Lütfen bekleyin..

Doğu Türkistan meselesi, dünya gündemine nasıl taşınabilir?

24 Aralık 2019 01:05

Doğu Türkistan’da yaşananlar, yüreğimizi yakıyor. Ne var ki elimizden birşey gelmiyor. Gösterilen cılız tepkilerle sonuç almak zor. Benim kanaatime göre, bu kanayan yaranın bir nebze azalması için öncelikle yapılması gereken, konunun uluslararası kamuoyunun dikkatine sunulmasıdır. Peki bu nasıl olacak?

Seyfullah Türksoy yazdı…

Bana göre en etkili yol, dünya starlarının rol aldığı ve yine dünyaca ünlü bir yönetmenin üstlendiği bir sinema filminin çekilmesidir. Ancak hemen belirtelim ki, ülkemizde milli ve manevi değerler üzerinden rant devşiren, devlet kasasından trilyonlar götüren çakma ve samimiyetsiz yapımcı yönetmenlerle olmaz bu iş. Olursa da en fazla Kurtlar Vadisi Irak veya Diriliş / Doğu Türkistan tarzı birşey olur ki, bununla istenen sonuç alınamaz. Bu projede dünya starlarının rol alacağı uluslararası bir proje olmak zorundadır.

Avrupa’da, Amerika’da, Asya’da, Afrika’da, Uzakdoğu’da yüzmilyonlarca insana sinema diliyle ulaşarak, Doğu Türkistan’da mazlum Uygur Türklerinin maruz kaldığı zulüm ve işkence duyurulabilir. Hangi ırka, hangi millete, hangi inanca sahip olursa olsun, medeni dünyanın vicdanının bu zulme kayıtsız kalmayacağını düşünüyorum. Çünkü kötü halk yoktur, kötü liderler ve rejimler vardır. Böyle bir projede görev alacak dünya starlarının çoğunun da cüzdanlarını değil, vicdanlarının sesini dikkate alacağına inanıyorum.

Bu konuda bir kampanya başlatılmalıdır. Bu kampanyada ruhunu şeytana satmayan Haluk Levent, Tarkan gibi temiz yürekli sevilen sanatçılar öncü olabilir. Biliyorum; devlet ihalelerinden milyarlarca dolar hortumlayan haramzadeler böyle bir projeye sıcak bakmaz ama inanıyorum ki, Anadolu’nun saf ve masum çocukları, zulüm altında inleyen Uygur kardeşleri için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırdır!

Linkler
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=