Lütfen bekleyin..

Erdoğan ve Trump, Libya için ne dedi?

2 Ocak 2020 22:16

TBMM’de bugün yapılan oylamada, askerin Libya’ya gidiş kararı alınırken, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü. Peki telefon görüşmesinde ne konuşuldu, kim ne dedi?

Erdoğan-Trump görüşmesinde ikili meselelerin yanı sıra Libya ve Suriye’deki son durum başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı. Erdoğan, görüşmede Irak’ta Amerikan güvenlik birimlerini hedef alan eylemleri endişe ve üzüntüyle takip ettiklerini belirterek, ABD Büyükelçiliği’ne yönelik eylemlerin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında bugün telefon görüşmesi gerçekleştirildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Görüşmede ikili meselelerin yanı sıra Libya ve Suriye’deki son durum başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak’ta Amerikan güvenlik birimlerini hedef alan eylemleri endişe ve üzüntüyle takip ettiklerini ifade ederek, ABD Büyükelçiliğine yönelik eylemlerin sona ermesinden duydukları memnuniyeti muhataplarıyla paylaşmışlardır.

İki lider, bölgesel meselelerinin çözümünde diplomasinin önemini vurgulamışlar; ikili ilişkilerde ise birlikte kazanmak için işbirliğinin güçlendirilmesi noktasında mutabık kalmışlardır.”

BEYAZ SARAY  AÇIKLAMA YAPTI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ‘Başkan Trump, Erdoğan’a dış müdahalenin Libya’daki durumu karmaşık hale getireceğini söyledi.’ denildi.

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=