Liderlik ve birliktelik - Haber 1Haber 1

Liderlik ve birliktelik

01 Mayıs 2013 - 11:21

ABONE OL

Barut kokusu, kan ve gözyaşının hüküm sürdüğü, uluslararası entrikaların bin bir çeşit versiyonunun üretildiği zorlu bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu zor bölgenin en kıymetli ülkesi olan Türkiye bulunduğu konumu korumak ve etkinliğini arttırmak maksadıyla siyasi, ekonomik, diplomatik ve kültürel birçok strateji üretiyor. Kurgulanan politikalar çerçevesinde atılan adımlarda nihai hedef; bölgesel güç ve küresel aktör olmak…

Peki bu kolay mı?

Bölgesel dengelerin her an değiştiği, kimin elinin kimin cebinde olduğunun bilinmediği bir konjonktürde Türkiye’nin önüne koyduğu hedef elbette kolay değil! Ancak son 10 yılda ortaya çıkan fotoğrafa göre konuşmak gerekirse; Türkiye zora talip olmuş gibi görünüyor. Cumhuriyetin 100. yılında 500 Milyar Dolarlık ihracata ulaşmak ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek gibi hedefler esasen bu uzun maratonun öne çıkan başlıkları. Sözkonusu hedeflerin, hayalle sınırlı kalmaması aslında coğrafyamızda kurduğumuz ilişkilerle direk bağlantılı. Bir başka anlamda liderlik, kurulacak birliktelikte saklı… Dünya ekonomisinde yaşanan daralma ve ihracattaki en büyük partnerimiz Avrupa ülkelerinin krizin pençesine düşmesi, Türkiye’yi yeni arayışlara iterek, rotanın değişmesine yol açtı.

Komşu ve bölge ülkeleriyle ekonomik ilişkilerini yeniden dizayn eden Türkiye; komşularını, bölgesini, Afrika’yı, Uzakdoğu’yu adeta yeniden keşfederek pazar arayışına hız verdi. Uluslararası Ekonomi / Finans Dergisi Turcomoney olarak her ay değişik bir ülke için hazırladığımız Ülke Rehberleri aslında Türkiye’nin, bu hedefine koşuş hikayesini anlatıyor. Bu yıl gittiğimiz Türkmenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Fas, Dubai-Abu Dhabi, Libya ve diğer ülkeler… Gittiğimiz, gezdiğimiz, gördüğümüz her bir ülke; Türk iş adamları için inanılmaz yatırım fırsatlarıyla dolu. Karşılıklı olarak yatırım için düğmeye basılması ve ticaret hacminin arttırılması için çok cazip imkanlar var.

Son olarak Nisan ayında gittiğimiz Libya’da; Yazı İşleri Müdürümüz Cesur Çaça ile Libya Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Ekonomi Bakanı Mustafa M. Abofanas ile özel bir röportaj gerçekleştirdik. “Küllerinden Yeniden Doğmayı Bekleyen Ülke: Libya” başlığıyla, siz değerli okurlarımıza aktardığımız Libya Dosyası’nda, karşılıklı yapılabilecek yatırımlar ve sektörel fırsatları araştırdık. TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi’nin, Türkiye-Libya ticari ilişkileri hakkında kaleme aldığı özel yazısı ise yatırımcılarımız için çok önemli bir referans kaynağı niteliğinde.

Nisan ayında birçok önemli röportaj, araştırma dosyası ve köşe yazıları arasında öne çıkan bir diğer çalışma ise Dünyagöz Hastaneler Grubu İcra Kurulu Üyesi Selin Yıldırım Peker ile yaptığımız özel söyleşi oldu… Medikal sağlık turizminde Türkiye’nin adını dünyaya duyuran Dünyagöz’ün başarılı yöneticisi; 200 milyon dolarlık yatırım ve göz sağlığında markalaşmanın öyküsünü anlattı. Yürüttüğü uluslararası operasyonlarla, ülkemizin en başarılı kadın yöneticilerinden biri olan Selin Yıldırım Peker’in hayatı aslında, iş yaşamına yeni girecek tüm gençlere örnek olabilecek nitelikte…

Bu ay dergimizde yer alan konu ve konuklarla sizleri baş başa bırakırken; hepinize sağlık, huzur, mutluluk ve bol kazanç diliyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.