Atatürk ve Cumhuriyet…! - Haber 1Haber 1

Atatürk ve Cumhuriyet…!

01 Kasım 2017 - 12:53

ABONE OL

Yüce İslam dini, vatan sevgisine dayanan milliyetçi duygular, cumhuriyet ve nihayet cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk sevgisi kimsenin inhisarında değildir. Saygı duyulması gereken bu kavramların günlük siyasi kısır çekişmelere alet edilmesi fevkalade yanlış olup kimseye yarar sağlamaz.

Dünyadaki son gelişmeler ışında büyük ölçüde ihtiyacımız olan siyasi istikrar giderek bozulma ve yozlaşma eğiliminde. Ne yazık ki şimdide gündeme büyük kahraman Mustafa Kemal Atatürk tartışması kondu. Bu önemli konuya girerken öncelikle şu üç konuya dikkatleri çekmek isterim; yaşanmış her olay ve kişi yaşandığı zamanda, zeminde ve o günkü şartlarda değerlendirilmelidir.

Yüce İslam dini, vatan sevgisine dayanan milliyetçi duygular, cumhuriyet ve nihayet cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk sevgisi kimsenin inhisarında değildir. Saygı duyulması gereken bu kavramların günlük siyasi kısır çekişmelere alet edilmesi fevkalade yanlış olup kimseye yarar sağlamaz.

Ne yazık ki son yıllarda bir tarafta yüce İslam dininin özünü yaşamayan radikal düşünceli kimseler, ellerinde iman terazisi varmışçasına kişi ve grupların imanlarını tartışıyor. Diğer taraftan ideolojik saplantılara sahip bir kısım gruplar da, Mustafa Kemal Atatürk’ü kendi ideolojileri yönünde yorumlayıp şartlanarak tabulaştırıyor, Atatürk’ü kalkan olarak kullanıyor, daha da ileri giderek menfaatleri doğrultusunda halkımıza baskı unsuru haline getiriyorlar.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, TARTIŞMA KONUSU YAPILMAMALI

Dünya Savaşı ile başlayan, Kurtuluş Savaşı’mız ve milli mücadele yıllarıyla süregelen imkansızlıklar, çekilen çileler, ölüm kalım savaşları bir tarafa bırakılarak yanan yıkılan, dağılan 700 yıllık Osmanlı cihan devletinin çaresizlikleri üzerinde yeniden Türkiye Cumhuriyeti devletini kurabilen, kadroları ve büyük asker, büyük kahraman, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün tartışma konusu yapılmasını ibretle, hayretle izliyoruz. Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Atatürk’ü anma ve anlama toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu önemli mesajlar yerine birkaç kelime ve söyleme alarak bütün bir AK Parti camiasının suçlanmasına da halkımız anlamakta zorluk çekiyor. Bana göre Atatürk sevgisi, Atatürkçülük ve Kemalizm çok ayrı kavramlardır.

Son yıllarda bir tarafta yüce İslam dininin özünü yaşamayan radikal düşünceli kimseler, ellerinde iman terazisi varmışçasına kişi ve grupların imanlarını tartışıyor. Diğer taraftan ideolojik saplantılara sahip bir kısım gruplar da, Mustafa Kemal Atatürk’ü kendi ideolojileri yönünde yorumlayıp tabulaştırıyor.

ATATÜRK SEVGİSİ, TÜRK MİLLETİNE MAL OLMUŞTUR

Büyük kahraman Mustafa Kemal’in, ne Osmanlı hanedanının kötülenmesine ne de Atatürk isminin tabulaştırılmasına ihtiyacı yoktur.

Mustafa Kemal Atatürk sevgisi; Türk milletine, toplumlara mal olmuş bir engin duygudur.

Yazımın bu bölümünde;

· Tarihi gerçekleri görmemezlikten gelenlere,

· Nutuk belgesini okuma zahmetine katlanmayanlara,

· Mustafa Kemal Atatürk’ün biyografisini bile gözden geçirmemiş olanlara seslenmek istiyorum. Gelin hep birlikte el ele;

· Cumhuriyet faziletin kıymetini bilelim

· Vatan sevgisi imandandır inancımızla bize emanet edilen vatanımıza sahip çıkalım

· Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak insan hakları, hukukun üstünlüğü ve özgürlüklerle ülkemizi yüceltelim

· Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini aşalım

Sözlerimi yıllar önce yazdığım şiirimle sonlandırmak istiyorum. Nice huzur dolu istikrarlı günlere…

MUSTAFA KEMAL, MİLLETE ADANMIŞ BİR CAN

Atatürk Ve Cumhuriyet

Üç kıtada,

Yedi yüz yıl hakimiyet,

Cihan devleti Osmanlı’nın,

Yıkılışıdır nihayet…

Bir tarihi karar,

Yılmayan bir önder doğar.

Millete adanmış bir can,

Mustafa Kemal adında,

Cesur bir kumandan…

Seçilen tek hedef,

Kurtarılacak vatan.

Bir ışık, bir umut,

Anadolu’nun üstüne doğan…

Dava arkadaşları,

İman sahibi bir avuç insan.

Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara,

Bütünüyle Anavatan…

Erkeğiyle kadınıyla,

Halkın canı kurban…

Çanakkale, Sakarya

Cephe sathı vatan,

Bizim için ölen,

Bizim için yaşayan…

Bu topraklar ki,

Şehit kanlarıyla yoğrulan..

İşte bu ruhtur,

Anavatanı kurtaran…

Savaşlar,

Yoksulluklar,

İmkansızlıklar,

Zaferler,

Barışlar,

Yapılan onca inkilaplar…

Hepsi,

On dokuz yıldır yaşanan…

Yıl bin dokuz yüz otuz sekiz,

Her fani gibi, ölümü tadan,

…ve arkasında,

Bir devlet bırakan…

Türk ün atasından,

Gençliğe,

Cumhuriyet armağan…

Öz değerlerimizle,

Bizi millet yapan,

İstiklal marşımızla

Onurlandıran…

Demokrasiyle taçlanan,

Bir ülkedir…

…bize bırakılan…

Bölünmez bir vatan

Ali Coşkun, 29 Ekim 2013

58 ve 59. Hükümetler Sanayi ve Ticaret Bakanı

coskun@turcomoney.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.