Lütfen bekleyin..

Biden’dan Trump’a sert cevap: Utanç verici

11 Kasım 2020 01:29

Seçim yenilgisini kabul etmeyen ve mahkemeye gideceğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump’a 3 Kasım seçimlerinin galibi Joe Biden’den sert cevap geldi: “Bunun utanç verici olduğunu düşünüyorum. Söyleyebileceğim tek şey Başkan’ın geride bırakacağı mirasa yararı olmayacak.

3 Kasım seçimlerini Donald Trump’a karşı kazanan Joe Biden, Delaware eyaletinde, Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Trump yönetiminin, Demokratların zaferini kabul etmemesinin ”dinamikleri değiştirmeyeceğini” vurgulayan Biden, Beyaz Saray’a geçiş süreçlerini tutarlı bir şekilde yürüttüklerini söyledi.

Hiçbir şeyin geçiş planlarını durduramayacağını ifade eden Biden, ”Amerika geri geldi ve tekrar oyuna dahil oldu. Artık ‘sadece Amerika’ yok. Birleşik Krallık, Fransa, Almaya, Kanada ve İrlanda gibi ülkelerle, 6 dünya lideriyle konuşma fırsatım oldu, övgü dolu ve enerjikti, heyacanla bekliyorlar. Amerika’yı daha önceki saygın yerine geri taşıyacağız.” dedi.

Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell’ın da seçim sonuçlarını tanımadığı ve kendisiyle görüşüp görüşmediği sorulan Biden, McConnell ile görüşmediğini ancak yakın zamanda görüşmeyi umduğunu söyledi.

Biden, ”Birkaç önemli istisna dışında Cumhuriyetçi Parti’nin tümü, Başkan (Trump) tarafından sindirildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Trump’a bir mesajı olup olmadığı sorulan Biden, “Trump ile konuşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” yanıtını verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nın “Trump yönetiminin ikinci dönemine yumuşak bir geçiş olacak.” iddiasının hiçbir kanıtı olmadığını belirten Biden, Trump’ın seçim sonuçlarını kabul etmemesine ilişkin ise ”Bunun utanç verici olduğunu düşünüyorum. Söyleyebileceğim tek şey Başkan’ın geride bırakacağı mirasa yararı olmayacak.” ifadesini kullandı.

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=