın en modern çadır kentleridir. Türkiye, Afganistan, Moğolistan, Çad, Mısır, Yemen, Haiti’de ve adını tek tek sayamayacağım onlarca ülkede barışın, güvenin ve sevginin izlerini bırakmıştır. Şahsen gidip gördüğüm ve manevi dünyamda büyük sarsıntılar yaratan Arakan’da müslümanlara yönelik zulümler de yakın takibimiz sözkonusudur. Bölgede 2070 bambu ev inşaatı yanında yapımı devam eden 2 bin 500 ev projesi insanlığa armağanımızdır. Öte yandan Afrika bizim için ayrı bir başlıktadır. Yoksulluğun giderilmesi son derece kırılgan olan sosyal yapının kuvvetlendirilmesi için TİKA aracılığı ile çok yönlü çalışmalar yapılmaktadır. Mesleki eğitim, idari ve sivil altyapılar, sağlık, tarım ve hayvancılık sektörlerinin geliştirilmesi alanlarında birçok proje yürütülmektedir. Afrika kıtasına 2010-2017 yılları arasında ülkemizce yapılan yardımların topram miktarı 2 milyar doları aşmıştır.

“GÖKYÜZÜNÜ SAVAŞ UÇAKLARINA DEĞİL UÇURTMALARA AÇABİLİRSEK”
Kıymetli misafirler, Türkiye için insani yardım, sadece acil durumlarda gönderilen yardım kolileri demek değildir. Tüm siyasi hesapların ötesinde, küresel adalet düşüncesine olan inançtır. Yardım alan tarafın bağımlılıklarını ortadan kaldıracak, sömürgeci mantıktan uzak, vicdani bir eylemdir. Ve her zaman insan onurunu korumayı esas alır. Güvenli, huzurlu ve müreffeh bir dünyanın inşası, insanlığın sorunlarını ve acılarını paylaşmakla mümkündür. Gökkuşağının yerini barut dumanlarının aldığı bir dünyada, birlikte yapacak çok işimiz olduğunu düşünüyorum. Gökyüzünü savaş uçaklarından arındırıp, çocukların uçurtmalarına açabilirsek, yaşamın hakkını vermiş oluruz. Bu çerçevede, insan olmanın onurunu, yaptığı yardım faaliyetleriyle taçlandıran böylesine seçkin bir toplulukla birlikte olmaktan büyük kıvanç duyuyorum. Dünya İnsaniyet Forumu’na, ödül jürisine ve bu organizasyona emeği geçen herkese kalbi şükranlarımı sunuyorum. Türkiye, mazlumların yanında olmaya devam edecektir.Güçlünün haklı sayıldığı değil, haklının güçlü olduğu bir gelecek umuduyla, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Kalın sağlıcakla!

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=