Altı muhalefet partisi genel başkanının Demokrat Parti Genel Merkezi'ndeki toplantısı sona erdi - Haber 1Haber 1

Altı muhalefet partisi genel başkanının Demokrat Parti Genel Merkezi'ndeki toplantısı sona erdi

Altı muhalefet partisi genel başkanının Demokrat Parti Genel Merkezi'ndeki toplantısı sona erdi

28 Kasım 2022 - 21:05

ABONE OL

ANKARA (AA) – Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın ev sahipliğinde, altı muhalefet partisi genel başkanının katıldığı toplantı sona erdi.

Demokrat Parti Genel Merkezi'nde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı "liderler buluşması" basına kapalı yapıldı.

6 saat süren toplantının ardından yapılan ortak yazılı açıklamada, altılı masanın toplantısı öncesinde, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisinin, büyük bir heyecanla kamuoyuna tanıtıldığı belirtildi.

Türkiye'nin yıllardır görmeyi umut ettiği "tarihi" bir çalışmaya imza atıldığı aktarılan açıklamada, "Anayasa'nın 84 maddesinde değişiklik yaparak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında uygulanan keyfi ve otoriter sistem yerine geçmişin sorunlarını da dikkate alarak yeni bir sistem öneriyoruz. Bizler 'Yarının Türkiye'sinde etkin ve katılımcı bir yasama, istikrarlı ve hesap verebilir bir yürütme, bağımsız ve tarafsız bir yargı, kurumsal kültürün hakim olduğu bir kamu yönetimi ile kuvvetler ayrılığının tesis edildiği özgürlükçü, demokratik ve adil bir sistem inşa etme kararlılığımızı ortaya koyuyoruz." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Anayasa Değişikliği Önerisi çalışmasını hazırlayan Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonunun, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemle ilgili Anayasa değişikliği önerisine uygun olarak Meclis İçtüzüğü ve Siyasi Etik Kanunu hazırlıklarının sürdürüldüğü belirtildi.

Anayasa değişikliği önerisini tanıtmak, kamuoyunu bilgilendirmek ve müzakere kültürü ile tüm toplumsal kesimlerin önerilerini almak üzere ilgili komisyonun ziyaretler gerçekleştirerek, ülkede sivil toplum buluşmaları tertip edeceği vurgulanan açıklamada, vatandaşların da Anayasa değişikliği önerisini, "www.altilimasa.biz" isimli web sitesinden incelemeleri ve görüşlerini paylaşmalarının beklendiği aktarıldı.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Süreci Yol Haritası'nın da bugün ayrıntılı biçimde değerlendirilerek, hazırlıkların büyük bölümünün tamamlandığı ifade edilen açıklamada, toplantıda Ortak Çalışma Grubu'nun ara raporunun da müzakere edildiği, Grubun hazırlıklarını 9 ana başlık ve 72 alt başlıkta yoğun biçimde sürdürdüğü kaydedildi.

Grubun, 36 alt başlıkta çalışmalarını bitirdiği, 5 alt başlıktaki çalışmaları tamamlama aşamasına getirdiği, kalan alt başlıklardaki çalışmaların devam ettiği belirtilen açıklamada, bu çalışmaların sonuçlarının gelecek günlerde ortak taahhütler olarak kamuoyuyla paylaşılacağı bildirildi.

– İç ve dış politikadaki gelişmeler ele alındı

İç ve dış politikadaki gelişmelerin de değerlendirildiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Hukukun yerine keyfiliğin hakim olduğu iç ve dış politika uygulamaları ile ülkemizin ve milletimizin menfaatlerinin yerini, iktidar ve ortaklarının şahsi çıkarları almıştır. Ekonomi, dış politika ve güvenlik konularında dar bir zümrenin ihtiyaçları öncelenerek milletimizin mağduriyetleri iktidar tarafından sıradanlaştırılmış, hatta buna alışılması gerektiği iktidarın temel politikası haline getirilmiştir.

Öte yandan, sınırlarımızın korunması ve ulusal güvenliğimizin sağlanması dış politikada temel önceliğimizdir. Bu bağlamda, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve emniyet güçlerimizin canları pahasına terörle mücadele etmelerini takdir ve minnet duygularıyla karşılıyoruz. Ancak, konuyu iç politikada istismar eden ve farklı toplumsal kesimleri düşmanlaştıran söylemlerin ve politikaların ulusal menfaatlerimize aykırı olduğuna inanıyoruz.

Biz Altı Siyasi Parti Genel Başkanı olarak, iktidarın, ülkemizi ve milletimizi savurduğu bu derin ekonomik ve siyasi kriz içinde sorumluluklarımızın farkındayız. Milletimizi demokrasiye, refaha ve huzura kavuşturma kararlılığındayız. Öncelikli hedefimiz bütün vatandaşlarımızı insan onuruna yaraşır bir yaşam ve refah standardına kavuşturmaktır."

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.