Uşaklı kadınlar, girişimcilik ekosistemine ilk adımını atıyor - Haber 1Haber 1

Uşaklı kadınlar, girişimcilik ekosistemine ilk adımını atıyor

Uşaklı kadınlar, girişimcilik ekosistemine ilk adımını atıyor

30 Mart 2023 - 11:40

ABONE OL

İSTANBUL (AA) – TÜPRAG, "Üreten Kadınlar Güçlü Yarınlar" projesi kapsamında Uşak'ta eğitimlere başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, TÜPRAG tarafından geçen yıl gerçekleştirilen ve İzmir'de yoğun talep gören proje eğitimlerinin Uşak ayağı da kadın girişimciler tarafından ilgi odağı oldu. Bölgedeki kadınların girişimcilik ekosistemine dahil edilerek güçlenmesini hedefleyen projede, kadın kooperatifleri ve kadın girişimcilere yaklaşık 2 ay sürecek eğitimler verilecek.

Kadın Dostu Markalar Platformu iş birliğinde Uşak Kışladağ Altın Madeni etrafındaki köylerde girişimci ekosistemini desteklemek amacıyla hayata geçirilen "Kadın Girişimci Vizyon Programı" kapsamında, aralarında Eşme Kadın Girişimci Kooperatifi üyesi kadınların da bulunduğu yöre halkına girişimci koçluğu, finansal okuryazarlık, mikro kredi, e-ticaret, finansa erişim ve dijital pazarlama konularında eğitimler veriliyor.

Alanında uzman eğiticiler tarafından verilen eğimlerle 17 Mart-4 Mayıs'ta devam edecek olan programda hedeflenen; bölgedeki kadın girişimcilerin önemli bilgi ve beceriler kazanması ve farkındalıklarının artırılması. Programda ayrıca, kooperatifçilikte hibe ve teşviklere ilişkin özel eğitimler de verilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kipos Coaching Kurucusu Didem Şen Pamuk, "Kadınlarımıza hem kendi güçlü yönlerini fark etmelerini hem de bu güçlü yönlerini ve değerlerini ileride işlerine nasıl yansıtacaklarını ve bu işlerini daha iyi anlatmalarının yollarını anlatmaya çalıştık. Bu çalışmalarda çok anlamlı sonuçlara ulaştık. Son derece keyifli zaman geçirdik." ifadelerini kullandı.

– "7 kadın 7 çuval unla yola çıktık"

Kırsal alandaki kadın iş gücünü ve kadının toplumsal yaşamdaki konumunu güçlendirmeyi hedefleyen projeye kadın kooperatiflerinden yoğun ilgi oldu.

Eğitimde yer alan Eşme Merkez Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ayten Sümer, halihazırda 19 üyelerinin olduğunu belirterek, "7 kadın 7 çuval unla yola çıktık. Bu eğitim, bize işlerimizi başarıyla yürütmek için gerekli bilgi ve becerileri kazandırdı ve önümüze çıkan zorlukların üstesinden gelmemiz için bize güven verdi. Kadınlar olarak, başarı arayışımızda sıklıkla çok sayıda engelle karşılaşıyoruz. Ancak böylesi eğitimler bize bu zorlukların üstesinden gelmek ve dezavantajlarımızı ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyduğumuz bakış açısını sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

– "Kadınlara yapılan yatırım Türkiye'nin geleceğine yatırımdır"

TÜPRAG Kışladağ Altın Madeni Genel Müdür Yardımcısı Hakan Ünal da toplumsal faydaya öncelik veren bir şirket olarak, kadınları güçlendirmenin ve onlara öğrenme ve gelişme fırsatları sunmanın öneminin farkında olduklarını kaydetti.

Eğitim programları aracılığıyla işletmelerinin yakınlarındaki yörelerde yaşayan kadınları desteklemeye, kendilerinin ve ailelerinin yaşamlarını iyileştirebilecek yeni beceriler edinmelerine yardımcı olmaya kararlı olduklarını vurgulayan Ünal, "Kadınlara yapılan yatırımın ülkemizin geleceğine yapılan bir yatırım olduğuna inanıyoruz. Ortaya koyduğumuz gayretin, projeye katılan girişimci ya da girişimci adayı kadınların üzerindeki olumlu etkisini görmek için sabırsızlanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kadın Dostu Markalar Platformu Kurucusu Nazlı Demirel ise şunları kaydetti:

"TÜPRAG Madencilik ile 2022 yılında başladığımız 'Üreten Kadınlar Güçlü Yarınlar' projemizin Uşak programında bölgedeki kooperatifçilik ruhunu yerinde müşahede ederek kadınların bir arada ve omuz omuza dayanışmasına şahit olduk. Bu arada bölgedeki girişimci ekosistemini destekleyecek şekilde kadının ekonomide daha fazla söz sahibi olmasının önünde hiçbir engelin olmadığını da görmüş olduk. Bu anlamda bölgedeki tüm kooperatiflere ve kadın girişimcilere ulaşmayı hedefleyen projenin ilk etabını başarıyla geride bıraktık."

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.