Lütfen bekleyin..

O füzeler, 2019 yılında gelecek

4 Nisan 2018 00:47

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler, nükleer santral yapımı ve S-400'lerin alımı ile çok üst noktaya taşınıyor. Bugün Ankaraya'ya gelen Rusya lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Görüşme sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "S-400 anlaşmasını yaptık, o defteri kapattık, bitti o iş." derken, Putin ise, "S-400'lerin Türkiye'ye teslimat sürelerini azaltmaya karar verdik." ifadelerini kullandı. Anlaşmaya göre Rusya, S-400'lerin teslimatını Temmuz 2019'da yapacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(Rusya ile) Ticaret hacmimiz, bir önceki yıla göre bizim hesaplamalarımızda yüzde 32 arttı ve 22 milyar doları da aşmış bulunuyor. Hedeflerimiz çok daha yüksek. İki ülke arasında bizim hedefimiz aslında 100 milyar dolara ulaşmak. Hizmet Ticareti ve Yatırım Anlaşması görüşmelerinin bir an önce sonuçlandırılması ve bu vesileyle de 100 milyar dolar hedefine yaklaşmamızı temenni ediyorum ki sağlamış olacaktır.” dedi.

Rusya’dan gelen turist sayısına ilişkin de Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2017 yılında misafir ettiğimiz Rus vatandaşlarının sayısı 4,7 milyona ulaştı. Böylece Türkiye’yi ziyaret eden turistler arasında özellikle Rusya Federasyonu’ndan gelen turistler birinci sıraya yerleşmiş oldu. Önümüzdeki yıl bu rakamın 6 milyona ulaşması bekleniyor.” açıklamasında bulundu.

Son dakika... Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar: O defteri kapattık

TÜRKİYE-RUSYA-İRAN ÜÇLÜ ZİRVESİ

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’ne ilişkin olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın İranlı mevkidaşımızın (Ruhani) da katılımıyla yapacağımız üçlü zirve toplantısında, bu sürecin, Astana görüşmelerinin seyri hakkında, görüş alışverişini çok daha farklı bir şekilde ele alma imkanımız olacak.” diye konuştu.

Türkiye’de ve Rusya’da gerçekleştirilecek Kültür ve Turizm Yılı etkinlikleri hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2019 yılında Türkiye’de ve Rusya’da gerçekleştirilecek Kültür ve Turizm Yılı etkinlikleri büyük önem taşıyor. Toplumsal Forumun Moskova Yunus Emre Kültür Merkezi ve Ankara’daki Rus Kültür Merkeziyle birlikte bu sürece katkı sağlayacağını da düşünüyoruz” dedi.

Son dakika... Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar: O defteri kapattık

AFRİN OPERASYONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonuna ilişkin Putin’e bilgi aktardığını da belirterek, “Sayın Putin’e Afrin Operasyonunun sonuçları hakkında gerekli bilgileri aktarma fırsatını buldum. Harekatın, ülkemizin güvenliği yanında komşumuz Suriye’nin toprak bütünlüğü ve milli birliği açısından da önemini vurguladım. İnşallah bundan sonra da Suriye’de istikrarın tesisi, huzur ve güvenliğin sağlanması noktasında beraber çalışmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

‘İKİLİ İŞ BİRLİĞİMİZ TIPKI SU VERİLMİŞ DEMİR GİBİ ÇELİKLEŞTİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kimi çevrelerin Türk-Rus iş birliğini zehirleme gayretlerine şahit olduk ama hamdolsun ilişkilerimiz, bu zorlu sınavları başarıyla atlattı. Boşa çıkan her provokasyonla ikili iş birliğimiz tıpkı su verilmiş demir gibi çelikleşti, güçlendi.” dedi.

‘SURİYE’NİN GELECEĞİ DEAŞ, YPG, PYD GİBİ PROJE TERÖR ÖRGÜTLERİNE BIRAKILAMAZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin geleceğiyle ilgili de “Bulunduğumuz nokta itibarıyla Suriye’de Rus dostlarımızla birçok temel konuda aynı endişeleri paylaşıyoruz. Suriye’nin geleceğinin DEAŞ, YPG, PYD gibi proje terör örgütlerine bırakılmayacak kadar önemli olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede, ortak çıkarlarımıza odaklanarak işbirliğimizi devam ettireceğiz.” ifadelerini kaydetti.

Son dakika... Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar: O defteri kapattık

S400 FÜZELERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, S400 füzelerinin teslimatıyla ilgili “S400 füzeleriyle alakalı konu, tamamıyla Türkiye’nin kendi kararıdır ve bu konuda değerli dostlarımız Rusya Federasyonunun bu talebimize olumlu yaklaşımı, aramızda bu anlaşmanın yapılmasını getirmiştir ve biz de S400 konusunda anlaşmamızı yaptık ve biz bu defteri kapadık, bitti o iş. Şu anda artık bu işin imalat süreci devam etmektedir. Hatta hatta biraz da teslimatı erkene almak suretiyle Rusya bize olan bu noktadaki samimiyetini çok daha güçlü hale getirmiştir.” bilgisini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalarCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya lideri Vladimir Putin ile görüştü. Görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. Görüşme sonrasında Erdoğan ve Putin ortak basın açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile başka anlaşmalara ilişkin de “Savunma sanayisine yönelik başka kalemlerde de iş birliklerimiz olabilir. Buna Rus şirketlerinin açık olduğunu zaten gördük.” dedi.

Son dakika... Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar: O defteri kapattık

PUTİN: S-400’LERİN TESLİMAT SÜRESİNİ AZALTMAYA KARAR VERDİK

Putin, iki ülke arasında nükleer enerji alanındaki iş birliğinin bugün başka bir seviyeye taşındığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile nükleer güç santralinin birinci blokunun temelini bugün attıklarını ve Türkiye’de ilk nükleer güç santralinin kurulmaya başlandığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünde ilk reaktörün devreye girmesini hedeflediklerini ifade eden Putin, “TürkAkım ile ilgili deniz kısmında iki ayrı hat kuruluyor ve kısa bir süre içinde kara kısmını da döşemeye başlayacağız.” diye konuştu. Rusya Devlet Başkanı Putin, bu durumun enerji güvenliğini artıracağına dikkati çekti.

“TÜRKİYE’YE TESLİMAT SÜRESİNİ AZALTMAYA KARAR VERDİK”

Putin, Türkiye ile demir-çelik sanayi, oto sanayi, finans, tarım, inovasyon, bilim ve teknik gibi birçok alanda iş birliğini artırma niyeti taşıdıklarını belirterek, “Elbette savunma sanayii konularını da ele aldık. Mesela Türkiye’ye S-400 sistemlerinin teslimatı ile ilgili anlaşmanın hayata geçirilmesi konusunu görüştük ve bu son derece verimli savunma tesislerinin Türkiye’ye teslimat süresini azaltmaya karar verdik ve diğer projeler de görüşüldü.” ifadesini kullandı.

Vladimir Putin, S-400 sistemlerinin teslimat takvimine ilişkin olarak şunları kaydetti:

“S-400 sistemlerinin teslimat sürelerinin azaltılması konusunda Türk ortaklarımızın bir ricası oldu, biz de bu ricayı olumlu değerlendirdik. Üretimine ivme kazandıracağız ve fiyatlarla ilgili de mutabakat sağlamış bulunuyoruz. Ortak imalata ve teknolojilerin ihracatına gelince, bu güven meselesi değil, siyasi temas konusu değil. Bu tamamen ticari bir meseledir. Bu mesele şirketler tarafından çözüme bağlanıyor. Bu konuda herhangi bir siyasi, askeri tutumlarımız yok, herhangi bir sınırlama da yoktur fiilen.”

“SİYASİ DİYALOĞUMUZ DA SON DERECE YOĞUN”

Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin içeriğinin son derece yoğun olduğunu vurgulayan Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Türkiye ile Rusya arasındaki ikili iş birliğinin yanı sıra güncel ve bölgesel konuların ele alındığını kaydetti.

Görüşmenin ardından düzenlenen Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısında iki ülkenin bakan ve şirket yöneticileriyle siyaset, ekonomi, kültürel ve beşeri konulardaki iş birliği alanlarının ele alındığını söyleyen Putin, böylelikle ileriye dönük temel hedeflerin atıldığını söyledi.

Putin, görüşmelerin ardından kurumlar arasında bir takım anlaşmaların imzalandığını belirterek, ilgili kuruşlara, yeni anlaşmaların hazırlanması noktasında talimat verdiklerini de dile getirdi.

Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin adım adım ilerlediğini söyleyen Putin, “Siyasi diyaloğumuz da son derece yoğun. Sadece geçen sene Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile toplam 8 görüşme yapmış bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Putin, iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlıklarının yoğun temas içinde olduğunu belirtti, Türkiye ve Rusya’nın ortak stratejik planlama grupları ve parlamentolar arası gruplarının da yoğun görüşmeler yaptığını vurguladı.

“BU YIL RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE 6 MİLYONA TURİST GELEBİLİR”

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl artış gösterdiğine dikkati çeken Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacminin 22,1 milyar dolara ulaştığına işaret etti.

Putin, “Rusya, Türkiye’nin ihracat piyasaları alanında Almanya ve Çin’den sonra 3. sıraya geçti. Türkiye de temel ticari ortaklarımız arasında 7. sıraya geçti.” dedi.

İki ülke arasında ilerleyen yıllarda karşılıklı yatırımların artırılmasını hedeflediklerini söyleyen Putin, “Yine yatırım platformları oluşturmak istiyoruz. Örneğin, Türkiye varlık fonu ile Rusya’nın doğrudan yatırım fonu, ortak yatırım fonu kuruyor.” diye konuştu.

Putin, iki ülke arasında sivil toplum, beşeri ve kültürel alandaki iş birliğine de önem verdiklerini vurgulayarak, “Rusya’dan Türkiye’ye turist akımı devamlı artıyor. Geçen sene yaklaşık 5 milyon Rus vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti. Bu yıl bu rakam 6 milyona çıkabilir.” dedi.

Bu bağlamda vize konusunun da ele alındığını söyleyen Putin, “Vize rejiminin ne gibi belgelerle yapılabileceğini, yani kaldırılması için neler yapılabilir bunları da konuştuk.” ifadesini kullandı.

Son dakika... Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar: O defteri kapattık

“TÜRKİYE İLE TERÖRLE MÜCADELE İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK”

Rusya’nın Soçi kentinde yapılan Suriye Ulusal Kongresi ve Astana’daki üçlü zirveyi de dikkate alarak, Suriye sorununun çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını anlatan Putin, “Oradaki çatışmasızlık rejiminin güçlendirilmesi ve Suriye’de genel anlamda görüşme sürecinin güçlendirilmesi için daha neler yapılabilir, bunlar görüşüldü.” dedi.

Putin, yarın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile de bu konuyu ele alacaklarını dile getirdi.

Türkiye ve Rusya’nın terörle mücadele işbirliğine ilişkin Putin, Rusya’nın Suriye meselesinin çözümüyle ilgilenen ülkelerle işbirliği yaptığını belirterek, “Öncelikle hedefimiz Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve egemenliğini sağlamak ve oradaki terör yuvalarını ortadan kaldırmaktır. Bu doğrultuda Türkiye ile işbirliği yapıyoruz ve ileride de işbirliği yapacağız.” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye’nin geleceği konusunda tüm ilgili tarafların uyum içinde çalışması ile nihai sonuca ulaşılabileceğini ve Suriye’nin geleceğine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini vurguladı.

Kapsamlı görüşmeler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Putin, “Rus-Türk ilişkilerinin ilerletilmesi ve artırılması her iki ülkenin de çıkarınadır. Sadece bölgemizde değil, bölgemiz dışındaki ülkelerin de barışa ve istikrara kavuşması açısından çok önemlidir.” dedi.

Ajan krizi
İngiltere’de çifte ajan Sergey Skripal’ın zehirlenmesinin ardından birçok ülkenin Rus diplomatları sınır dışı etmesi ve Rusya’nın tepkisiyle ilgili gelişmelere ilişkin bir soruyu yanıtlayan Putin, bu konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmede kısa bir şekilde ele aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Rusya’nın bu konudaki tutumunu anlattığını söyleyen Putin, “Uluslararası uzmanların değerlendirmelerine göre, dünyanın yirmi ülkesinde bu tür kimyasal unsurların imalatı yapılabiliyor. Scotland Yard yani İngiltere’nin organize suçla mücadele kurumu ‘Bu soruşturmayı tamamlamak için birkaç ay lazım.’ dedi.” ifadesini kullandı.

Rusya’ya karşı bir kampanya yürütüldüğünü belirten Putin, “Yarın kimyasal silahların yasaklanması örgütünün bir toplantı yapılması için girişimde bulunacağız. Ümit ediyoruz ki bu örgütlü tartışmalar sonucunda bu olaya nokta konulacak. Tabii ki biz kapsamlı bir soruşturma istiyoruz. Biz de bu soruşturmanın bir parçası olmak, soruşturmaya katılmak istiyoruz.” diye konuştu.

Rusya Soruşturma Komitesi’nin de konuya ilişkin bir dava açtığını vurgulayan Putin, “Mutlaka biz de Rusya içerisinde gerekli soruşturmayı yapacağız.” ifadesini kullandı.

Son dakika... Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar: O defteri kapattık

SORU CEVAP

ERDOĞAN: S-400 TÜRKİYE’NİN KENDİ KARARIDIR

Erdoğan: S-400 konusu Türkiye’nin kendi kararıdır. S-400 anlaşmasını yaptık, o defteri kapattık, bitti o iş. Teslimatı erkene almak suretiyle Rusya bize olan samimiyetini çok daha güçlü hale getirmiştir. Akkuyu ile enerjimizin yüzde 10’unu karşılaycağız. Böyle bir projenin hayata geçirilmesinde Rusya’nın kolaylaştırıcı yaklaşımı, hele hele bir çok gencimizi yetiştirmeye yönelik adımlar böyle bir işbirliğini gerçekleştirmeye vesile olmuştur. Uluslararası enerjimize de enerji katacaktır.

PUTİN: SKRİPAL KONUSUNU DA GÖRÜŞTÜK

Putin: Dünyanın 20 ülkesinde bu tür kimyasal unsurların imalatı yapılabiliyor. Scotland Yard bu soruşturma için birkaç ay gerektiğini bildirdi.

S-400 konusunda Türk meslektaşlarımızın ricası oldu. Üretimine ivme kazandıracağız. Bu ticari bir meseledir. Şirketler tarafından çözüme bağlanıyor.

Erdoğan: Şirketler S-400 konusunda mutabakat sağlamış vaziyetteler.

S400’LER İÇİN TARİH VERİLDİ

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki Üst Düzey İkili İşbirliği Toplantısı’na katıldıklarını belirtti.

Toplantıda iki ülke arasında savunma sanayisi alanında iş birliği imkanlarının görüşüldüğünü ifade eden Demir, “S-400 sistemi temini için Rusya ile imzalanan sözleşmedeki teslimat tarihini öne çekerek Temmuz 2019 tarihine aldık.” ifadelerini kullandı.

Hürriyet

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=