Dünya Sağlık ihracatına başladı! - Haber 1Haber 1

Dünya Sağlık ihracatına başladı!

02 Mayıs 2015 - 8:16

ABONE OL

Son 10 yılda ülkelerin en önemli ekonomik trendlerinden olan Sağlık turizmini, Türkiye uygulamaya geçirene kadar dünya artık sağlık ihracatına başladı. Sağlık ihracatında yöntem ise akıllı sağlık ve teknoloji. Ocak ayında ‘Akıllı yaşam, akıllı şehir ve akıllı sağlık’ yazımda kısaca bahsetmiştim. Amerika ve İngiltere’de ki son sağlık konferanslarındaki paylaşımlarda görünüyor ki, sağlıkta öncü ülkeler çok kısa bir sürede bu akıllı yöntemleri hayata geçirmiş olacak. Sağlık ve teknolojinin birlikteliği bizi daha sağlıklı ve uzun bir hayata kavuşturacak.

Artık elimizdeki teknoloji sayesinde dünyanın en deneyimli hekimlerine ulaşıp, kendi kontrollerimizi yapıp bu sisteme kayıtlı kendi ülkemizdeki doktorlar sayesinde tedavi olmaya başlayacağız. Hatta tedavi olmamızı gerektirmeyecek sağlıklı ve uzun bir yaşama yatırımlar artarsa ulaşacağız.

YATIRIMLAR YETERSİZ
Yani hastaların sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelmelerini sağlamak amacıyla yapılan yatırımlar artık yetersiz. Bu çalışmaların yanında, sağlıklı bir toplum yaratmak üzere teknoloji ve sağlık bilinci yaratacak projelere yatırım yapmak gerekiyor.
Dünya sağlıklı toplum için yatırımı teknolojiye yapıyor. Bizde ise hala en son teknolojiye sahip hastane yatırımlarının reklamı yapılıyor. Hastane yatırımlarının artmasının bir anlamı da gelecekte daha çok tedavi olmaya ihtiyacı olan toplum demektir.

SAĞLIKTA DÜNYA TRENDİNİ YAKALAMAK ŞART
Dünya’nın geleceğine yön veren ülkeler ancak sağlıklı bir uzun ömre sahip toplumlar tarafından hedeflerine ulaşabileceklerdir. Sağlıksız ve eğitimsiz bir toplum nüfus olarak çoğunluk da olsa her zaman yönetilmeleri gerekecektir.
Tüm bu başlıkların çözümü ise sağlıklı, vizyoner, insani değerleri yüksek sağlık politikaları oluşturabilecek yöneticilerde yatıyor. Sağlıkta dünya trendini zamanında yakalamış olmamızı diliyorum.

Sağlıklı kalın

Selin’den…
Selin S. Yıldırım
Medikal Turizm Derneği USA
Avrupa Başkanı
selin@turcomoney.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.