Lütfen bekleyin..

Etiyopya Başbakanı Ahmed, bombalı saldırıya uğradı

23 Haziran 2018 19:39

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, bugün Addis Ababa, Meskel Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşma sırasında, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin el bombalı saldırısına uğradı.

Afrika’nin yoksul ülkesi Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet, bugün bombalı saldırıya uğradı. Nisan ayında göreve başlayan çiçeği burnunda başbakan Abiy Ahmed, bugün Addis Ababa’nın merkezindeki Meskel Meydanı’nda halka seslenirken, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin el bombalı saldırısına uğradı. Yapılan açıklamaya göre Ahmet, bu saldırıdan yara almadan kurtuldu, ancak halktan çok sayıda kişi yaralandı.

Yetkililer, Başbakan Ahmed´in korumalar tarafından uzaklaştırıldığını ve polisin el bombalı saldırganla patlamadan önce yerde mücadele ettiğini söyledi. Resmî açıklamaya göre yaralı sayısı 100 kişi.

Bombalı saldırının ardından televizyonda halka seslenen Ahmed, saldırının Etiyopya´yı bir arada görmek istemeyen güçler tarafından yapıldığını söyledi.

AVRUPA BİRİLĞİ VE ABD SALDIRIYI KINADI

Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve Abiy Ahmed´in aralarındaki sınır çizgisi sorununu çözmek istediği Eritre saldırıyı kınadı. ABD’nin Addis Ababa’daki büyükelçiliği, “Anlamlı siyasi ve ekonomik reformlar izlediğinden Etiyopya´da şiddetin yeri yok” dedi.

Etiketler: ,
Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=