Uluslararası Ekonomi Olimpiyatları’nda iki bronz - Haber 1Haber 1

Uluslararası Ekonomi Olimpiyatları’nda iki bronz

15 Ağustos 2022 - 12:38

ABONE OL

Türkiye, 2018’den beri düzenlenen ve her sene 40’ın üzerinde ülkenin katıldığı, 26 Temmuz – 1 Ağustos arasında gerçekleşen Uluslararası Ekonomi Olimpiyatları’na ikinci kez katıldı. Bu sene Çin’in temsil ettiği ve online olarak gerçekleşen olimpiyatın Türkiye temsilciliğini Türkiye’nin Bağımsız Sosyal ve Beşeri Bilimler Kampüsü Arkhé Projesi gerçekleştirdi.

2007 Nobel Ekonomi ödülünü kazanan Eric Maskin’in desteklediği Uluslararası Ekonomi Olimpiyatları’nın amacı lise seviyesindeki Ekonomi ve Finansal Okuryazarlık eğitimini ilerletmek. Üç aşamalı olarak Ekonomi, Finansal Okuryazarlık ve Vaka Çalışması alanlarında gerçekleşen olimpiyat, dünya çapında ekonomide en başarılı gençleri bir araya getirerek gençler için bir paylaşım ortamı sunuyor.

Çin’deki sıkı pandemi önlemleri sebebiyle bu sene de online olarak gerçekleşen olimpiyatta, olimpiyat motivasyonunu ve ruhunu artırmak için İsviçre, Yunanistan, Kuzey Makedonya ve Slovenya’nın takımları Şirince’de olimpiyata Türkiye’nin yanında katıldı. Olimpiyat haftası içinde takımlar Efes Antik Kenti, Dilek Yarımadası Milli Parkı gibi ulusal değerlerimizi görerek Türkiye’yi daha iyi tanıma fırsatı buldular. Şirince’nin bağlı olduğu Selçuk Belediyesi süreç boyunca çalışma alanı, sınav salonu gibi konularda olimpiyattan desteklerini esirgemedi.

Türkiye’nin düzenlediği Türkiye Ekonomi Olimpiyatları, her sene daha fazla ilgi görerek ekonomi ve finans konusundaki en başarılı gençleri Türkiye takımına dahil ediyor. Bu sene Robert Kolej’den Sinem Erdem, Adnan Sarper, TEVİTÖL’den Ferhat Ergin, Ankara Nesibe Aydın’dan Elifnaz Özdemir ve NUN Okulları’ndan Meryem Harun Türkiye takımının temsilcileriydi. Takımın liderliğini Arkhe Projesi’nin eşkurucusu Erkin Ergüney ve 2021’de Türkiye’ye bronz madalya kazandıran Robert Kolej öğrencisi Soykan Çağan Baş üstlendi. Takıma olimpiyat hazırlık sürecinde ve olimpiyat sırasında destek oldular. Olimpiyatın sonunda Ferhat Ergin ve Adnan Sarper bronz madalya kazanarak Türkiye’yi gururlandırdılar.

Katılan ülkelerin arasında Amerika Birleşik Devletleri de bulunmakta ve ABD takımının üyeleri Council for Economics Education’ın temsil ettiği on binin üzerinde katılımcının katılımıyla gerçekleşen National Economics Challenge’tan seçilmekte. Takım liderlerinin de amacı Türkiye Ekonomi Olimpiyatlarını daha da tanınır hale getirerek takımın başarısını artırmak. Tabii, bu doğrultuda en büyük engel Türkiye K12 müfredatındaki ekonomi ve finansal okuryazarlık konusundaki eksiklik. Olimpiyatta en büyük başarıları yakalayan ABD, Brezilya ve Kanada takımlarına bakıldığında her birinde ekonomi müfredata dahil.

Şirince’de Nesin Matematik Köyü’yle temeli atılan ve Arkhe Projesi’yle büyüyen eğitim vadisine Nesin Matematik Köyü’nün 40 dönümlük zeytin fidanının kundaklanarak zarar verildiği bu dönemde Ulusal Ekonomi Olimpiyat’larına Türkiye’nin katılımı gibi Türk gençlerini destekleyen bu girişimlere sahip çıkmak çok değerli.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.