Şenol Güneş: ''İstifayı düşündüm ama...'' - Haber 1Haber 1

Şenol Güneş: ”İstifayı düşündüm ama…”

Şenol Güneş: ”İstifayı düşündüm ama…”
Son Güncelleme :

08 Temmuz 2021 - 17:53

22 okunma

Türkiye’nin puansız döndüğü Euro 2020’yi değerlendiren A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, “İstifa etmek, etmemek tabii ki bir seçenek. Tabii ki düşündüm, konuştum, tartıştım. Sizlerle de paylaştım. Sonunda da kalmamın, devam etmemin doğru olduğuna karar verdim” dedi. Güneş, durumu düzeltmek için çalışacaklarını ifade ederek, Türkiye’nin ‘yeniden heyecan veren bir takım olacağını’ söyledi.

Türkiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, Riva Hasan Doğan Kamp Eğitim Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına Euro 2020’de yaşanan başarısızlığa değinerek başlayan Güneş, ‘turnuvanın milli takım için hayal kırıklığı şeklinde geçtiğini’ belirtti. Güneş, olumsuz havadan çıkacaklarına inandığını söyledi.

“İlk geldiğim gün bu toplantıyı yapabilirdim sıcağı sıcağına ama gündem yoğundu. Aynı zamanda daha dikkatli bir biçimde açıklama yapmak için zamana yaymanın daha iyi olduğunu düşündüm. Mümkün olan herkesle bir değerlendirme yaptıktan sonra karşınıza çıkmanın daha önemli olduğunu düşündüm” diyen Güneş, takımın turnuvadaki performansını içine sindiremediğini belirtti.

Güneş, “Teslim olmak yerine nasıl bir yol çizeceğimizi konuşmak gerekiyordu. Ülke olarak cesur olmayı ve meydan okumayı severiz, ülke olarak bunu turnuvada gösteremedik. Herkes şunu bilsin ki sıradan bir takım değiliz, orada gösterdiğimiz gibi bir takım değiliz” ifadelerini kullandı.

Ardından maçları değerlendirmeye başlayan Güneş, “İtalya maçına çıktığımızda bir şey yoktu, oyunumuz mahkumiyete döndü. Gol sonrası 1-0 olunca ve oyun kopmaları çok fazla oldu. İtalya da iyi başlamak istiyordu” dedi. Türkiye’nin maçta ‘ezildiğine’ vurgu yapan Güneş, Galler maçına ilişkin ise “Galler maçında ilk 25-30 dakika oyunda değildik, tam oyunu oturttuk, golü yedik” yorumunu yaptı.

“Kayıp var ama yıkılmadık, yıkılmayacağız” mesajı veren Güneş, Dünya Kupası’na katılmanın önemli olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“9 GÜNÜ KÂBUS OLARAK GÖREBİLİRİZ”

“Oyuncuların kendi zihninde bunu ortaya koyması gerekiyor. Mart ayındaki maçlar bittiğinde rakiplerimizin analizini oyunculara görüntülü olarak gönderdik. Analiz konusunda çok emek verdik. Büyük bir şans kaçırdık, maalesef başaramadık. Tutkulu bir takım olmak için tekrardan çok çalışmak durumundayız. Turnuvada maçları kaybettik ama ortak değerlerimizi kaybetmek istemiyoruz. Onları tekrar hatırlayarak büyük hedeflere koşmak durumdayız. Ortak düşünce ve akıl ile yola devam etmek istiyoruz. Oyunumuzu tekrar Türkiye’nin beklediği seviyeye taşıyacak gücümüz var. İçimize sinmeyen bu tabloyu unutturacağız. Yeniden heyecan veren bir takım olacağız. Ben göreve geldiğimden beri 29 maçta 6 mağlubiyet aldık, bunların 3 tanesi bu turnuvada geldi. Bu 9 günü bir kabus olarak görebiliriz. Beklentiyi büyüten de 3 maçı kaybeden de biziz. Düzeleceğimize inancım tam. Ben bu oyuncu grubuna inanıyor ve güveniyorum. Eğer Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ardından Dünya Kupası’na katılabilirsek futbol tarihimizde bir ilke daha imza atacağız. Bu heyecan ve coşkumuz var. Elimizde iyi bir oyuncu grubu var onlarla bu Dünya Kupası’na katılacağımızı düşünüyorum.”

“BEŞİKTAŞ’TAN ALDIĞIM PARAYI BİLE ALMIYORUM”

Milli takımdaki oyuncuların Avrupa Futbol Şampiyonası’na katıldıkları için prim almadıklarını belirten Güneş, şunları söyledi:

“Biz Avrupa Şampiyonası’na katıldık, kimse prim almadı, onu söyleyeyim. Çünkü sonuç gelmedi. Başarının takdiri yönetimindir. Oyuncu maaş almıyor, maaş alan benim. Ne aldığımı zaten herkes yazıyor ama yalan yazılıyor. Benim federasyondan alacağım yok ama kulüplerden var. 3 milyon 200 bin alıyorum ama kimse Euro almıyor Türkiye’de, bunu anlamadınız mı? Türk olup da Euro alan birisi var mı? Ben döviz almıyorum. Federasyon başkanı bunun açıklamasını yapmış, ben sana cevap vermek zorunda mıyım? Burada Beşiktaş’tan aldığım parayı bile almıyorum. Başkan ne yazdıysa onu alıyorum. Daha fazlasını alsam ya da hiç almasam ne olacak? 55 yıldır bu işin içerisindeyim. Keşke kamp güzel geçmeseydi, kavgalı geçseydi. Keşke tartışsaydık. Bu sonuç kötü ama olmayan bir şeyi olmuş gibi yansıtmayalım. Herkes yaptığı işten sorumlu, ben de sorumluyum. Şu döviz işini bir halledin. Türkiye’de Türk insanını aşağılamak ne demek? Beni yıpratın ama oyuncuları yıpratmayın.”

senol-gunes-istifa-etmeyi-tabii-ki-dusundum-ama-kalmaya-karar-verdim-896732-1.

“ANTALYA’DAKİ KAMPI BİR GEÇİŞ DÖNEMİ OLARAK GÖRDÜK”

Milli takımın şampiyona öncesi yaptığı hazırlık kamplarına yöneltilen eleştirilerle ilgili olarak ise Güneş, “40 maçlık bir ligden çıktı oyuncular. İtalya’da da kamp yerine baktım. Yok öyle bir kamp yeri. İdmana geliş gidiş konusu da sıkıntılıydı. Almanya’da kaldığımız yer bir kamp merkeziydi. Turu geçseydik yine Almanya’ya gidecektik. Antalya, Riva’ya göre daha iyiydi çünkü dinlenme koşulları daha iyiydi. Orada idman dışında serbest bırakmak istedim, ben orayı bir kamp olarak değil bir geçiş dönemi olarak görüyorum” cevabını verdi.

“KENAN, SPİNAZZOLA’YA HİÇ CEVAP VEREMEDİ”

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda takımdaki bütün oyuncuların gerçek performanslarının altında olduğunu kabul eden tecrübeli teknik adam, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hakikaten olağanüstü bir şey gerçekleşti. Bu takım en çok desteklenen takımdı, doğru. Ben oyuncuyu çalıştırıyordum ama oyuncu kendisi de çalışıyordu. Bunların hepsini topladığında acaba olumsuz olabilir mi, diye kendime soruyorum. Ben ısınmada oyuncuya hiçbir şey demem. İtalyan oyuncular, maçta atacağı deparları, ısınmada toplu topsuz atmaya başladı. Ben hayatımda böyle bir şey görmedim. Kenan çok koştu ama Spinazzola’ya hiç cevap veremedi. Benim şu anda kafamdaki oyuncular belli. 3 tane kaleci zaten belli, ama hangisi iyiyse oynar. Ben bu oyunculardan vazgeçmeyi düşünmüyorum. Ben bu takımın iyi olduğunu ve iyi olacağını düşünüyorum. Bu durumu düzeltmek için onlarla konuşmalarımızı sürdürüp inanmaya devam etmemiz gerekiyor. Hiçbir oyuncumu kendi performansında bulmadım. Burada bir problem var, bu problemi de ben çözeceğim. Kadrodaki oynayan, oynamayan neredeyse bütün oyuncuyla konuştum ve anlattım. Sanırım sadece 3-4 oyuncuyla konuşmadım.”

“EMRE BELÖZOĞLU İLE GÖRÜŞÜYORUM”

Emre Belözoğlu’nun A Milli Takımın teknik kadrosuna katılacağı yönünde çıkan haberlere de cevap veren Güneş, “Milli takımın teknik kadrosunda bir değişim olacak. Emre Belözoğlu ile görüştüm, görüşüyorum da. Daha da sık görüşebilirim. Emre’nin bizde başlamasını isterdim, demiştim daha önce. Sportif Direktör tercihini doğru bulmadığımı da dile getirdim. Olup olmayacağı henüz kesinleşmedi” dedi.

“RIDVAN ANTRENMANLARDA RAHAT GÖRÜNMÜYORDU”

Umut Meraş’ın sakatlığının ardından Euro 2020’de sol bek olarak Rıdvan Yılmaz’ın tercih edilmemesine de değinen Şenol Güneş, “Rıdvan sanırım sakatlığından dolayı düştüğü için hoca son dönemde onu oynatmadı. Ben de alternatif olarak aldım. Oynattığımda rahat değildi, bir daha oynattım, yine rahat değildi. Antrenmanda da rahat görünmüyordu. Bir tek 7’ye 7 oynanan idmanda iyiydi. Mert çok dinamikti, hatta Zeki’yi de geçti diyebilirim. İdmanda en çok gözüme batan oydu. Halil Dervişoğlu da iyiydi. Mert’i fizik olarak iyi gördüğüm için tercih ettim” açıklamasında bulundu.

“O DURUMLARA TAKILIP KALMADIĞIM İÇİN BURALARA GELDİM”

Dünya Kupası Elemelerindeki üç maçlık süreci iyi bir şekilde geçmek istediklerini söyleyen Güneş, “Bu zamana kadar bu süreçleri yaşadım, başarısızlıklar oldu. O durumlara takılıp kalmadığım için buralara geldim. Sizler ve Türkiye adına da üzüldüm. Ben işime bakarım. Önemli olan sonuçta resmin nasıl çıktığıdır. Federasyon da Türk halkına da benden bir şeyler bekledi. Ben sıkıntıları, olumsuzlukları abartıp düzeltmek isterim. Eksileri yok etmek için çalışırım. Başarıyı, başarısızlığı bilen insanın her zaman avantajı vardır. Karadağ, Cebelitarık, Hollanda maçlarının olduğu süreci iyi bir şekilde kapatıp liderliğimizi sürdürürsek ibre bize dönecektir” ifadelerini kullandı.

“DEVAM ETMENİN DOĞRU OLDUĞUNA KARAR VERDİM”

Şenol Güneş, “İstifa etmeyi düşündünüz mü?” sorusuna ise “İstifa etmek, etmemek tabii ki bir seçenek. Tabii ki düşündüm, konuştum, tartıştım. Sizlerle de paylaştım. Sonunda da kalmamın, devam etmemin doğru olduğuna karar verdim” şeklinde cevap verdi.

“KALECİLERLE İLGİLİ PEŞİN FİKRİMİZ YOK”

Milli takımdaki kaleci rotasyonuna da değinen Şenol Güneş, seçtikleri üç kalecinin de kendileri için değerli olduğunu söyleyerek, “Bu takımda ağabeylik yapacak oyuncular, Burak’tır, Hakan’dır ama kimseyi de ağabeylik yapsın diye takıma almam. Kalecilerle ilgili peşin fikrimiz yok. Altay da Uğurcan da Mert de bizim için değerli. Mert, oynadığında da Uğurcan oynamıyor, dendi. Şimdi Altay için aynısı söyleniyor. Mert, sezonu iyi geçirmedi. Kamp sürecini çok iyi geçirdi. Uğurcan da belli bir çizgi yakalamıştı. Ben Uğurcan’ı değiştirmek için bir ortam olduğunu düşünmedim. Şu anda 3 kalecinin de iyi olduğunu düşünüyorum” dedi.

FİKSTÜR - 03 Aralık 2021 Cuma

Tümünü Gör

20:00

KasımpaşavsBeşiktaş

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
# TAKIMLAR O AV P
1 Trabzonspor 15 20 39
2 İttifak Holding Konyaspor 14 10 26
3 Atakaş Hatayspor 14 9 26
4 Fenerbahçe 14 3 24
5 Aytemiz Alanyaspor 15 -3 24
6 Galatasaray 15 2 23
7 Medipol Başakşehir 14 4 22
8 VavaCars Fatih Karagümrük 14 3 22
9 Beşiktaş 15 0 21
10 Adana Demirspor 15 0 20
11 Demir Grup Sivasspor 15 6 19
12 Fraport TAV Antalyaspor 14 -2 18
13 Altay 15 -3 18
14 Gaziantep FK 14 -4 18
15 GZT Giresunspor 14 0 16
16 Yukatel Kayserispor 14 -4 16
17 Öznur Kablo Yeni Malatyaspor 14 -11 13
18 Göztepe 14 -7 11
19 Kasımpaşa 15 -8 11
20 Çaykur Rizespor 14 -15 10
# TAKIMLAR O AV P
1 Bereket Sigorta Ümraniyespor 13 13 27
2 MKE Ankaragücü 14 12 27
3 Eyüpspor 14 6 27
4 Royal Hastanesi Bandırmaspor 13 11 25
5 BB Erzurumspor 12 7 25
6 İstanbulspor 13 4 20
7 Tuzlaspor 12 4 20
8 Kocaelispor 13 -1 20
9 Yılport Samsunspor 13 0 19
10 Adanaspor 14 -2 18
11 Nasadoge Menemenspor 13 -5 17
12 Gençlerbirliği 13 -5 17
13 Beypiliç Boluspor 13 1 16
14 Altaş Denizlispor 13 -5 15
15 Bursaspor 13 -4 14
16 Manisa FK 14 -6 14
17 Ankara Keçiörengücü 13 -6 13
18 Altınordu 14 -12 13
19 Balıkesirspor 13 -12 7
# TAKIMLAR O AV P
1 Pendikspor 13 13 32
2 Bucaspor 1928 14 3 22
3 Isparta 32 Spor 14 5 22
4 Amed Sportif Faaliyetler 13 1 21
5 Şanlıurfaspor 13 2 20
6 Uşakspor A.Ş. 13 -3 19
7 Pazarspor 13 0 19
8 Ankara Demirspor 14 0 19
9 Nazilli Belediyespor 13 0 19
10 Kırklarelispor 13 5 19
11 Tarsus İdman Yurdu 14 -1 18
12 Akhisarspor 14 -2 17
13 Anagold 24Erzincanspor 14 2 17
14 Karatay Termal 1922 Konyaspor 14 3 17
15 Kırşehir Belediyespor 13 0 16
16 Zonguldak Kömürspor 13 -5 14
17 TECO Karacabey Belediyespor 13 -4 13
18 Eskişehirspor 14 -19 10
19 GMG Kastamonuspor 0 0 0
# TAKIMLAR O AV P
1 Sakaryaspor 15 25 35
2 Hekimoğlu Trabzon 15 19 33
3 Sivas Belediyespor 15 20 30
4 Çorum FK 15 14 28
5 An Zentrum Bayburt Özel İdarespor 15 7 27
6 Bodrumspor 15 13 26
7 Afjet Afyonspor 15 14 25
8 Ankaraspor 15 10 25
9 Somaspor 15 5 25
10 Silahtaroğlu Vanspor FK 15 0 25
11 İnegölspor 15 -3 21
12 Serik Belediyespor 15 -4 20
13 Etimesgut Belediyespor 15 -5 19
14 Diyarbekirspor 15 1 18
15 Turgutluspor 15 -8 17
16 Sarıyer 15 -10 12
17 Ergene Velimeşespor 15 -18 11
18 Adıyaman FK 15 -12 10
19 Niğde Anadolu FK 15 -30 5
20 Kahramanmaraşspor 15 -38 3
# TAKIMLAR O AV P
1 Manchester City 5 9 12
2 Paris St Germain 5 2 8
3 RB Leipzig 5 0 4
4 Club Brugge 5 -11 4