Tarım ve Orman Bakanlığı "ormancılığa katkı sağlayanları" ödüllendirdi - Haber 1Haber 1

Tarım ve Orman Bakanlığı “ormancılığa katkı sağlayanları” ödüllendirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı “ormancılığa katkı sağlayanları” ödüllendirdi

16 Mart 2022 - 14:10

ABONE OL

ANKARA (AA) – Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, orman teşkilatını en yeni teknolojilerle donatacaklarını belirterek, "Ormanlarımızın yanmasına mani olacak birtakım iş ve işlemleri hayata geçirmemiz lazım." dedi.

Kirişci, ormancılığın gelişimine katkı sağlayanların ödüllendirilmesi için Orman Genel Müdürlüğünce (OGM) her yıl düzenlenen "Yeşilin En'leri Ödül Töreni"ne katıldı.

Bakan Kirişci, burada yaptığı konuşmada, dünyada son dönemde yaşanan gelişmelerden sonra gıda güvenliğinin öne çıktığını, Kovid-19 salgınının gıdanın ve üretmenin önemini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Kirişci, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın da emtia fiyatlarını yükselttiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin tarım alanında hukuki mevzuatının hazır olduğunu belirten Bakan Kirişci, şunları ifade etti:

"Bundan sonra üzerinde daha fazla titizlikle duracağımız husus, tarımın ve ormanın stratejikliği noktasından hareketle, bu alandaki üretimin her bakımdan artırılması olacak. Bizim bir numaralı meselemiz ve sorumluğumuz bulunurluğu sağlamak. Biz, bunu üreterek gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin her şeyi üretmesi arzusunda olabiliriz ama neticede tarım toprakları sınırlı. Bundan dolayı da istediğimiz her ürünü, ihtiyacımızın tamamını karşılayacak şekilde, bugünkü imkanlarla üretme konusunda eksikliklerimiz olabilir. Ar-Ge çalışmalarımızla verimi, kalitesi yüksek yeni çeşitlerle gıdamızın esasını oluşturan tarımsal üretimimizi artırmanın gayreti içinde olacağız."

Tarım ve sanayinin birlikte işleyen alanlar olduğuna işaret eden Kirişci, tarımsal ürünlerin tüketilebilir hale gelmesi için sanayiye ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Kirişci, ormancıların cefakar olduğunu, geçen yılki orman yangınlarında bunun bir kez daha anlaşıldığını ifade etti.

Hava şartlarının orman yangınlarını çok etkilediğini belirten Kirişci, "Orman teşkilatımız şu anda çok özel teknolojilere sahip ama bunları yeni teknolojilerle donatacağız. Ormanlarımızın yanmasına mani olacak birtakım iş ve işlemleri hayata geçirmemiz lazım. Türkiye'nin orman alanlarını artırabilen Avrupa'da 1'inci, dünyada da 6'ıncı sırada olduğumuzu biliyorum." diye konuştu.

Bakan Kirişci, "en"ler kategorisinde yer alanlara da şükranlarını ifade etti.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç da insanın çevreye yaklaşımını yeniden gözden geçirmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, OGM'nin bundan sonra yeni teknoloji ve donanımlarla ülkenin ve insanlığın ihtiyaçlarına çok daha fazla cevap vereceğini söyledi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, bu tür ödüllerin çalışanları teşvik ettiğini dile getirdi. Karacabey, orman köylüsünün refahını artırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da daha iyi bir çevreye giden yolda orman varlıklarının korunması ve geliştirilmesine çok önem verdiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından, belirlenen kategorilerdeki ödüller sahiplerine takdim edildi.

Sanatçı Metin Şentürk de ormancılık faaliyetlerine verdiği destekten dolayı ödüle layık görüldü.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.