Lütfen bekleyin..

IMF’den Türkiye ekonomisi yorumu

21 Ocak 2019 22:12

Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel ekonomi ile ilgili büyüme beklentilerini düşürdü. IMF'nin raporuna göre, Türkiye ekonomisindeki yavaşlamanın öngörülenden fazla olacak.

Dünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisi ile ilgili uzmanlardan 2019 yılı için yapılan “zor geçecek” değerlendirmelerine IMF’den destek geldi. Uluslararası Para Fonu (IMF) global ekonomi için 2019 ve 2020 tahminlerini aşağı yönlü revize etti. IMF, “Ocak 2019 Dünya Ekonomik Görünüm Güncellemesi: Zayıflayan Bir Global Büyüme” başlıklı raporunda, 2019 ve 2020 için global GSYH büyüme tahminlerini sırasıyla 0,2 ve 0,1 puan indirerek yüzde 3,5 ve 3,6 olarak belirledi.

IMF, aşağı yönlü revizyonda; Almanya’da uygulamaya konan yeni otomobil yakıt emisyon standartları, İtalya’da finansal risklerinin iç talep üzerinde baskı yaratması ve Türkiye ekonomisinde daralmanın öngörülenden daha derin olacağını gösteren projeksiyonların rol oynadığını ifade etti.

Raporda Türkiye ile ilgili, “Politika sıkılaştırmaya ve dış finansman şartlarındaki düzelmelere rağmen Türk ekonomisinin 2019’da öngörülenden daha fazla yavaşlayacağını ve 2020’de daha yavaş toparlanacağını tahmin ediyoruz” görüşüne yer verildi.

IMF’nin raporuna göre ticari gerilimlerde tırmanma dışında, risk algılarını daha da kötüleştirebilecek ve negatif büyümeye sebep olabilecek bir dizi tetikleyici bulunuyor. IMF, bu unsurları ise şöyle ösetliyor: “Bu potansiyel tetikleyiciler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılması ve Çin’de öngörülenden daha büyük bir yavaşlamayı içeriyor”

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=