Bodrum'daki 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası sona erdi - Haber 1Haber 1

Bodrum'daki 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası sona erdi

Bodrum'daki 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası sona erdi
Son Güncelleme :

07 Temmuz 2022 - 2:20

7 okunma

MUĞLA (AA) – Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası, ödül töreniyle tamamlandı.

Uluslararası Optimist Sınıf Birliği (IODA) tarafından Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) iş birliğiyle düzenlenen organizasyonda son gün yarışlarının ardından dereceye girenler belirlendi.

Bodrum Belediyesi Bodrumspor Yelken Şubesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Gençlik ve Spor Bakanlığınca da desteklenen etkinlikteki yarışlara katılanlar, İçmeler açıklarında mücadele etti.

İki günü takım yarışları olmak üzere sekiz yarış gününde sporcuların en iyi dereceyi elde etmek için yelken açtığı şampiyonaya 61 ülkeden 276 sporcu katıldı.

Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği'nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Muğla Valisi Orhan Tavlı, gençlerin bir araya gelerek sevgiye ve dostluğa yelken açtığını söyledi.

Tavlı, Türk misafirperverliğini, Muğla'nın spor turizmi potansiyelini ve eşsiz güzelliklerini paylaşmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan ise Türk sporcularının uluslararası organizasyonlarda başarılar elde ettiğine dikkati çekti.

Baykan, "Bugün çok mutluyuz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde optimistte ilk altın madalyasını kazandı. Bu madalyayı Medine Havva kızımızla kazandık. Bizim için çok önemli başarı." dedi.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak da Türk sporuna yakışan bir ev sahipliği yaptıklarını dile getirdi.

"Kendi sularımızda, evimizde takımımızla dünya dördüncülüğü ve optimist sınıfında ilk altın madalyayı aldık." diyen Akdurak, "Bu başarıda emeği geçen başta Gençlik ve Spor Bakanlığımız olmak üzere herkese gönülden teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

IODA Başkanı Kevin Whitcraft de güzel bir organizasyon olduğunu ve güzel yarışlar yapıldığını kaydetti.

– Dereceye girenlere madalya ve kupaları verildi

Optimist genel sıralamada Tayland'dan Weka Bhanubandh birinci, Amerika'dan James Pine ikinci, İtalya'dan Francesco Carrieri de üçüncü oldu.

Türk sporcu Medine Havva Tatlıcan'ın birinci olduğu kızlar kategorisinde ise Yunanistan'dan Chrysoula Kanellou Kokkinaki ikinci, Brezilya'dan Joana Freitas üçüncü oldu.

Takım yarışlarında da Amerika birinci, Ukrayna ikinci ve İsveç üçüncü oldu.

Törende, farklı kategorilerde ödül ve çeşitli hediyeler verildi. Ödül alan Ukraynalı sporcular, üzerinde İngilizce "Savaşa hayır" yazılı ülke bayrakları ile kürsüye çıktı.

Sporculara ödülleri, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykam, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı Yarbay Süleyman Ercan, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Özlem Akdurak ile IODA Başkanı Kevin Whitcraft tarafından verildi.

FİKSTÜR - 19 Ağustos 2022 Cuma

Tümünü Gör

21:00

HangiKredi ÜmraniyesporvsGalatasaray

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
# TAKIMLAR O AV P
1 Adana Demirspor 2 4 6
2 Trabzonspor 2 3 6
3 Fenerbahçe 2 6 4
4 Medipol Başakşehir 2 4 4
5 Corendon Alanyaspor 2 2 4
6 Beşiktaş 2 1 4
7 Gaziantep FK 2 1 4
8 Bitexen Giresunspor 2 0 3
9 Fraport TAV Antalyaspor 2 0 3
10 Galatasaray 2 0 3
11 Yukatel Kayserispor 2 0 3
12 arabam.com Konyaspor 2 0 2
13 HangiKredi Ümraniyespor 2 -1 1
14 MKE Ankaragücü 2 -1 1
15 Demir Grup Sivasspor 2 -3 1
16 Atakaş Hatayspor 1 -1 0
17 VavaCars Fatih Karagümrük 1 -2 0
18 İstanbulspor 2 -3 0
19 Kasımpaşa 2 -10 0
# TAKIMLAR O AV P
1 Bodrumspor 1 2 3
2 Yılport Samsunspor 1 2 3
3 Boluspor 1 1 3
4 Eyüpspor 1 1 3
5 Göztepe 1 1 3
6 Altınordu 1 0 1
7 Gençlerbirliği 1 0 1
8 Adanaspor 1 0 1
9 Ankara Keçiörengücü 1 0 1
10 Çaykur Rizespor 1 0 1
11 Tuzlaspor 1 0 1
12 Erzurumspor FK 1 0 1
13 Pendikspor Futbol 1 0 1
14 Bayçimento Bandırmaspor 0 0 0
15 Altaş Denizlispor 1 -1 0
16 Manisa FK 1 -1 0
17 Sakaryaspor 1 -1 0
18 Yeni Malatyaspor 1 -2 0
19 Altay 1 -2 0
# TAKIMLAR O AV P
1 Afjet Afyonspor 0 0 0
2 Amed Sportif Faaliyetler 0 0 0
3 Anagold 24Erzincanspor 0 0 0
4 Ankaraspor 0 0 0
5 Arnavutköy Bld. Gençlikspor 0 0 0
6 Batman Petrolspor 0 0 0
7 Bayburt Özel İdarespor 0 0 0
8 Bitexen Düzcespor 0 0 0
9 Bursaspor 0 0 0
10 Çorum FK 0 0 0
11 Esenler Erokspor 0 0 0
12 Eşin Group Nazilli Belediyespor 0 0 0
13 İnegölspor 0 0 0
14 Isparta 32 Spor 0 0 0
15 Menemenspor 0 0 0
16 Şanlıurfaspor 0 0 0
17 Sivas Belediyespor 0 0 0
18 Somaspor 0 0 0
19 Tarsus İdman Yurdu 0 0 0
# TAKIMLAR O AV P
1 1461 Trabzon FK 0 0 0
2 Adıyaman FK 0 0 0
3 Ankara Demirspor 0 0 0
4 Balıkesirspor 0 0 0
5 Bucaspor 1928 0 0 0
6 CriptoSwaps Zonguldak Kömürspor 0 0 0
7 Diyarbekirspor 0 0 0
8 Etimesgut Belediyespor 0 0 0
9 Fethiyespor 0 0 0
10 GMG Kastamonuspor 0 0 0
11 İskenderunspor A.Ş. 0 0 0
12 Karacabey Belediyespor 0 0 0
13 Kırşehir Belediyespor 0 0 0
14 Kocaelispor 0 0 0
15 Pazarspor 0 0 0
16 Sarıyer 0 0 0
17 Serik Belediyespor 0 0 0
18 Silahtaroğlu Vanspor FK 0 0 0
19 Uşakspor A.Ş. 0 0 0
20 Weecoins Kırklarelispor 0 0 0