Bir fikrim var - Haber 1Haber 1

Bir fikrim var

01 Nisan 2015 - 9:56

ABONE OL

Son 10 yıl da yaklaşık 300 den fazla farklı yerde ve farklı konularda konferans verdim. Panellerde oldum. TV programlarına katıldım. Kadınlar, gençler, öğrenciler, girişimciler, rotaryanlar, lionslar, iş dünyası veya STK kuruluşlarıyla bir araya geldim onların arzu ettikleri konularda tecrübelerimi aktardım.

Benim gibi katılımcı olan özveri ve gayret içinde bilgisini, tecrübesini, çalışmasını sevgiyle paylaşan, platformlara katılan herkesi motive etmeye çalışan birçok gönüllüyle de tanıştım. Panel veya konferans sonrası bir araya gelip sohbet ettiğimiz de hepimizin ortak kanaatinin aynı olduğunu üzülerek belirtmeliyim.

İş dünyası tedirgin, kadın girişimciler yıldırıldıklarını düşünüyorlar, kara bulutlar çökmüş gibi gençlerin üzerine. Öğrenciler mezun olmak istemiyorlar, bir yıl daha uzatanları bile gördüm. Girişimciler umutsuz. Bilmedikleri bir duygu sarmış hepsini, garip bir keder içindeler, sorunca “gelecekteki belirsizlik” diyorlar.

İş dünyası; tanıdık simaların kriz söylemlerini ve artık imkânsız hale gelen tedbir alabilme olasılığının dahi kalmadığını, neredeyse her gün işitiyor. Sanayici ise her saniye artan dövizin karşısında şaşkın. Üretim için almak zorunda olduğu sarp malzemelerinin de her saniye fiyatı değişince, üretim maliyetlerini hesap etmek bile imkânsız hale geliyor. Mal limana giderken zamlanıyor. Bunu müşteriye anlatmak deve-hendek hikâyesini çırak çıkarır.

HALA YENİ GİRİŞİMCİLER VAR

Kadın girişimciler; söylenen ile sunulan arasında ki farkın karşısında yılmaya başlamışlar. Gençler; artan işsizlik rakamları karşısında okul bitince “Nasıl iş bulacağım, ben ne yapacağım?” korkusu içinde. Girişimciler çırpınıyorlar, finans bulsa işe başlasa, üretim maliyetleri ile baş edemiyor. Üretse pazarda sıkıntı var, satsa tahsilâta sorunu yaşıyor. Tam böyle düşünürken Fuat Sami çıktı karşıma. Kıbrıs’lı genç girişimci bana projesinden bahsetti. Uzun zamandır böylesine gözleri parlayan bir girişimci görmemiştim;

– Bizim Jürimiz olmanızı rica ediyorum.

– Nerede?

– “Bir fikrin mi var” programında.

– Hala fikri olanlar var mı? diye sordum

– Ayni heyecanla bana; “Görseniz inanamazsınız ne fikirler geliyor” dedi.

– Peki ….dedim.

Kadın Gözüyle

Zuhal Mansfield

DEİK / Türk Mısır İş Konseyi Başkanı

TMG DOĞALTAŞ Madencilik

mansfield@turcomoney.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.