Lütfen bekleyin..

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan skandal açıklama

17 Ekim 2020 00:42

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde bulunan Kapalı Maraş’ın açılması konusunun ele alındığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Pompeo’nun Maraş’ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtti. Açıklamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 9 Ekim’deki Maraş toplantısı ve başkanlık açıklaması hatırlatıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD Dışiyleri Bakanı Pompeo ve Rum Kesimi Dışiyleri Bakanı Christodoulides arasında gerçekleşen görüşme ile ilgili açıklamalar yaptı.

Pompeo’nun görüşmede Kapalı Maraş’ın 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılmasından duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtilen açıklamada, “Bakan Pompeo, bu kışkırtıcı adımın 550 ile 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı olduğu ve uzlaşma görüşmelerine yardımcı olmayacağını ifade etti.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bununla birlikte Pompeo’nun Maraş’ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtilen açıklamada, BMGK’nin 9 Ekim’deki Maraş toplantısını ve başkanlık açıklamasını hatırlattığı kaydedildi.

Açıklamada, “ABD, adayı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirmek için tüm Kıbrıslılara ve tüm bölgeye fayda sağlayacak kapsamlı bir çözümü desteklemeye devam ediyor.” ifadesi kullanıldı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 6 Ekim’de Ankara ziyareti sırasında Maraş’ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kapalı Maraş’la ilgili “Maraş’ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Buradaki tasarruf hakkı da Kıbrıs Türk makamlarına aittir.” açıklamasında bulunmuştu. 8 Ekim’de 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılan Maraş, bölge halkı tarafından yoğun ilgi görüyor

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=