İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ona buna değil, o dönem bitti - Haber 1Haber 1

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ona buna değil, o dönem bitti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB CHP grubu ile toplantı yaptı. İBB meclis üyelerine önemli uyarılarda bulunan İmamoğlu meclis üyelerine “İBB’nin çatısı altında çalışanlar bu şehrin 16 milyon insanına hizmet edecek. Ona buna değil o dönem bitti… Her gördüğünüz çalışana selam verin, gülümseyin, elini sıkın, kucaklayın deyin ki ‘kardeşim ayrım mayrım yok yeter ki işini yap”. Alın terini dök işini yap başımınız üstünde yerin var. Sizden isteğim bu….”dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: Ona buna değil, o dönem bitti

19 Nisan 2019 - 13:47

ABONE OL

Yeni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 22 Nisan pazartesi günü gerçekleştirilecek İBB Meclisi’nin yeni dönemdeki ilk toplantısı öncesi CHP’li meclis üyeleri ile bir araya geldi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’deki İBB Başkanlık Sarayı’ndaki kokteyl salonunda CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte meclis üyeleriyle buluştu. İmamoğlu, tüm meclis üyelerinin çok önemli sorumlulukları bulunduğuna dikkat çekerek “Bu ne tek başına büyükşehir belediye başkanının başarabileceği bir şey ne il başkanımızın ne buradaki birkaç kişinin çabasıyla başarılabilecek bir şey. Bu sürçe herkesin ‘ben ne yapabilirim ben bir arkadaşımın hatasını nasıl telafi edebilirim, nasıl yardımcı olabilirim’ anlayışıdır. Burada kişisel ego, kişisel hedefler, kişisel tavizler ya da kişisel beklentilerin sona erdiği bir andan bahsediyoruz. Bunu sırtında bu yükü taşıyabilen hissedebilen arkadaşlar olarak sizi görüyor ve inanıyorum ki bunu en iyi şekilde temsil edeceksiniz” dedi. İmamoğlu, meclis üyelerine “Bunu ısrarla yapmayan ısrarla karşısında duran ya da kişisel reflekslerinden vazgeçmeyen önerilere ve uyarılara rağmen yol haritasına uymayanlar partimizin ne de benim yol arkadaşımız olması mümkün değil” uyarısında bulundu.

“TÜRKİYE DEMOKRASİ TARİHİNE GEÇERSİNİZ”

Mecliste CHP’nin çoğunlukta olmaması ile ilgili eleştirileri de “Mecliste çoğunluk değilmişiz şu olacakmış bu olacakmış… Bunu demokrasi adına fırsata çevirebilmenin ruhunu hepimizin yaşaması ve hissetmesi lazım. Bu mümkün mü? Gayet mümkün. Türkiye’nin bu anlamdaki değişiminin ve dönüşümünün başlangıç yeri yerel yönetimlerdir. Demokrasiyi damarına kadar hissetme noktası yerel yönetimlerdir. Bunu da nerede yaparsanız yapın hissedilemeyebilir ama İBB’de yapar ve başarırsanız Türkiye demokrasi tarihine geçersiniz” şeklinde yanıtladı.

“HERKESİN ELİNİ SIKIN, GÜLÜMSEYİN”

İmamoğlu meclis üyelerinden İBB çatısı altında çalışan herkesin elini sıkmasını, kucaklamasını ve sarılmasını isteyerek şu uyarılarda bulundu:

“Büyükşehir belediye başkanlığı çatısı altında çalışan 10 binlerce insan bu şehrin insanıdır bu halkın bir ferdidir. Söylediğimiz sözün temsilcileri olarak sizlerin onları kucaklaması benim onları kucaklamam demektir. Benim kollarım çok geniş ama 10 binlerce insanı kucaklamaya fırsatım yok. Sizler kucaklarsanız sıcaklığı hissettirirseniz ‘kardeşim sen alın teri döküyorsun biz buraya geldik, sana zulüm etmeye değil beraber İstanbul’a hizmet etmeye geldik’ derseniz bizim anlayışımızı onlara sıcaklığımızı hissettirmiş olursunuz. 10 binlerce çalışanımız ne makam ne meclis grubuna ne il başkanımıza ne partilere hizmet edecek. İBB’nin çatısı altında çalışanlar bu şehrin 16 milyon insanına hizmet edecek ona buna değil o dönem bitti. Bunu hissettirmeniz için basının toplumun önünde rica ediyorum her gördüğünüz çalışana selam verin gülümseyin elini sıkın kucaklayın deyin ki ‘kardeşim ayrım mayrım yok yeter ki işini yap”. Alın terini dök işini yap başımınız üstünde yerin var. Sizden isteğim bu…. ”

VİCDANIN TEMSİL EDİLDİĞİ BİR HEYET OLMALIYIZ

İmamoğlu, meclis üyelerine “Bütün İstanbul’un beklentisinin şehirde barışın, huzurun, birleşmenin, buluşmanın, birbirini sevmenin, birbirine hitap ederken kendisine yapılmasını istemediği şeyi başkasına yapmamanın, tüm insani kuralların, tüm evrensel değerlerin, tüm bu toprakların değerlerinin korunduğu ahlakın vicdanın temsil edildiği bir heyet olmalıyız” diye seslendi.

İLK GRUP TOPLANTISI YAPILDI

İBB Meclisi’nin TBMM’den sonra Türkiye’nin en büyük halk meclisi olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Bu halk meclisinin bu çatı altındaki tüm sözleri bence sadece Türkiye değil dünya tarafından izlenecek ve takip edilecektir. Parti disiplinine uyan partimizin grup başkanı ve grup yönetiminin sürece dair aldığı kararlara mutlaka uyan bir anlayışla aynı zamanda İBB başkanı ile de istişare uzlaşma ve konuşabilme anlayışını en üst seviyede tutan örnek bir grup olmayı bu meclis içinde diliyorum” dedi. İmamoğlu konuşmasının ardından İBB CHP grubu ile meclis salonunda ilk toplantısını yaptı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.