Fırsatlar ülkesi Bulgaristan, Türk yatırımcıları bekliyor - Haber 1Haber 1

Fırsatlar ülkesi Bulgaristan, Türk yatırımcıları bekliyor

03 Aralık 2012 - 14:03

ABONE OL

Avrupa’nın krizle boğuştuğu, Ortadoğu’nun iç savaşlarla cebelleştiği bir dönemdeyiz. Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi için ihracat kanalını olabildiğince açması şart. Peki Türk firmaları böyle bir ortamda nereye malını ihraç edecek, nerede yatırım yapacak? Akla hemen son yıllarda Türk işadamlarının yoğun ilgi gösterdiği Afrika geliyor değil mi? Evet, Afrika pazarı Türkiye ve Türk girişimcileri için çok önemli. Zaten biz de Turcomoney olarak Afrika ülkelerine tek tek gidip yatırım ve iş fırsatlarını analiz edeceğiz. Ama bir de hemen yanıbaşımızda bir ülke var: Bulgaristan.

Dünya ekonomisini anlamak isteyenlerin referans kaynağı Turcomoney olarak komşu ülke Bulgaristan’a gittik, gördük, gezdik… Türk yetkililerle ve Türk işadamlarıyla konuştuk, Bulgaristan’dan önemli isimlerle görüştük. Başta Bulgaristan Ekonomi Forumu Başkanı GeorgeTabakov olmak üzere Bulgar dostlarımız bize, uluslararası ekonomi/finans dergisi Turcomoney’e çok büyük ilgi gösterdiler. O kadarki Bulgaristan Ekonomi Fuarı’nın İstanbul’da düzenlediği Güneydoğu Avrupa İş Forumu’nun Türkiye’den medya sponsoru Turcomoney oldu. İnşallah, bu çalışmalar ilerleyen dönemlerde yeni ve önemli projelerin nüvesini oluşturacak.

THY ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz bu araştırma gezisinde, Bulgaristan’ın ekonomisini tüm yönleriyle analiz ettik. Komşu ülkedeki iş ve yatırım fırsatlarını büyüteç altına aldık. Türkçe-İngilizce olarak yayınladığımız Bulgaristan Raporu’nun yeraldığı Aralık 2012 sayısı, Bulgaristan’ın önemli kurum ve kişilerine dağıtılacak. Bugüne kadar yayınlanan dosyalar içinde en kapsamlısı olacak bu rapor ile iki ülke yöneticileri biribirilerini daha iyi anlama fırsatını yakalayacak.

Bulgaristan’da Türk firmaları için gerçekten büyük fırsatlar var. Turizmden inşaata, altyapı yatırımlarından tarım sektörüne hemen her alanda büyük yatırım fırsatları sözkonusu. Aynı zamanda hemen her sektör için ihracat ve ithalat imkanları da sözkonusu. Türk-Bulgar İş Konseyi Başkanı Yalçın Egemen’in bu dosya kapsamında kaleme aldığı yazıda, bu fırsatların detaylarını göreceksiniz.

Bulgaristan’dan sözetmişken Sofya Büyükelçimiz İsmail Aramaz’ın müthiş çabalarını ve vize konusu başta olmak üzere başarılı sonuçlar aldığını belirtmeden edemeyiz. Keza Türk Hava Yolları’nın Bulgaristan Müdürü Cenk Öcal’ın “atom karınca” gibi çalıştığını da vurgulamamız gerekiyor. Dünyadaki bütün Türk temsilciler, böyle arı gibi çalışsa inanın Türkiye, çok farklı bir noktada olur.

Bu sayıda Bulgaristan’daki iş ve yatırım fırsatlarını ele aldık. Önümüzdeki sayıda sorunları ve başka önemli konuları irdeleyeceğiz. Yeni pazar arayan, yatırım yapmak, ürününü satmak isteyenler, Bulgaristan Raporu’nu mutlaka okuyun diyoruz.

Geçen ay uluslararası rating kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu artırdı. Peki hemen her kesimde olumlu yankı bulan bu not artırımı ne anlama geliyor? Bir başka uluslararası rating kuruluşu JCR Eurasia Başkanı ve Turcomoney yazarı Orhan Ökmen, tüm yönleriyle Rating Dosyası’nı yazdı. Rating ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi bu dosyada görebilirsiniz. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz ise, rating artırımının Türkiye için ne anlama geldiğini ve ekonomimize neler sağlayabileceğini analiz etti.

Turcomoney elbette bu konularla ve yazılarla da sınırlı değil. Dergimizin birbirinden seçkin yazarları, Türkiye’nin ve dünyanın canalıcı konularını çok çarpıcı yazılarıyla analiz ettiler. Türkiye ekonomisinde neler oluyor, dünya ekonomisi nereye gidiyor? Bu sorunun cevabını öğrenmek istiyorsanız yazarlarımızın yazılarını ve dergimizde yeralan diğer dosyaları mutlaka okuyun.

Bu güzel düşüncelerle sağlıklı, mutlu, bol kazançlı bir ay diliyoruz.

Dr. Kazım KILINÇ

kakilinc@turcomoney.com

TURCOMONEY’İ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN….

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.