TÜRKSOY Yazarlar Birliği ilk toplantısını Özbekistan’ın Nevai şehrinde yaptı - Haber 1Haber 1

TÜRKSOY Yazarlar Birliği ilk toplantısını Özbekistan’ın Nevai şehrinde yaptı

TÜRKSOY Yazarlar Birliği ilk toplantısını Özbekistan’ın Nevai şehrinde yaptı

30 Mart 2023 - 20:50

ABONE OL

TAŞKENT (AA) – Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Yazarlar Birliği, ilk toplantısını Özbekistan’ın Nevai şehrinde gerçekleştirdi.

Özbekistan Yazarlar Birliği Başkanı Siraciddin Sayyid’in ev sahipliğindeki toplantıya TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı ve TÜRKSOY Yazarlar Birliği Onursal Başkanı Anar Rzayev, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı ve TÜRKSOY Yazarlar Birliği Genel Başkanı Ulugbek Esdaulet, Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Nurlanbek Kalybekov, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Enes Kala, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rkail Zaydulla, Başkurdistan Yazarlar Birliği Başkanı Aygiz Baymuhametov, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ile Türk ülke ve topluluklarından çok sayıda şair ve yazar katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Raev, TÜRKSOY Yazarlar Birliğinin ilk toplantısının, adını Orta Çağ döneminin ünlü şairi ve devlet adamı Ali Şir Nevai’den alan şehirde yapılmasının önemine işaret ederek Birliğin Türk devlet ve topluluklarındaki şair ve yazarları daha da yakınlaştırmayı ve Türk edebiyatını uluslararası arenada geniş bir şekilde tanıtmayı amaçladığını belirtti.

Esdaulet de bu toplantının Türk halkları arasındaki edebi ilişkileri daha da geliştirmeye, Türk halkları edebiyatını uluslararası düzeyde incelemeye ve tanıtmaya, edebiyat alanında uluslararası işbirliğini daha da geliştirmeye hizmet edeceğini kaydederek toplantının başarılı geçmesini diledi.

– 100 ciltlik "Türk Edebiyatının Başyapıtları" kitap serisi tanıtıldı

Sayyid, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in 15 Ekim 2019'da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Türk Konseyi toplantısında örgüte üye ülkelerin edebiyatının en güzel örneklerini içeren 100 ciltlik "Türk Edebiyatının Başyapıtları" kitap serisinin basılması fikrini ortaya attığını anımsatarak bunun ilk olarak Özbekistan'da hayata geçirildiğini kaydetti.

"Türk Edebiyatının Başyapıtları" kitap serisinde TDT üyesi ülkeler Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Özbekistan'ın yanı sıra gözlemci ülkeler Türkmenistan ve Macaristan'ın ünlü şair ve yazarlarının eserlerinin yer aldığını kaydeden Sayyid, söz konusu kitap serisinde Kaşgarlı Mahmud'un "Divanu Lugati't-Türk", Yusuf Has Hacib'in "Kutadgu Bilig", Ahmed Yükneki'nin "Atebetü'l-Hakayık", Ahmet Yesevi'nin "Divan-ı Hikmet", Nasıruddin Rabguzi'nin "Kısasü'l Enbiya" gibi genel Türk edebiyatının başyapıtlarının yanı sıra Mevlana Celalettin Rumi, Yunus Emre, Nesimi, Nizami Gencevi, Ali Şir Nevai gibi binden fazla Türk edebiyatının önemli şahsiyetlerine ait çok sayıda eserin yer aldığını, bu serinin hazırlanmasında 200'den fazla tercüman ve 100’den fazla uzmanın birkaç yıl boyunca çalıştığını vurguladı.

Toplantı öncesinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev tarafından imzalanan kararnameyle, Anar Rzayev’e Dostluk Nişanı’nın verilmesi kararlaştırılırken, Özbekistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hayriddin Sultanov ödülü Rzayev'e takdim etti.

Toplantı kapsamında Uluslararası Klasik Şiir Festivali’nin açılış töreni düzenlendi, Özbekçe basılan 100 ciltlik "Türk Edebiyatının Başyapıtları" kitap serisinin tanıtımı yapıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.