Yaz günleri mi? Yas günleri mi? - Haber 1Haber 1

Yaz günleri mi? Yas günleri mi?

27 Temmuz 2011 - 22:00

ABONE OL

Her zaman yazıma ilk olarak mutlu güzel sözlerle başlamak istesem de bu haftanın gündemi yine bunu mümkün kılmadı. 13 şehidimizin acısı din meden bir korucu köyüne veda yemeğine davet edilen 3 askerimiz bu yemekten bulundukları yere 200 metre uzaklıktaki karakollarına dönerken anlaşılmaz bir şekilde pusuya kurban giderek şehit oldular. Kadın cinayetleri aralıksız devam etti.

Bengi Yıldız’ın, Taraf gazetesine verdiği röportajda bölgenin vergiden muaf tutulması İsteği en hafif deyimiyle sinirleri gerdi. Bizim hallerimiz bize yetmezmiş gibi Norveç Başkenti Oslo’da 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez kanlı bir gün yaşadı.

Biri Türk asıllı olmak üzere yüze yakın kişi hayatını kaybetti. Başbakanlık binası bombalandı. Olaydan sonra yakalanan Breıvık adındaki fail ülkesini Müslüman ve marksist unsurlardan korumak için bu gaddarca ama haklı (!) eylemi yaptığını belirtti.

Biz de Avrupalı liderlerin ırkçı söylemlerinin bir başlangıcı mı acaba diye kara kara düşünmeye başladık. Tam enseyi karartmaya başlamıştık ki güzel şeylerin de olduğuna dair haberler içimizi açtı.

Geçen hafta ülkemizi ziyaret eden Dünya Bankası Grubu Başkanı Zoellick Türk siyasi ve özel sektör liderleri ve ile gerçekleştirdiği üç gün süren temaslarında Türkiye ekonomisinin etkileyici bir ilerleme kaydettiğini ve ülkenin kalkınma başarılarını bölgede ve dünyada paylaşma konusunda daha fazla ve daha olumlu bir rol oynayabilecek bir konuma geldiğini belirtti.

Zoellick ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Hükümet yetkilileri, özel sektör ve sivil toplum temsilcileri ile bir araya geldi. Ağırlıklı olarak Türkiye’nin ekonomi ve kalkınma politikası gündemi, güçlü ve istikrarlı bir demokrasi ve büyüyen bir ekonomi olarak deneyimlerini paylaşma konusundaki bölgesel ve küresel rolü; ve Dünya Bankası Grubu ile ortaklığı ele alındı.

Zoellick İstanbul’daki çalışmaları kapsamında ise Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Gülden Türktan ile birlikte Türkiye’nin özel sektöre yönelik ilk Cinsiyet Eşitliği Sertifika Programını başlattı. Zoellick sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenler ile görüş alışverişinde bulundu ve sivil toplumun aktif katılımından memnuniyet duyduğunu belirtti. Zoellick, “Sivil toplum kamu politikaları için bilgi girdisinin sağlanmasında ve şekillendirilmesinde çok önemli bir role sahiptir.” dedi.

Türk özel sektörünün önde gelen temsilcileri ile iş dünyasındaki gelişmeler ve ekonomik gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Türk şirketlerinin bölgedeki aktif çalışmalarından memnuniyetini ifade eden Zoellick şunları söyledi:

“Türkiye’nin canlı ve dinamik özel sektörü, bölgesel ticarette, yatırımlarda ve finansmanda kritik bir rol oynuyor ve deneyimlerin ve bilgi birikiminin paylaşılmasında ve daha rekabetçi bir iş ortamının geliştirilmesinde küresel olarak lider bir rol oynayabileceğine inanıyorum diyen Dünya Bankası Grubu Başkanı, İstanbul ziyaretini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı birer görüşme ile sonlandırdı. Liderler güçlü ve istikrarlı bir Türkiye vizyonunu paylaştılar.

Başkan Zoellick Türkiye ve Dünya Bankası Grubu arasındaki güçlü ortaklığı vurguladı ve şöyle konuştu: “Ankara’da ve İstanbul’da sergiledikleri sıcak konukseverlik ve gerçekleştirdiğimiz mükemmel görüşmeler için Türk yetkililere, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e şahsen teşekkür etmek istiyorum. 2012-15 dönemini kapsayan yeni ortaklık Stratejimizde, Türkiye’nin başarısının altında yatan sağlıklı politikaları ve reformları desteklemeye devam edeceğiz.

Aynı zamanda, deneyimlerini ve başarılarını bölgedeki ve dünyadaki diğer ülkeler ile paylaşması sürecinde Türkiye ile güçlü bir şekilde ortaklık etmeyi dört gözle bekliyoruz. Bu görüşmeden de anladığımız gibi ekonomik olarak iç piyasada bazı güçlükler olsa da Türkiye uluslar arası platformda parlayan yıldız olmaya devam ediyor.

Bir güzel şeyde Shell & Turcas’ın çalışanları yaptı. İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Vakfı’yla işbirliği yaparak, çocukların tedavi gördüğü İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları
Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne önemli bir destek verdiler. Destek sayesinde hastanede bulunan ve özel koşullarda tedaviye ihtiyaç duyan bebeklerin bulunduğu Süt – 1 odasının gerekli donanımı sağlanarak, bebeklere, tek kişilik oda ortamı oluşturuldu.

Törende konuşan Shell & Turcas Petrol CEO’su Jacek Dziembaj, çocuk hastalıklarının tedavisinde Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan hastaneye katkı sağlamaktan onur duyduklarını vurgulayarak, Ege bölgesine gerek ekonomik gerek sosyal katkılarda bulunan bölge çalışanlarının duyarlılığıyla gurur duyduklarını belirtti.

Dziembaj, “Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Vakfı ile Shell & Turcas arasında bir gönül bağı oluştu. Perakende Satışlar bölümü çalışanlarımız ve bazı istasyonlarımızın katkılarıyla başlayan dayanışmamız, bugün yine çok anlamlı bir projenin hayata geçmesini sağladı. Donanımı gerçekleştirilen bu odanın, zorlu bir sağlık mücadelesine girişen minik bebeklere güç vereceğine inanıyorum. Bu etkili projeleri gerçekleştirerek, bulundukları bölgeye değer katan arkadaşlarıma ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Çocuklar için atılan her adım, geleceğin şekillenmesine de katkı sağlar. Sosyal sorumluluklarını hiç unutmayan bir şirket olarak, çocukları, yol güvenliği, enerji tasarrufu ile tarihi ve kültürel mirasımız konusunda bilinçlendiren çalışmaları uzun yıllardır sürüdürüyoruz. Bu proje de, bizim için çok anlamlıdır. Tedavi gören tüm çocukların en kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum” dedi.

Hasta bebeklere “Yaren” kardeş

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Vakfı, 1987 yılından bu yana, çocuk hastanelerine ve hastanelerin çocuk servislerine hizmet veriyor. 2010 yılında birçok hastanede kurulmaya başlanan Gelişimsel Pediatri Polikliniği’nin Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de oluşturulması için, Shell & Turcas çalışanları ve bazı Shell istasyon işletmecileri bağışta bulundu.

Gelişimsel Pediatri Polikliniği’nde 0-42 ay arası bebeklerde fiziksel ve zihinsel gerilik olup olmadığı erken teşhis edilerek, tedaviye erken başlama imkânı sağlanıyor. Shell & Turcas, ayrıca “Yaren Bebek” pojesiyle de, kanser, böbrek yetmezliği, kanser gibi kronik rahatsızlıkları nedeniyle tedavi gören çocuklara, arkadaş sağlamak ve tedavi bilincini artırmak için oyuncak destek bebekleri temin etti.

Çocuklara emniyet ve tarih bilinci aşılanıyor

Emniyet bilincinin yaygınlaşması için kapsamlı çalışmalar yürüten Shell & Turcas, eğitici ve renkli etkinliklerle çocukların bilinçlenmesine katkı sağlıyor. Bu çerçevede her yıl gerçekleştirdiği “Emniyet Günü” kapsamında emniyet temalı şiir yarışması düzenleyen Shell, istasyonlarında dağıttığı boyama kitaplarıyla da çocuklara emniyet kemerinin önemini aktarıyor.

Shell & Turcas ayrıca, 15 yıldır desteklediği dünyanın en önemli arkeolojik etkinlikleri arasında yer alan Çatalhöyük kazı çalışmalarının yapıldığı bölgede, her yıl 8-12 yaş grubu öğrencileri ağırlıyor. Arkeoloji Yaz Atölyesi’ne bugüne kadar Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, yaz okulları, spor ve izci kulüpleriyle dershanelerden yaklaşık 5000 öğrenci ücretsiz olarak katıldı ve arkeoloji konusunda deneyim sahibi oldu.
Bu haftada her şeye rağmen güzel şeylerden söz edebildik . Gelecek sefere daha fazla güzel şeyleri paylaşabilmek dileğiyle.

Hülya DENİZ
www.twitter.com/hlydnzz
huyla.denniz@gmail.com
huyla@kmedya.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.