Lütfen bekleyin..

YSK, İstanbul seçimlerini iptal etti

6 Mayıs 2019 19:30

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul ile ilgili kritik kararı verdi. YSK, İstanbul'da seçimlerin yeniden yapılmasına hükmetti. YSK, 7'ye 4 oy çokluğu İle İstanbul seçimlerini iptal etti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), günlerdir merakla beklenen İstanbul ile ilgili kritik kararı verdi. YSK, İstanbul’da seçimlerin yeniden yapılmasına hükmetti. YSK, 7’ye 4 oy çokluğu ile İstanbul seçimlerini iptal etti.

İlk açıklamayı AKP’nin YSK Temsilcisi Recep Özel, “İstanbul seçimleri yenileniyor. Hayırlı olsun” ifadeleriyle paylaştı. Özel, seçimin tarihinin 23 Haziran 2019 Pazar olduğunu duyurdu.

KARARIN GEREKÇESİ

YSK’nin kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenildi. AK Parti’nin itirazları sonucu, 225 sandık kurulu başkanı ile 3 bin 500 sandık kurulu üyesinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmadığı, bu sandıklarda kullanılan oyların da aradaki farkı etkiler nitelikte olduğu sonucuna varıldı.

CHP VE İYİ PARTİ’DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

YSK kararının ardından CHP MYK, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında olağanüstü toplantı kararı aldı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de gelişmeleri değerlendirmek üzere Başkanlık Divanı’nı topladı.

Ak Parti’den ilk açıklamayı ise Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptı. Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “YSK kararını verdi. Son sözü millet söyleyecek. YSK kazanana karar vermedi, halkın iradesini şaibesiz ve tartışmasız ortaya koyabilmesi için bir fırsat sundu. Hayırlı olsun” dedi.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi ve yenilenmesi kararına ilk açıklama, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri’den geldi. AP Türkiye raportörü Kati Piri sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. AKP İstanbul seçimlerini yenilemesi için YSK’ye baskı yaptı. Bu, Türkiye’de seçimler yoluyla iktidarın demokratik devir tesliminin güvenilirliğini bitirmektedir.”

İBB GENEL SEKRETERİ’NDEN MESAJ

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ise Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Baraçlı açıklamasında İBB’nin hizmetlerinin aksamadan devam edecegini vurguladı. Baraçlı, “YSK’nın Büyükşehir Belediye Başkanılığı seçimleri ile ilgili kararının İstanbulumuza ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” diye yazdı.

GÜN İÇİNDE NELER OLDU?

YSK, öğlen saatlerinde ilk olarak AKP’nin “KHK ile ihraç edilen kişilerin oy kullanmaması gerektiği” yönündeki ek müracaatı reddetti. Tüm gözlerin çevrildiği Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart seçimlerindeki İstanbul sonuçlarına ilişkin itirazlarla ile ilgili son sözü söylemek için toplandı. Toplantıdan kararlar da çıkmaya başladı.

İMAMOĞLU’NUN MAZBATASI GERİ ALINACAK

Toplantıdan çıkan ilk karar Ak Parti’nin yaptığı “KHK’lıların oy kullanması ile ilgili” itiraza ilişkin oldu. YSK, AKP’nin “KHK ile ihraç edilen kişilerin oy kullanmaması gerektiği” yönündeki ek müracaatı reddetti. Kurul, AKP ve MHP’nin yaptığı onlarca itirazı tek tek karara bağlayacaktı. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı Millet İttifak’ı adayı Cumhuriyet Halk Partili Ekrem İmamoğlu 13 bin 729 oy farkıyla kazanmıştı. YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi ile Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası geri alınacak.

KARAR AÇIKLANMADAN ÖNCE GÜVENLİK ÖNLEMİ

İstanbul seçimlerinin iptal kararı öncesinde YSK binasının önünde emniyet güçleri yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi. Sosyal medyada YSK ile ilgili kışkırtıcı ve provokatif paylaşımlardan dolayı Ankara emniyeti YSK binası çevresindeki güvenlik tedbirlerini artırdı. YSK binasının önünde nöbet tutan polislere ek olarak çevik kuvvet ekibi sevk edildi.

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=