İSEDAK 39. İzleme Komitesi Toplantısı Ankara'da başladı - Haber 1Haber 1

İSEDAK 39. İzleme Komitesi Toplantısı Ankara'da başladı

İSEDAK 39. İzleme Komitesi Toplantısı Ankara'da başladı

23 Mayıs 2023 - 11:55

ABONE OL

ANKARA (AA) – İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, üye ülkelerin hayata geçirilen projeleri desteklemesinin önemine dikkati çekerek, ekonomik toparlanma ve kalkınma için çabalarının devam edeceğini söyledi.

İİT Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin (İSEDAK) 39. İzleme Komitesi Toplantısı, Ankara'da başladı.

Taha, gönderdiği mesajda, toplantının herkese hayırlı olmasını dileyerek, Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle taziyelerini iletti.

Kovid-19 ve beraberinde gelen önlemlerin, ekonomik faaliyetlerde küresel ölçekte emsali görülmemiş bir yavaşlamaya neden olduğunu belirten Taha, "2022 ortalarında dünya yavaş yavaş salgını kontrol altına almaya başladı. Ancak Ukrayna-Rusya Savaşı ve devamında gelen yaptırımlar sebebiyle küresel ekonomik büyüme zayıfladı. Bu yaptırımlar ve savaşın hem iki ülkeye hem de küresel ölçekte etkileri oldu. Özellikle yakın ekonomi ilişkileri olan ülkelerde bunun yankıları ciddi şekilde hissedildi. Savaştan dolayı gıda tedarik sistemi bozuldu. Pek çok İslam İşbirliği ülkesinin gıda güvenliği bundan kötü etkilendi." açıklamasında bulundu.

Dünya Bankasının tahminlerine göre bu krizin ekstradan 75-95 milyon kişiyi aşırı yoksul yaşamaya iteceğini vurgulayan Taha, şunları kaydetti:

"Ekonomik toparlamayı desteklemek ve ekonomik işbirliğini üye ülkelerimiz arasında artırma çabaları ortaya koyuyoruz. Bunun için pek çok toplantı gerçekleştiriyoruz. Gıda güvenliği ve tarımı kalkındırma üzerine Katar'da toplantı gerçekleştirdik. İkinci toplantımız çalışma bakanları çerçevesinde 2023'ün 4. çeyreğinde gerçekleşecek. Salgın sonrası dönemde tarım, gıda güvenliği ve istihdam yaratan sektörlerin desteklenmesi için bakanlar seviyesinde toplantılarımız gerçekleşecek. Üye ülkeler 18. OIC Trade Fair'e davetlidirler. Kasım 2023'te 3. turizm fuarı da yine Katar'da gerçekleşecek. Ortaya yoğun çabalar koyan kurumlarımıza da teşekkür ederim. Bu kurumları projeleri desteklemeye çağırıyorum ki bütün ülkelerimize destek sunabilelim. Ekonomik toparlanma ve kalkınma için çabalarımız devam edecek."

– "Somut, güvenilir ve güçlü çıktılar elde ederek geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğiz"

Katar Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Ulusal ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanı Said Albraidi de işbirliğini güçlendirmek ve zorluklara karşı birlikte mücadele etmek gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye'nin bu noktada ortaya çok yoğun bir efor koyarak projeler gerçekleştirdiğinin altını çizen Albraidi, "Türkiye 2025'e uzanan yolda emin adımlarla ilerliyor. İşbirliği söz konusu olduğunda bunu ne kadar destekleyip yoğunlaştırırsak o kadar ticaretimiz için de iyi olacaktır ki 2025'e kadar yüzde 25'lik hedefimiz olduğunu hatırlatmak isterim. İlgili sekreterliklerimiz bu hedefi tutturabilmek için gece gündüz çalışacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Albraidi, küresel ölçekte ekonomik anlamda son birkaç yılda ciddi güçlüklerle karşı karşıya kaldıklarını ama çabalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Ülkeler arasındaki fiziki geleneksel ticareti hem de e-ticaret imkanlarını güçlendirecekleri bilgisini veren Albraidi, "Ülkeler açısından hizmetler ve ticaret tarafında dijitalleşme süreci başladı. Bu konuda atılan adımlar çok önemli. Ülkelerin karşılaşacağı fırsatlar da gelişim için elzemdir. Pek çok program geliştirildi. Bunlar da son derece önemli konuları kapsıyor. Şüphesiz ki bu çabalarımızda da başarılı olacağız, somut güvenilir ve güçlü çıktılar elde ederek geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin 2025 yılında düzenlenmesi planlanan İİT 51. Dışişleri Bakanları Konseyi (DBK) Toplantısı'na ev sahipliği adaylığı İslamabad Deklarasyonu'nda kayda geçirilmişti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.