Gülümseyin çekiyoruz: Türkiye’nin Twitter resmi - Haber 1Haber 1

Gülümseyin çekiyoruz: Türkiye’nin Twitter resmi

25 Nisan 2012 - 14:45

ABONE OL

gulumseyin_cekiyoruz_turkiyenin_twitter_resmi.png Bugüne kadar türlü alanlarda ülkemizin profilleri çıkarıldı, eğilimleri belirlendi. Bunlar göreceli olarak daha ciddi ekonomi, sağlık, ülkenin kaderini belirleyen seçimleri yapan seçmen davranışları gibi aklınıza gelebilen pek çok konuda oldu. Bazılarını da sizlerle paylaştım, ama son okuduğum rapor bendede bir nevi güzel bağımlılık yapan Twitter ile ilgili olunca bunu da size derhal aktarmak istedim.

Aslında bu araştırmada global bir halkla ilişkiler ve iletişim şirketi olan Burson Marsteller tarafından G20 ülkelerindeki medya mensupları, politikacılar ve politikada etkin diğer Twitter kullanıcıları arasında en etkili 10 ismi belirledi.

gulumseyin_cekiyoruz_turkiyenin_twitter_resmi.jpg31 milyon Facebook ve 8 milyon Twitter kullanıcısı bulunan Türkiye’de, sosyal ağlarda politik açıdan en etkili isimler listesinde iktidar partisi AKP açık farkla öne çıktı.

Bu oranlara sahip ülkemizin sosyal ağlarda Avrupa’nın en aktif ülkelerinden biri olduğu ortaya çıktı. Politika alanında da en etkili Twitter kullanıcıları arasında iktidar partisi AKP ağırlığını ortaya koydu.

Burson-Marsteller’in sosyal medya ölçümleme şirketi Klout ile çıkardığı Türkiye’nin Twitter haritasında, politikada ilk 10’a giren isimler arasında iktidara muhalif olan sadece iki kişi yer alıyor.

Bunlardan biri ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu, diğeri ise gazeteci Ece Temelkuran. Ece Temelkuran, aynı zamanda Türkiye’nin Twitter politika resminde ilk 10’a giren tek kadın oldu.

Şimdi bana “Ece Temelkuran tek kadın da diğer dokuz kişi kimmiş” derseniz hemen sayıyorum.. Türkiye’nin Twitter’da en etkili kullanıcıları listesinde ilk 10’da sırasıyla şu isimler yer alıyor:

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteci Ahmet Hakan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazeteci Cüneyt Özdemir, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, gazeteci Ece Temelkuran, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Mehmet Ali Birand ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan.

gulumseyin_cekiyoruz_turkiyenin_twitter_resmi_1.jpg Tabi bu isimler öyle durdukları yerde sabit durmuyorlar; takipçi ve takip ettikleri insan sayıları retweetler vb. konular açısından da rakamlaştırılmışlar.

Klout’un yaptığı bu araştırmaya göre Twitter’da en etkili 10 ismin toplam takipçi sayısı yaklaşık 363 bin; bu kullanıcıların toplam Klout puanı 72, son üç ayda çektiği takipçi sayısı 485 bin, son üç ayda retweet (RT) sayısı yaklaşık 50 bin. İlk 10’daki kullanıcılardan son 3 ayda bahsedenlerin sayısı ise 64 bin. Ayrıca, Türkiye’nin Twitter ünlülerinin aynı süre zarfında yaklaşık 1200 kişiyi takip ettiği görülmüş. Ama sanmayın ki bu kişiler hep ciddi ve ağır konulardan söz etmişler yapılan bu Twitter araştırmasında bu 10 ismin Türkiye’de sosyal ağları çok etkili ve etkin bir şekilde kullandığı ve ele aldıkları konuların futboldan politikaya, kişisel hak ve özgürlüklerden magazine kadar çeşitli alanları kapsayan mesajları içerdiği görülüyor.

Günümüzde her şey hızla değişmekte ve medya bundan bağımsız değil. Bize kişisel medyamızı oluşturma imkanı veren Twitter’da bunun en son örneği. Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün de yaptığı konuşmasında belirttiği gibi artık en iyi ajansların bile twitter ın hızına yetişmesi mümkün değil…

gulumseyin_cekiyoruz_turkiyenin_twitter_resmi_2.jpgHal böyle olunca bu yeni çağa kolay adapte olup peşinden 100 binlerce insanı sürükleyebilen,bu insanlarda hangi konuda olursa olsun ufuk açabilen, zihinlerinde ışık yakabilen insanların ilerleyen yıllarda çok daha geniş kitlelerce anlaşılacaklarını düşünüyorum.

Bugün size kişisel olarak da çok sevdiğim ve vakit geçirdiğim bir sosyal alemden Türkiye’nin Twitter hallerinden söz ettim. Şahsi görüşüm günümüzde kişinin Twitter hesabı olmamasının cep telefonu olmaması gibi bir şey olduğudur. Bu yüzden hepinizi Twitter hesabı açıp aktif kullanmaya davet ediyorum…

Yeni güzel şeylerde buluşmak üzere…

Hülya Deniz

www.twitter.com/hlydnzz
huyla@kmedya.com
huyla.denniz@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.